yaşlılar için telefonlar

Yaşlılar için telefon kullanmak çoğu zaman zor olabilir. Onların kullanabileceği kolaylıktaki telefon modellerini yazımızda listeledik. Kolay anlaşılan, karmaşık olmayan telefon modelleri yaşlılar için idealdir. Akıllı telefonların günden güne geliştiği ve detaylandığı günümüz teknolojisinde yaşlılar için telefon kullanmak da zorlaşıyor. Akıllı cihazlarla ileri yaşta tanışan kişiler bu cihazları kavramakta ve kullanmakta zorlanıyor. Bu nedenle onlar için olabildiğince kullanışlı modelleri seçmek gerekir. Yaşlılar için telefon önerilerini listelediğimiz yazımızda akıllı veya tuşlu telefon modellerine göz atabilirsiniz.

Yaşlılar için Telefon: Akıllı Telefonlar

Akıllı telefonlar ilk olarak 2000’li yılların başında ortaya çıktı. Tabii ki ilk örnekleri günümüzdeki kadar gelişmiş değildi. Yalnızca ekran boyutu büyümüş ve tuşlar çeşitlenmişti. Sonralarda ise dokunmatik ekranlar kaşımıza çıktı. İlk dokunmatik ekranlar ufak ve kullanışsızdı. O zamanlarda ufak telefonlar daha cezbedici gelse de kullanış zorluğundan dolayı daha büyük telefonlar moda oldu. Şimdilerde ise büyük ekranlı akıllı telefonlar her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Kamera, ekran çözünürlüğü ve çeşitli birçok özellik kullanım kolaylığı sağlıyor.

Genç nesil için akıllı telefonlar ne kadar kolaylık sağlasa da maalesef yaşlılar için durum böyle değil. Yaşlılar için telefonun özellikli olmasındansa temel ihtiyaçları karşılaması daha önemli. Ne kadar çok özellik bulunursa durum onlar için o kadar karmaşık olabiliyor. Bu nedenle onların günlük hayatta iletişim ihtiyacını karşılayabileceği modeller yeterli oluyor. Yaşlılar için akıllı telefon modellerine birlikte göz atalım.

Samsung Galaxy A2

Samsung Galaxy A2

Samsung markasının Galaxy serisi kullanışlı akıllı telefonların başında geliyor. Galaxy serisinin telefonları hem kullanışlı hem de basit tasarımlı olduğu için yaşlılar için alınabilir. Serinin ilk modellerinden olan A2 yaşlılar için kullanıma uygundur. Kolay tasarımı ve çok detaylı olmaması kullanım rahatlığı sağlar. Telefonda ön kamera, arka kamera, internet bağlantısı gibi birçok yeni özellik mevcuttur.

Samsung Galaxy A33

Samsung Galaxy A33

2022 yılında çıkan Galaxy A33 modeli son teknolojileri barındıran bir modeldir. Arka kamerası 48 MP, ön kamerası 13 MP çözünürlüktedir. Yeni teknolojileri barındıran modelin kullanımı da rahattır. Yaşlılar için telefon arıyorsanız büyük ekranlı akıllı telefonu tercih edebilirsiniz.

Apple iPhone SE

iphone SE

Apple markasının SE modeli herkesin kullanabileceği ortalama özelliklere sahip bir modeldir. Android işletim sistemine göre daha karmaşık gelse de öğrendikten sonra rahatlık sağlayabilir. Yaşlılar için telefon önerilerinde Apple markasının bu modeli de değerlendirilebilir. Ön kamerası 7 MP, arka kamerası 12 MP çözünürlüktedir. Yüksek fiyatlı ürünlerden olsa da kullanışlı olması ve özellikleriyle tercih edilen modellerdendir.

Google Pixel 6A

Google Pixel 6A

Google Pixel 6A modeli ülkemizde henüz satışa başlamadığı için yurt dışından edinilebilir. 12 MP arka kamerası ve 8 MP ön kamerası bulunan akıllı telefonda birçok güncel teknoloji mevcuttur. Sade dış tasarımı ve kullanışlı iç dizaynıyla yaşlılar için ideal telefonlardandır. Google markasına ait bu model kullanışlı ve hızlıdır. Google Pixel 6A sayfasından telefonun detaylarını inceleyebilirsiniz.

Emporia Smart 5

Emporia Smart 5

Emporia Smart 5 yaşlılar için telefon önerileri arasında başta gelir. Telefonun iç tasarımı herkesin kullanabileceği şekilde çok kolay tasarlanmıştır. Büyük menüler ve okunaklı yazılarla yaşlılar için en ideal telefonlardandır. Birçok özelliği bulunan akıllı cihaz yeni teknolojileri de barındırır. Büyük ekranı ve tasarımı sayesinde ileri yaştakiler çok rahat şekilde kullanabilir.

Samsung Galaxy J7

Samsung Galaxy J7

Samsung markasının en çok satan modellerinden olan J7, dayanıklılığıyla ün kazanmıştır. Telefonu kullananlar uzun yıllar boyu sorunsuz şekilde kullandığını belirtir. Bu bakımdan memnuniyet kazanmış bir telefondur. Özellikler bakımından geri de kalsa da yaşlılar için yeterli ve kullanışlıdır. 5 MP ön kamera ve 13 MP arka kameraya sahiptir.

Samsung Galaxy Note 5

Samsung Galaxy Note 5

Galaxy Note serisinin 2015 yılında çıkan modelidir. Büyük ekranı ve yanında gelen kalemiyle kullanımı kolaydır. Artık kalemli telefonlar kullanılmasa da yaşlılar için kullanışlı olabilir. Tuşlarla yazmakta zorlanan kişiler kalemi kullanarak çok rahat yazabilir. 5 MP ön kamera ve 16 MP arka kamerası bulunur. Yeni teknoloji birçok özelliğe sahiptir.

Yaşlılar için Telefon: Tuşlu Telefonlar

Yaşlılar için telefon önerisi dediğimizde akla ilk olarak tuşlu telefonlar gelir. Tuşlu telefonlar herkesin kullanabileceği basitlikte tasarlanmış, anlaşılır ve işlevsel telefonlardır. Günümüz teknolojisine göre çok geride kalmış olsa da yaşlılar için iyi bir alternatiftir. Kullanım kolaylığı sayesinde her yaştan insanın kolayca iletişim ihtiyacını karşılar. Birçok tuşlu telefonun özellikleri oldukça azdır, yalnızca temel ihtiyaçlara yöneliktir. Bu nedenle de kullanımı sade ve basittir. Akıllı telefon kullanmayı öğrenemeyen yaşlılar için tuşlu telefonlar kurtarıcıdır.

Nokia 3310

nokia 3310

Zamanın efsanesi olmayı başarmış Nokia 3310 telefonlar hala ileri yaşlar için revaçtadır. İlk çıktığı dönemde herkesin özenerek kullandığı bu model şimdilerde bir efsaneye dönüşmüştür. Yine de sağlamlığı ve kolay kullanımıyla ileri yaşlar için tercih edilebilir. Döneminde çok sevildiği için sonrasında yeni versiyonu çıkartılmıştır. Akıllı telefon kullanamayan büyükler için tuşlu telefonlar kategorisinde en sağlam modellerdendir. Günümüzde ilk versiyonun sıfırını bulmak tabii ki mümkün değildir, yalnızca ikinci elleri kullanılabilir. Bunun yerine 2017 yılında çıkan yeni versiyonları edinilebilir. Gelişmiş yeni versiyonunda arka kamera da mevcuttur.

Nokia 112

nokia 112

Yaşlılar için telefon önerilerine kolay kullanımlı Nokia 112 modeliyle devam edelim. Telefonun kameralı ve kamerasız olmak üzere iki farklı modeli ve çeşitli renkleri bulunur. İçerisine çift sim kart takılabilir. Kullanımı oldukça kolaydır. Hem tuşlu hem de kameralı olduğu için işlevseldir. Yeni versiyon tuşlu telefonlar arasında tercih edilen bir modeldir.

Samsung E1205

samsung e1205

Samsung markasının E1205 modeli yaşlılar için kullanıma uygun telefonlardandır. Kamerası yoktur, özellikleri oldukça kısıtlıdır ancak kullanımı çok kolaydır. Dezavantajı ekranının küçük olmasıdır. Görmekte zorluk çeken ileri yaş kişiler için kullanıma uygun olmayabilir. Bunun dışında kullanımı birkaç işlemden ibarettir.

İlginizi Çekebilir:
iPhone instagram Bildirim Gelmiyor Çözümü

Samsung B310

Samsung B310

Yaşlılar için telefon önerilerinde Samsung B310 sade telefonlardan biridir. Kamerası yoktur ve özellikleri sınırlıdır. Ekranının küçük olması kimileri için dezavantaj olarak görülebilir. Telefon basit kullanımından dolayı ileri yaşların tercihi olur. Sadece iletişim kurmak için kullanılacaksa oldukça idealdir.

Nokia 5130 – 5130C

Nokia 5130C

Nokia 5130 ve 5130C modeli de yaşlılar için önerilen kolay kullanımlı telefonlardır. Basit tasarımıyla ileri yaştakiler telefonu kolayca öğrenebilir ve temel iletişim ihtiyaçları için kullanabilir. Uygun fiyatıyla tercih edilen tuşlu telefon modellerindendir.

Nokia 2690

Nokia 2690

Yeni versiyon tuşlu telefonlardan olan modelde kamera gibi gelişmiş özellikler bulunur. Bataryası güçlü ve performansı yüksek bir telefondur. Şarjı uzun süre gider. Ekranın küçük olması yaşlılar için dezavantaj olabilir ancak kullanım olarak oldukça kolay ve rahattır.

Alcatel

alcatel

Gelişmiş özelliklere sahip Alcatel marka tuşlu telefonlar yaşlılar için oldukça idealdir. Kamerası bulunan telefon yeni versiyon tuşlu telefonlardandır. Ram kapasitesi diğer tuşlu telefonlara göre yüksek olduğu için daha hızlıdır. İçerisinde ses kaydı, numara engelleme, fener ışığı gibi özellikler bulunur. Yaşlılar için telefon önerilerinde gelişmiş bir modeldir.

Anka M9

anka m9

Yaşlılar için telefon önerilerinde kullanılabilecek en kolay telefonlardan biridir. Sadece telefonla konuşmak için kullanılacaksa çok idealdir. Tuşların büyük olması daha kolay görmeyi ve kullanmayı sağlar. Yaşlılar için özellikle büyük tuş takımı kullanılmıştır. Telefonda kamera vb. gibi gelişmiş özellikler yoktur. Sade ve basit bir modeldir. 2015 yılında çıkan telefon ileri yaşlar tarafından ilgi görmüştür.

Yaşlılar için Ev Telefonu

İleri yaştaki insanlar bazen cep telefonu kullanmakta zorlanabilir. Alışık olmadıkları için cep telefonu taşımak, kullanmak ve cep telefonuna alışmak zor gelebilir. Böyle durumlarda genelde ev telefonu tercih ederler. Günümüzde ev telefonları giderek unutulsa da halen bazı evlerde bulunuyor. Sizin de yaşlılarınız cep telefonu kullanamıyorsa onlardan haberdar olmak için ev telefonlarına başvurabilirsiniz. Ev telefonu yalnızca ev içerisinde kullanılabilen kablolu telefonlardır. Yaşlılar için telefon önerilerimizde son olarak kullanımı kolay olan ev telefonlarına değinelim.

Yaşlılar için ev telefonunda kablolu modelleri seçmeniz önerilir. Kablolu telefonlarda tuşlar daha büyük olduğu için daha anlaşılır ve okunabilirdir. Aynı zamanda telefonun bir ekranının olması işini kolaylaştıracaktır. Ekranlı ve kablolu modelleri tercih ederek telefonu kolayca kullanmasını sağlayabilirsiniz. Son çıkan kablosuz telsiz modellerin kullanımı onlara daha zor gelecektir.

Döneminin en dayanıklı telefonlarından olan ve herkesin efsane olarak hatırladığı Nokia 3310 modelinin neden bu kadar sağlam olduğu merak edilmiştir. İçeriğinde kullanılan malzemelerin kalitesi ve birbiriyle iyi şekilde birleştirilmesi sağlamlığının temelidir. Parçalar yapboz parçası gibi birbirine sıkı şekilde geçirildiğinden kolay kolay parçalanmaz.

Bir zamanların en çok satan markası olan ve günümüzde efsane haline gelen Nokia, telefon üretimini tamamen durdurmuştur. Piyasada halen daha birçok telefon modeli bulunsa da artık yeni telefonlar üretmemektedir.

Nokia 3310 telefonların şarjının kaç gün gittiği tamamen kullanımla alakalı bir durumdur. Eğer çok fazla telefon kullanıyorsanız şarjınız en fazla 20 saat gidecektir. Telefonu minimum düzeyde kullandığınızda ise 1 aya kadar şarjının dayanabildiği söylenir. Bu durum sizin kullanım şekliniz ve sürenize göre değişecektir.

Nokia markasının tüm telefonları arasında en iyisi Lumia 1520 modelidir. Akıllı telefon olan Lumia 1520, güçlü bataryası ve gelişmiş özellikleriyle dikkat çeker. Windows Phone işletim sistemi kullanılan telefonda birçok yeni nesil özellik bulunur.

Güncel teknolojideki akıllı telefonlar gibi bir tuşlu yoktur ancak Nokia markasının son çıkan tuşlu telefon modellerinde gelişmiş özellikleri bulmak mümkündür. Kamera, internet bağlantısı gibi özelliklere sahip yeni model tuşlu telefonlar tercih edilebilir.

Alcatel gibi yeni nesil teknolojiye göre yapılmış tuşlu telefonlarda WhatsApp kullanılabiliyor. Bu telefonlarda sınırlı şekilde de olsa WhatsApp uygulamasını kullanabiliyorsunuz ancak çoğu tuşlu telefonda bu mümkün değildir. WhatsApp özelliğine sahip tuşlu telefonları araştırarak buna göre edinebilirsiniz.

İlk çıkan Nokia 3310 modellerinde WhatsApp kullanmak mümkün değildir. Nokia markasının sonradan çıkardığı yeni versiyonda WhatsApp konusu gündeme gelmişti ancak onda da kullanmak mümkün olmadı. Cihaz uygulamanın dosyalarını desteklemiyor ve WhatsApp kullanılamıyor.

Günümüzde tuşlu telefonları yeni nesiller kullanmasa da hala bazı durumlarda ihtiyaç duyulur. İş yerlerinde yoğun bir şekilde tuşlu telefonlar kullanılmaya devam eder. Günümüzde halen ihtiyaç duyulan tuşlu telefonları üretimi devam ediyor. Eskisi gibi olmasa da bazı markalarda hala tuşlu telefonlar üretiliyor.

Yaşlılar için telefon seçerken eğer akıllı olmasını istiyorsanız daha basit tasarımlı modellere bakmalısınız. İçerisinde karmaşık özellikleri olmayan, menüsü, tasarımı ve dizaynı sade telefonlar onlar için daha kullanışlı olacaktır. Çok karmaşık olan iç dizaynlara alışmaları zor olabilir. Samsung markasının ilk modelleri başlangıç için ideladir.

Akıllı telefon modellerinden Xiaomi Poco X4 Pro Özellikleri için ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir