Cihazlar

iPhone imei Sorgula, Tüm Sorgulama Yöntemleri

iPhone telefonlarda IMEI benzersiz bir kimlik numarasıdır. iPhone imei öğrenme yöntemi ile telefona ait kimlik numarasını öğrenmiş olursunuz. IMEI’nin ne olduğunu ve ne için kullanılabileceğini ve iPhone imei sorgulama hakkında tüm yöntemleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

[wp_ad_camp_1]

Daha önceleri imei iPhone modellerde telefonun kendi arkasında yazıyordu ve lazım olduğunda bu şekilde kolaylıkla bulunabiliyordu. Ancak birkaç yıl önce Apple telefonlarının arkasındaki imei numara yazdırma işlemini bıraktı ve artık bulmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor.

iPhone imei öğrenmenin birkaç farklı yolu vardır. Bu makalede sizler için en basit ve en kullanışlı yöntemleri göstereceğiz. Sizin için en kolay yöntemi seçebilirsiniz.

iPhone IMEI Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Her vatandaşın kimliğinde yazan bir kimlik numarası olduğu gibi iPhone telefonlarda da IMEI olarak bilinen benzersiz bir tanımlayıcı kod vardır. Harfler Uluslararası Mobil İstasyon Donanım Kimliği anlamına gelir ve sayı her bir cep telefonunu tanımlamak için kullanılır. Bir imei numarası sadece o telefona özeldir, başka telefonlarda aynı imei numarası kullanılamaz.

IMEI numarasının birçok işlevi vardır. Kullanımındaki amaçlardan bazıları şunlardır:

 • Telefonun tanımlanması için kullanılır. Sistemdeki IMEI numarası eşsiz olduğu için sistem tarafından telefon kolaylıkla bulunabilir.
 • Cep telefonu şirketiniz tarafından ağlarla eşleştirmek için kullanılır. Böylece kimin arama yaptığı anlaşılır.
 • Çalıntı cep telefonlarının kara listesini tutmak için kullanılır. Hatta İngiltere’de bir veri tabanı yardım kuruluşu tarafından halka açık tutulmaktadır. Bu sayede çalıntı telefonlar bir ağdan diğerine taşınamaz.
 • Telefonunuzun garanti durumunu öğrenmek için kullanılabilir. Apple sitesinden iPhone garanti durumu sorgulama bölümüne IMEI numaranızı girerek öğrenebilirsiniz.

iPhone imei Atma İşlemi

Yurtdışından getirtilen ve imei kaydı bulunmayan telefonlar için imei atma işlemi merak konusu oluyor. IMEI atma işlemi yurtdışından getirilen ve Türkiye’de kayıtlı olmayan cihazı kayıtlı olan herhangi bir cihazın imei numarasına atarak kayıtlıymış gibi gösterme işlemidir.

Peki iphone imei atılır mı? IMEI atma işlemi genellikle android cihazlarda yapılmaktadır. iPhone modellerinde yüksek güvenlik önlemleri nedeni ile imei atma işlemi imkansız denilebilecek kadar zordur. IOS işletim sistemi her geçen gün geliştiği ve güvenlik açıklarını giderdiği için iPhone imei değiştirme işlemi android cihazlarda yapıldığı gibi kolay değildir. Kişiler orjinal iphone imei değiştirme programı arayarak çeşitli yollar denese de bu işlemler sadece süreci biraz uzatır, eninde sonunda telefonu yasal yollar ile kaydettirmeniz gerekir.

Türkiye’de imei numaraları resmi olarak Bilişim Teknoloji Kurumu tarafından kaydedilir. Bunun dışında yasal olmayan şekilde imei atma işlemi yapmak suç olarak kabul edilir ve para cezası vardır.

iPhone telefona imei nasıl atılır? Orjinal iphone imei atma işlemi yasal olarak şu şekilde gerçekleşir:

 • Cep telefonunuzun imei numarasını öğrendikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi adresinden telefon için ödenmesi gereken harcı ödeyin.
 • Ödeme başarı ile tamamlandıktan sonra E-devlet üzerinden pasaport bilgileriniz ile giriş yapın ve IMEI kayıt sayfasına giderek formu doldurun.
 • Formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurduktan sonra onaylayın.

Bu şekilde ithalat yoluyla kaydedilen imei iphone model telefonunuza verilecektir. İşlemlerden sonra telefonunuzu sorunsuz ve yasal olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

iPhone IMEI Öğrenme Yöntemleri Nelerdir?

Telefon ile ilgili birçok olayda sizden ilk istenecek olanlardan biri IMEI numarasıdır. Bu yüzden IMEI numarasını bir kenara yazarak elinizde bulundurmak da fayda vardır. iPhone imei check işlemlerine göz atarak imei numaranızı öğrenebilirsiniz.

iPhone imei Sorgulama Kodu

iPhone IMEI Numarası Sorgula
iPhone IMEI Numarası Sorgula

Basit bir kod tuşlama ile IMEI numaranızı saniyeler içerisinde öğrenebilirsiniz. Telefon uygulamasına *#06# kodunu girerek iPhone telefonunuza ait IMEI numarasını çok kolay bir şekilde alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
iPhone Kapandı Açılmıyor Ne Yapmalıyım, Çözüm

Bunun için şu adımları takip etmelisiniz:

 • Telefon uygulamasını açın.
 • Tuş Takımı’na dokunun.
 • Resimde gösterildiği gibi * # 06 # girin – yeşil çağrı düğmesine basmanıza gerek yoktur.
 • Ekranda IMEI kodu görünecektir.

IMEI numaranızı telefonunuzdan farklı bir yerde saklamakta fayda vardır. Olası bir güvenlik probleminde veya telefonunuzu kaybettiğinizde IMEI numarası elinizde olmalıdır.

Arkasına Bakarak İPhone IMEI Numarası Öğrenme

iPhone IMEI Numarası Sorgula
iPhone IMEI Numarası Sorgula

IMEI numarası eskiden her iPhone’un arkasına yazılırdı. Eğer iPhone 6 veya daha eski bir model telefonunuz varsa IMEI numarası telefonun arka kısmında yazılıdır. Telefonu ters çevirin ve metnin sonundaki (“California’da Apple tarafından tasarlandı” ile başlayan bir yazı serisi) sayılardan oluşan uzun etiketi bulun. Bulduğunuz bu sayılar telefonunuzun IMEI numarasıdır. Yazı boyutu inanılmaz derecede küçüktür, fotoğrafını çekip yakınlaştırarak veya bir büyüteç yardımı ile kolay bir şekilde okuyabilirsiniz.

Ne yazık ki Apple, iPhone 6 telefon modelinden sonra çıkanlarda IMEI numarasını telefonların arkasına yazmayı bıraktı. iPhone 6s veya 6s Plus modeliniz varsa arkasında sadece model numarasının, FCC ID’sinin ve IC’nin listelendiğini göreceksinizdir. Modeller arttıkça arka tarafında daha az yazı yazmaktadır.

Telefonunuz bu modellerdense IMEI numarası için başka bir yere bakmanız gerektiği anlamına gelir.

SIM Kart Yerinden iPhone IMEI Öğrenme

sim kart ile imei öğren

SIM çıkarma aracınızı (iPhone ile birlikte gelen metal başak) çıkarın, iPhone’un sağ kenarındaki küçük deliğe sokun ve SIM kart tepsisini çıkarın. SIM kartı dikkatlice çıkarın ve tepsiyi ters çevirin. IMEI, tepsinin altında oldukça küçük bir şekilde yazılı olacaktır.

İOS Ayarlarını Kullanarak iPhone IMEI Sorgula

iPhone imei sorgulama Ayarlar uygulamasından da bulunabilmektedir. Ayarları kullanmak muhtemelen en iyi seçenektir çünkü sayıyı kopyalayıp yapıştırmanızı sağlar.

Ayarlardan imei numarası sorgulama için bu adımları takip edin:

 • Ayarları açın.
 • Genel > Hakkında’ya dokunun.
 • IMEI numarasını bulmak için aşağı kaydırın (Birincil başlıklı bir grup numara arayın).
 • Bir Kopyalama baloncuğu getirmek için IMEI numarasına uzun dokunun.
 • Kopyala seçeneğine dokunun.
 • IMEI kodunu Notes gibi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.
İOS Ayarlarını Kullanarak iPhone IMEI Sorgula
İOS Ayarlarını Kullanarak iPhone IMEI Sorgula
[wp_ad_camp_1]

Telefonunuz Kaybolur veya Çalınırsa IMEI Nasıl Bulunur?

Bu makaleyi ilk kez yayınladığımızda ABD’de Macworld için yazan bir iTunes uzmanı olan Kirk McElhearn, cevapsız bıraktığımız son bir senaryoyu işaret ederek cevap verdi: iPhone’a artık sahip değilseniz telefonunuzun arkasında veya içerisinde yazılı olan IMEI koduna ulaşmanız mümkün değildir. Sonuçta, bir IMEI’ye ihtiyaç duyulan temel durumlardan biri cihazın çalınmasını bildirdiğiniz zamandır.

iTunes’da yedeklediyseniz çalıntı bir iPhone telefon modelinin IMEI numarasını bulmak hala kolaydır. Yapmanız gereken tek şey iTunes uygulamasını açmak ve Tercihler seçeneğine gitmektir. Ardından Cihazlar sekmesini (sağdan ikinci) seçtikten sonra cihaz yedeklemelerinin bir listesini göreceksiniz. İmlecinizi, kaybolan iPhone ile ilgili yedeklerden birinin üzerinde tutun; IMEI dahil olmak üzere çeşitli ayrıntılar göreceksiniz. Çalınan veya kaybolan iPhone telefonlarınızın IMEI numarasını bilmiyorsanız bu şekilde öğrenmeyi deneyebilirsiniz.

iPhone imei Klonlama Nedir?

İMEI numarası klonlamak telefona ait kimlik bilgisinin değiştirilmesi veya kopyalanmasıdır. Klonlama sayesinde bir IMEI numarası ile iki farklı cihaz kullanılmaya çalışılır, yasal bir işlem değildir. Bu gibi durumlarda klonlanarak değiştirilmiş olan imei numaraları tespit edilerek telefon kullanıma kapatılır.

iPhone imei Kopyalanmış Ne Yapmalıyım?

Bazı kötü niyetli kişiler yurt dışından getirilen, kaçak veya çalıntı olan telefonları açmak için imei kopyalama yapmaktadır. Herhangi bir telefonun imei numarasını kopyalayarak telefonu Türkiye’de kullanılabilir hale getirir. Durumu fark eden telefon sahipleri klonlanmış telefon nasıl kurtarılır diye endişe etmeye başlamaktadır. Eğer telefonun gerçek sahibiyseniz belgelerle bunu kanıtlayarak hattınızla imei numarasını eşleştirebilir ve telefonunuzu kullanıma açabilirsiniz. IMEI klonlu iPhone nasıl açılır derseniz öncelikle telefonunuzu aldığınız yerden faturanızı teyit ettirmeli, daha sonra Mobil Cihaz Kayıt Sistemi üzerinden telefonunuzu kullanıma açmalısınız.

Pasaportsuz kimlik ile IMEI kaydı için ilgili videoyu izleyerek yardım alabilirsiniz;

Göz atmak isteyebilirsiniz; IMEI Numarasından Yer Tespiti

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu