Snapchat Ne Demek

Bir kişinin telefonunun karşısında şapşalca yüz ifadeleri kullandığını gördüğümde, bu kişinin ne yapmakta olduğunu artık merak etmiyorum. Neden mi, çünkü ben son birkaç yılda çok hızlı bir şekilde popülerlik kazanmış bir sosyal medya platformu olan Snapchat’te takılıyorum. Bu ağ şu anda 170 milyon dolaylarında kullanıcı sayısıyla iftihar ediyor ve birçok marka da bu cool kalabalığa katılabilmek için birbirleriyle kapışıyor. Snapchat Ne Demek diye sorulduğunda artık bu yazıyı okuduktan sonra birçok terime hakim olacaksınız.

[wp_ad_camp_1]

Fakat eğer 20 yılı aşkın bir süredir pazarlamacılık yapan birisi iseniz, Snapchat’i kullanmayı öğrenmek için düzgün bir sebebiniz olduğunu varsayabiliriz. Eğer Snapchat’i nasıl kullanacağınızı size güzelce anlatabilecek bir kişiyle karşılaşmadıysanız, Snapchat arayüzü ve terimleri size bir parça bezdirici ve anlaşılmaz gelebilir.

Yeni başlayanlara yol göstermeyi amaçlayan bu yazımızda, Snapchat dilini profesyonelce kullanmaya başlamak için ihtiyaç duyacağınız birçok bilgiyi bulabilirsiniz.    

Snapchat Ne Demek Terimler Sözlüğü

Snap: Snap, bu uygulama aracılığıyla arkadaşlarınızdan birine veya birkaçına gönderebileceğiniz resim veya videoya verilen addır. Snap, görüntülenmesinin üzerinden en fazla 10 saniye geçtikten sonra kaybolacaktır. Bir snap’i bir defa replay (yeniden oynatma) yapma imkanınız mevcut. Bunun replay opsiyonunuzu akıllıca kullanmalısınız.

Stories (Hikayeler): Snapchat’in Stories bölümü, tüm Snapchat arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz video ve resimlerinizi koyabileceğiniz bir vitrindir. Arkadaşlarınızın Story’lerini görmek istiyorsanız, Snapchat’in ana kamera ekranında parmağınızı sola doğru kaydırın.

Snapchat Skoru/puanı: Snapchat profil isminizin altında yer alan ve Snapchat skorunuz olarak bilinen sayı, Stories dahil aldığınız ve gönderdiğiniz snap sayısını baz alır. Yani bir nevi Snapchat’te etkin olma sayacı veya endeksidir.

Filtre: Snap filtresi snap’lerinize kaplamalar yaparak canlılık ve renk katmanızın eğlenceli bir yoludur. Filtreler özel etkinliklere, tatil ve bayram günlerine, konuma ve günün saatine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Snap Lensleri: Snap lensleri video ve fotoğraflarınıza canlandırmalı/anime özel efektler eklemenize imkan sağlar. Snap filtrelerinin aksine, snap lenslerini bir snap alırken de kullanabilirsiniz.

Geofiltre: Geofiltreler güncel lokasyonunuza/konumunuza özel filtrelerdir. Geofiltre özelliğini aktif hale getirmek için, Snapchat’te konum fonksiyonunu açmanız gerekmektedir. Ayrıca kendi özel Geofiltre’nizi kendiniz 5 USD gibi bir fiyata kendiniz oluşturabilirsiniz. Bu olanak büyük marka farkındalığı elde etme aracı olarak kullanılabilecektir.

Snapcode: Snapcode kendi snapchat profilinize tanımlanan özel QR kodudur. Tüm kullanıcılar için tanımlandığı cihetle, Snapchat’te yeni arkadaş eklemenin kolay ve hızlı yoludur.

Snapcode selfie: Snapkodunuzu bir selfie eklemek suretiyle kişiselleştirebilirsiniz. Bu Snapchat uygulaması üzerinden sizi bulan tüm arkadaşlarınız ve diğer Snapchat kullanıcıları tarafınca görülebilecektir.

Chat/sohbet: Snapchat’in anlık mesajlaşma özelliğidir. Mesajlar görüntülendikten sonra kaybolur/silinir. Bu sohbetlerin/chatlerin ekran görüntüsünü (screenshot) almanız halinde sohbete dahil olan diğer kullanıcılar bu konuda bilgilendirilecektir.

Anılar/Memories: Anılar snap’lerinizin yedeklerinin alındığı bir kamera rulosudur. Anılarınızı açık veya gizli olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca anılarınızda yer alan eski snap’lerinizi Story’nize ekleyebilirsiniz.   

Snapchat Ne Demek diye merak ediyorsanız yukarıdaki terimler size gayet yardımcı olacaktır. Daha detaylı bilgi için

İlginizi Çekebilir:
WhatsApp Numara Gizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

2017’de Snapchat’i Kullanma Rehberini okuyarak her türlü detayı öğrenebilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir