irl ne demek

Canlı yayın kanalı olan Twitch’teki Irl ne demek merak ediliyor. Twitch kategorilerinden biri olan Irl kavramının anlamına birlikte bakalım. “Irl” kavramı anlamlı değil, anlamı olan bir kavramın kısaltmasıdır. Kategoriler arasında karşımıza çıkan Irl, “In Real Life” kavramının kısaltılmış halidir. Bu kavram, sosyal medya platformlarında, çevrimiçi kanallarda ve canlı yayın uygulamalarında içerikleri kategorize etmek için kullanılır. Platform içerisinde kullanılan birçok kategoriden biridir.

En çok kullanılan canlı yayın platformlarından Twitch’te irl ne demek ve içeriğinde neler bulunur açıklayalım. Twitch irl kategorisine birlikte göz atalım. Kategorinin ne anlama geldiği ve içeriği hakkında detaylı bilgi edinelim.

Twitch Kategorisi Irl Ne Demek?

twitch irl ne demek

Twitch, çoğunlukla video oyunları yayınlarının yapıldığı bir canlı yayın platformudur. Dünya genelinde en çok kullanılan canlı yayın uygulamalarından biridir. Burada insanlar yayın yapan kişilerle etkileşimde bulunabilir ve sohbet edebilir. Canlı yayınlarda oyun, müzik, sohbet ve benzeri gibi birçok içerik bulunur.

Twitch platformunda farklı ilgi alanlarına yönelik birçok kategori ve kanal bulunur. Kullanıcılar ilgi duydukları konularda yayın yapan farklı kanallar bulabilir. Twitch yayınlarındaki kategoriler sadece sohbet, oyun, müzik, yemek, spor, sanat, seyahat gibi içeriklerden oluşabilir. Bu kategorilerden biri de Irl kategorisidir.

“IRL” yani “in real life” kategorisi Türkçede “gerçek hayatın içinden” anlamına gelir. Adından anlaşılabileceği gibi bu kategoride insanlar gerçek hayattan kesitlere yer verir. Yayıncılar günlük yaşamlarını, etkinliklerini, sohbetlerini ve gerçek hayattaki tüm içeriklerini izleyenleriyle paylaşır.

Twitch IRL Kategorisinde Neler Var?

Irl kategorisinde günlük yaşamdan birçok kesit bulunur. Bu kategoride yayın yapan kişiler izleyicileriyle daha çok bağ kurar. Sürekli olarak günlük yaşantılarını paylaştıkları için izleyenleriyle bir bütün haline gelirler. İzleyiciler yayıncının günlük yaşantısına hakimdir ve onu daha yakından tanır. Yayınlarda günlük vlog, çeşitli etkinliklere katılım, soru – cevap şeklinde sohbetleri ve benzeri gibi içerikler bulunur.

Irl kategorisi oyun yayınlarıyla bilinen Twitch kanalının daha geniş bir kitleye hitap etmesini sağlar. Başlarda oyun canlı yayınlarıyla geniş izleyici kitlesine ulaşan Twitch kanalları sonrasında çeşitlenmeye başlamıştır. Oyunla ilgilenmeyen kişiler burada farklı yayınlar izleyerek vakit geçiriyor. In real life kategorisi oyun yayını izlemek istemeyenler için gerçek hayattan içerikler sunar. Burada sevdiğiniz yayıncıların günlük yaşamlarına yakından tanıklık edebilir ve onlarla chat kısmı üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Birçok yayıncının yaşamına dair canlı içerikleri bu kategoride bulabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
Whatsapp Grubu Nasıl Kapatılır?

Twitch’te “Just Chatting” ile “Irl” Arasındaki Fark Nedir?

Irl ne demek yazımızda kategorinin içeriklerinden ve anlamından bahsettik. Bu kategoride karşımıza çıkan içerikleri ve mantığını anlattık. Twitch platformunda karşımıza çıkan kavramlardan biri de “Just Chatting” kategorisidir. Oyun dışı kategoriler arasında dikkat çekenlerden biri de bu kategoridir.

Twitch platformu “Irl” kategorisini sonrasında “Just Chatting” olarak değiştirmiştir. “Just Chatting” Türkçeye çevrildiğinde “sadece sohbet” anlamına gelir. İki kategoride benzer içeriklere sahip olsa da “Just Chatting” kategorisi genelde yayıncılarla izleyicilerin karşılıklı sohbetine dayanır. İki kategoride de yayıncılar oyun dışı yayınlar yapar ve izleyicileriyle direkt olarak etkileşim halindedir. Karşılıklı olarak birçok kişiyle aynı konu etrafında buluşarak fikir beyan edilir.

Just Chatting kategorisinde yayıncılar ilgi çekici bir konu üzerine sohbet başlatır. İzleyenlerin ilgilisini çekebilecek herhangi bir konu belirleyebilir. Bu konu genelde gündem, magazinsel olaylar, film veya dizi incelemesi, garip olaylar ve benzeri gibi içeriklerden oluşabilir. Kullanıcılar seçtikleri konu üzerine bir sohbet başlatarak yayını devam ettirir. Yayın boyunca konu başka yerlere gidebilir, uzayabilir, dallanabilir. Chat kısmında izleyenler yayına katılır ve konuşma uzar. Bu şekilde saatlerce yayınlar yapılır.

Bonus: Me Irl Ne Demek?

Irl ne demek sorusunu yazımızda detaylıca ele aldık. Twitch platformunda karşımıza çıkan Irl kategorisinin içeriğine değindik. Yazımızda son olarak “me irl” kavramı ne demek bunu açıklayalım. Sosyal medyada gördüğümüz “me irl” kavramının açılımı “me in real life”dir. Türkçe karşılık olarak gerçek hayatta ben anlamına gelir. Kullanıcılar gerçek hayatından içerikler paylaşırken bu terimi kullanabilir. Kısada “me irl” olarak yazılır. İnternet diliyle oluşan kısaltmalardan biridir.

Twitch programına giderek kategoriler arasından IRL seçeneğine tıklayabilirsiniz. İlgili yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz; Canlı Yayın Yapma Programı | En Çok Kullanılanlar

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir