iPhone imei Sorgula

Her iPhone’un IMEI olarak bilinen benzersiz bir kimlik numarası vardır. IMEI’nin ne olduğunu ve ne için kullanılabileceğini yazıda anlatacağız. Bu yazımızda iPhone imei sorgulama hakkında tüm yöntemleri sizlerle paylaşacağız.

İPhone’unuzun IMEI’sini kaydetmek yararlı olacaktır. Ancak birkaç yıl önce Apple telefonlarının arkasındaki imei numara yazdırma işlemini bıraktığından dolayı bunu bulmak için biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor.

Bir iPhone’un IMEI’sini bulmanın birkaç farklı yolu var ve bu makalede en basit ve en kullanışlı yöntemleri gösteriyoruz. Elbette sadece birine ihtiyacınız olacak, bu yüzden sizin için en kolay yöntemi seçin.

IMEI nedir ve ne için kullanılır?

Her iPhone’un IMEI numarası olarak bilinen benzersiz bir tanımlayıcı kodu vardır. Harfler Uluslararası Mobil İstasyon Donanım Kimliği anlamına gelir ve sayı her bir cep telefonunu tanımlamak için kullanılır.

IMEI numarası, cep telefonu şirketiniz tarafından telefonu ağlarla eşleştirmek için kullanılır, böylece kimin arama yaptığını anlayabilir. Ayrıca çalıntı cep telefonlarının bir kara listesini tutmak için de kullanılır. İngiltere’de bir veri tabanı bir yardım kuruluşu tarafından halka açık tutulur, bu nedenle çalıntı telefonlar bir ağdan diğerine taşınamaz.

Öte Yandan IMEI numarası ile telefonunuzun garanti durumunu sorgulayabilirsiniz. https://checkcoverage.apple.com/tr/tr/ Tıklayın ve garanti bilgilerinizi imei ile sorgulayın!

Bir kod tuşlayarak iPhone IMEI Numarası Sorgula

Telefon uygulamasına * # 06 # kodunu girerek iPhone’un IMEI numarasını alabilirsiniz. Bu adımları takip et:

  • Telefon uygulamasını açın.
  • Tuş Takımı’na dokunun.
  • Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi * # 06 # girin – yeşil çağrı düğmesine basmanıza gerek yoktur.
  • Ekranda IMEI kodu görünecektir.
iPhone IMEI Numarası Sorgula
iPhone IMEI Numarası Sorgula

İPhone’unuzun Arkasına Bakarak IMEI Numarasını Sorgulama

IMEI numarası eskiden her iPhone’un arkasına yazılırdı. Eski bir modeliniz varsa (iPhone 6 veya öncesi), ahizeyi ters çevirin ve metnin sonunda uzun bir sayı arayın (“California’da Apple tarafından tasarlandı” ile başlayan bir yazı serisi) ve IMEI etiketli. IMEI metni inanılmaz derecede küçüktür, bu yüzden bir büyüteç gerekebilir. Ve bir kez daha elle yazmanız gerekecek.

iPhone IMEI Numarası Sorgula
iPhone IMEI Numarası Sorgula

Bir seçenek, kodu başka bir iPhone (veya iPad) kullanarak fotoğraflamaktır. Bu, metni daha net görebilmeniz için yakınlaştırmanızı sağlar.

Ne yazık ki Apple, iPhone 6’lar çıktığında IMEI’yi telefonlarının arkasına kazmayı bıraktı. Bir 6s veya 6s Plus’ınız varsa, sadece model numarasının, FCC ID’sinin ve IC’nin listelendiğini ve daha sonraki telefonların daha da az olduğunu göreceksiniz; Örneğin iPhone XS, “Apple tarafından California’da tasarlandı” ve “Çin’de bir araya getirildi” diyor ve başka bir şey yok.

Bu, başka bir yere bakmanız gerektiği anlamına gelir.

SIM çıkarma aracınızı (iPhone ile birlikte gelen metal başak) çıkarın, iPhone’un sağ kenarındaki küçük deliğe sokun ve SIM tepsisini çıkarın, SIM kartı dikkatlice çıkarın ve tepsiyi ters çevirin. IMEI, tepsinin altına yazılacak, oldukça küçük.

Bunu da okuyun: imei numarasından yer tespiti: “https://sosyalprestij.com/imei-numarasindan-yer-tespiti-programi-telefon-bulma/

İOS Ayarlarını Kullanarak iPhone IMEI Sorgula

iPhone imei sorgulama iPhone’un Ayarlar uygulamasında da bulunur. Ayarları kullanmak muhtemelen en iyi seçenektir çünkü sayıyı kopyalayıp yapıştırmanızı sağlar. Bu adımları takip et:

  • Ayarları aç.
  • Genel> Hakkında’ya dokunun.
  • IMEI numarasını bulmak için aşağı kaydırın (Birincil başlıklı bir grup numara arayın).
  • Bir Kopyalama baloncuğu getirmek için IMEI numarasına uzun dokunun.
  • Kopyala’ya dokunun.
  • Artık IMEI kodunu Notes gibi başka bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.
İOS Ayarlarını Kullanarak iPhone IMEI Sorgula
İOS Ayarlarını Kullanarak iPhone IMEI Sorgula

Telefonunuz kaybolur veya çalınırsa IMEI nasıl bulunur?

Bu makaleyi ilk kez yayınladığımızda, ABD’de Macworld için yazan bir iTunes uzmanı olan Kirk McElhearn, cevapsız bıraktığımız son bir senaryoyu işaret ederek cevap verdi: iPhone’a artık sahip değilseniz ve bu nedenle arkaya bak, kodu arayamazsın vb.? Sonuçta, bir IMEI’ye ihtiyaç duyulan temel durumlardan biri, cihazın çalınmasını bildirdiğiniz zamandır.

iTunes’da yedeklediyseniz, çalıntı bir iPhone’un IMEI numarasını bulmak hala kolaydır. Yapmanız gereken tek şey iTunes’u açmak ve Tercihler’e gitmek, ardından Cihazlar sekmesini (sağdan ikinci) seçmek.

Cihaz yedeklemelerinin bir listesini göreceksiniz. İmlecinizi, kaybolan iPhone ile ilgili yedeklerden birinin üzerinde tutun; IMEI dahil olmak üzere çeşitli ayrıntılar göreceksiniz.

Benzer Gönderiler
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir