Sosyal Medya

Facebook Beğenileri Gizleme Nasıl Yapılır?

Başlıklar

Facebook beğenilerinizi kimsenin görmesini istemiyorsanız Facebook beğenileri gizleme yöntemini kullanabilir, sadece size özel yapabilirsiniz. Facebook’ta bir sayfayı beğenmek oldukça kişisel bir ifade haline geldi. Restoranlar, mağazalar, spor takımları, hayır kurumları, destek grupları ve benzeri gibi birçok sayfa bulunuyor.

Biri bir sayfayı beğendiğinde arkadaşları hemen o sayfaya göre yargılıyor. Çünkü kişilerin beğenilerini Facebook zaman tünelinde diğer arkadaşlarına da gösteriyor. Facebook beğenileri gizleme olayını henüz tam olarak sunmasa da kategori olarak engelleme seçeneği sunuyor. Facebook beğenileri gizleme işleminin detaylarına birlikte göz atalım.

Facebook Beğenilerini Kimler Görebilir?

Facebook’ta gezinirken mutlaka bir şeyleri beğeniyor, kaydediyor veya yorum yapıyoruz. İlgimizi çeken içeriklerle etkileşim kurmamız oldukça normaldir. Yine de beğenilerimizi herkesin görmesini istemeyebiliriz. Peki Facebook beğenilerini kimler görebilir? Gönderinin durumuna göre beğenilerinizi arkadaşlarınız görebilir. Beğendiğiniz gönderi herkese açıksa beğendiğinizi herkes görecektir. Gönderi kapalıysa sadece o profili görüntüleyebilen kişiler beğeninizi görebilir.

Facebook Beğenileri Gizleme İşlemi

Arkadaşlarınız ve diğerleri, yalnızca Facebook’ta hoşunuza giden şeylere bakarak varsayımlarda bulunabilir. Örneğin; aniden 15 farklı marka araba için beğenme eklediğinizi varsayalım. Arkadaşlarınız sizin bir araba manyağı olup olmadığınızı merak etmeye başlayabilir. Herkesin beğendiğinizi bilmesini istemediğiniz şeyleri sakladığınız halde halk arasında haberiniz olmadan yayılmış ve sizi zor durumda bırakmış olabilir.

Facebook’ta pek çok kategori çeşidi var. Film, televizyon, müzik, kitaplar, spor takımları, atletler, ilham verici insanlar, restoranlar, oyunlar, etkinlikler, ilgi alanları, spor, yemek, giyim, web siteleri ve diğer olmak üzere 16 farklı kategoriyi göreceksiniz. Bu kategorilerde birçok sayfayı beğenmiş olabilirsiniz. İlginizi çeken kategorileri takip etmek ana sayfanızda ilgi çekici içeriklerin çıkmasını sağlayacaktır.

Kategori düzeyinde neye benzediğinizi kontrol edebilirsiniz ancak sevebileceğiniz tek tek şeyleri gizleyemezsiniz. Çünkü Facebook sizlere kategori olarak beğenilerinizi gizleme imkanı sunar. Ayrı ayrı her sayfa ve gönderi için bunu sunmaz. Bu işlemi nasıl yapabileceğinize bir bakalım.

Facebook Beğenileri Gizlilik Ayarı

Öncelikle beğenileri gizlemek için Facebook’ta oturum açın. Kişisel profil sayfanızdaki Zaman Çizelgesi’ni tıklayın.

Facebook Beğenileri Gizleme
Facebook Beğenileri Gizleme

Diğer’i tıklayın. > Beğeniler’i tıklayın. > Yönet’i tıklayın (sağdaki kalem simgesi). > Menüden Sevdiklerinizin Gizliliğini Düzenle’yi seçin.

Facebook Beğenileri Gizleme
Facebook Beğenileri Gizleme

Gizlemek istediğiniz kategori için baş ve omuz simgesinin yanındaki üçgeni tıklayın.

İlginizi Çekebilir:
Whatsapp Profil Kim Bakmış Nasıl Bulurum?

Kategorinin benzer görünürlüğü için istediğiniz gizlilik düzeyini seçin. Şu seçeneklerden birini seçmeniz gerekir: Herkese Açık, Arkadaşlar, Sadece Ben veya Özel. Sevdiklerinizi sadece kendinizden başka herkesten gizlemek istiyorsanız “Sadece Ben” ı seçin. Sonra kapat seçeneğine tıklayın.

Dokuz kategorinin her biri için farklı kısıtlamalar seçebilirsiniz ancak maalesef daha önce de belirtildiği gibi tek tek hangi sayfaları beğendiğinizi gizleyemezsiniz. Her kategori için hepsi ya da hiçbiri seçeneği mevcuttur. Belki Facebook sevenleri için daha ayrıntılı kontroller ekleyecek ve bazı şeyleri beğendiğinizi gizleyebileceksiniz ancak Facebook bu özelliği ekleyinceye kadar henüz seçemiyorsunuz. Sadece kategori beğeni gizlemesi yapabiliyoruz.

Bonus: Facebook Beğendiklerimi Görme

Facebook beğenileri gizleme yönteminden yazımızda bahsettik. Beğenileri gizleme yönteminden sonra beğendiklerimi görme işlemine değinelim. Beğendiklerinizi diğer kişilerden gizlemeyi öğrendik. Peki beğendiklerinizi kendiniz nasıl görebilirsiniz? Facebook’ta gezinirken beğendiğiniz gönderileri sonrasında nasıl görebilirsiniz? Beğendiklerinizi görmenin birkaç farklı yolunu aşağıda anlattık.

  1. Profilinizde beğendiklerinizi görme:

Facebook profilinize gidin. > Sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayın. > “Beğeniler” seçeneğini seçin.

Bu kısımda tüm beğendiklerinizi içeren bir sayfa göreceksiniz. Geçmişte beğendiğiniz gönderilere bu şekilde ulaşabilirsiniz.

2. Aktivite Günlüğünü Kullanma:

Facebook ana sayfanızdaki sağ üst köşede bulunan üç çizgi simgesine tıklayın. > “Aktivite Günlüğü” seçeneğini seçin. > “Aktiviteler” bölümüne, sonrasında “Beğeniler” sekmesine tıklayın.

Beğenileriniz bu kısımda görüntülenecektir.

3. Arama çubuğunu kullanma:

Facebook ana sayfanızın üst kısmında bulunan arama çubuğuna gidin. “Beğendiklerim” yazın ve sonuçlar arasında “Beğendiklerim” seçeneğine tıklayın.

Bu yöntemleri kullanarak geçmişte beğenmiş olduğunuz gönderileri, fotoğrafları ve sayfaları kolayca bulabilirsiniz. Geçmişten günümüze beğendiğiniz her içerik burada görüntülenecektir. Aklınızda kalan diğer soru işaretleri ve her türlü sorun için Facebook Yardım Merkezi‘ni ziyaret edebilirsiniz.

Yazımızda Facebook beğenileri gizleme ve Facebook beğendilerinizi görme konularını detaylıca anlattık. Adım adım nasıl yapıldığından bahsettik. Bundan sonraki yazımız telefonunuzdaki fotoğrafları hesap makinesi görünümlü programlarla gizlemek olacaktır. Şimdiden iyi okumalar dileriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu