WhatsApp Bildirim Gelmiyor

WhatsApp bildirim gelmiyor sorunun arkasında farklı nedenler olabilir. Yazımızda sorunun çözümüne dair detaylara ve nedenlere değineceğiz. WhatsApp programının 900 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Kullanıcılarının hepsi olmasa da birçoğu bildirim sorunlarıyla karşı karşıyadır.

Kilit Ekranı kapalıyken bazıları bildirim almıyor, bazıları hiç alamıyor ve bazıları WhatsApp’da gecikmiş bildirimler alıyor. İyi bir internet bağlantınız olsa da WhatsApp bildirim mesajlarını alamayabilirsiniz. Sorunların arkasında birçok sebep olabilir. Bu nedenle bu makalede, WhatsApp bildirim gelmiyor problemi üzerinde bildirimlerde gecikmenin nedenleri ve çözümleri neler olabileceğini listelemeye çalıştık.

Android’de WhatsApp Bildirim Gelmiyor Çözümleri

WhatsApp bildirim gelmiyor sorunu için ilk olarak Android cihazlara göz atalım. Android cihazınızda bu sorunun altında yatan birçok neden olabilir. Android cihaz kullanıcısıysanız ve WhatsApp bildirimleri gelmiyorsa başlıca aşağıda belirtilen olası sebepler olabilir. Sorunların nedenlerini kontrol ederek çözüm yollarını deneyebilirsiniz.

Bildirim Ayarlarını Kontrol Edin

WhatsApp Bildirim Gelmiyor
WhatsApp Bildirim Gelmiyor

Bildirim gelmiyor sorununda ilk akla gelen basit yöntemle başlayalım. İlk olarak WhatsApp bildirim ayarlarını kontrol edin ve açık olduğuna emin olun. Bildirim gelmiyorsa bu ayarlar kapalı olabilir.

Ayarlar > Uygulamalar > WhatsApp’a gidin ve bildiri seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol edin. Uygulama yöneticisi içindeki bu ayar kısmını bulup kontrol etmeniz gerekir. Bildirim ayarları açıksa diğer nedenlere göz atabilirsiniz.

Ultra Güç Tasarrufu Modu Açık Olabilir

WhatsApp Bildirim Gelmiyor
WhatsApp Bildirim Gelmiyor

Telefonların pil süresini uzatmak için kullanılan ultra güç tasarruf modu günümüzde birçok cihazda bulunur. Cihazınızda bu seçeneği kullanırsanız, cihazınız uyku modundayken internet ağını devre dışı bırakır ve şarj ömrünü uzatmak için uyarı vermez. Bu yüzden ultra güç tasarrufu modunun kapalı olduğundan emin olun. Düşük pil uyarısı vermediği sürece bu bildirimi açmamaya çalışın, aksi halde bildirim almakta sorun yaşayabilirsiniz.

Ekran Kapalıyken veya Kilit Ekranındayken Bildirim Almazsınız

WhatsApp bildirim gelmiyor sorunu yaşıyorsanız Android cihazınızda pil tasarruf uygulaması kurmuş olabilirsiniz. Bazı pil tasarruf uygulamaları, ekranı kapattığınızda veya ekran kilitlendiğinde bildirimlerini kısıtlar. Uygulamayı kaldırmayı deneyin ve tekrar WhatsApp bildirim iletilerini kontrol edin.

WiFi ve Mobil Şebeke Arasında Kontrol Edin

Kolay çözümlerden biri; internet bağlantınızı kontrol edin. WiFi üzerinden bildirim alıp almadığınızı kontrol edin. Mobil ağınızla ilgili sorun olabilir. Bazı kullanıcılar, WiFi’ye bağlandıklarında bildirim alabiliyor. Bunun tersi işlemi de olabilir. Yani mobil ağda bildirim alıp Wifi de alamayabilirsiniz. Kısaca internet bağlantı probleminiz olmadığından emin olun.

İlginizi Çekebilir:
IMEI Numarasından Yer Tespiti Programı, Telefon Bulma

WhatsApp Bildirim İletilerinde Gecikme Olabilir

İyi bir İnternet bağlantınız olsa bile, WhatsApp bildirimlerinin ertelenmesi yaşanabilir. Bunun için cihaz ayarlarınızdaki “arka plan verilerini kısıtlamayı” kontrol etmeniz gerekiyor. Veri kısıtlaması varsa WhatsApp bildirimleri gelmiyor olabilir.

Arka plan verilerini kısıtlama seçeneğini kapatın. Aygıt Ayarları’nı açın, Veri Kullanımı’na bakın. Sonra WhatsApp üzerine dokunun ve “arka plan verilerini sınırla” nın kapalı olduğundan emin olun, aksi halde açıksa hemen kapatın ve şimdi bildirimleri tekrar kontrol edin.

Push Notification Fixer Uygulamasını Kullanın

Yukarıdaki yollardan sonra herhangi bildiri yine de çalışmıyorsa, seçebileceğiniz son seçenek Google Play Store‘dan Push Bildirim Düzeltici adlı bir uygulama yüklemektir. Uygulamayı açtığınızda, ayarlarda Mobil Hız Aralığı ve Wifi Hız Aralığı adı verilen iki seçenek görürsünüz. Listelenen seçeneklere tıklayarak bunları 2 dakika da yapın. Bitirdikten sonra Apply Settings (Ayarları Uygula) üzerine tıklayın ve işlemi tamamlayın.

iOS kullanıcısı için WhatsApp Bildirim Gelmiyor Çözümü

Android’e benzer şekilde, pil tasarrufu uygulamalarını kontrol edebilirsiniz. Cihazınızda herhangi bir batarya tasarrufu uygulaması kurduysanız, uygulamayı kaldırabilir ve bildirimleri kontrol edebilirsiniz.

Bir iOS kullanıcısıysanız ve WhatsApp ve bildirim merkezindeki bildirim ayarlarını kontrol ettiyseniz, iPhone’unuzu yeni telefon olarak kullanmaktan başka seçeneğiniz kalmamıştır. Ayarlar>Whatsapp>Bildirimler kısmından bakınız. IPhone’u geri yükleme işlemini yapın ve verilerinizi uygulamalar dışında kaybetmiyeceğinizi bilmeniz gerekir. Son olarak birde iOS son versiyon kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Yani kısaca telefonda güncelleme varsa onları yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Diğer bir yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz: WhatsApp’da Çevrimiçi Olmadan Mesaj Göndermek Nasıl Olur?

Yukarıdaki çözümlerin WhatsApp bildirim mesajı almama veya geciktirme sorununuza yardımcı olduğunu umarız. Eğer sorun gözükmemesine rağmen yine de bildirim gelmiyorsa WhatsApp destek hattını kullanarak sorun bildirebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir