0 10

Paylaştığınız fotoğraf ve video gibi içeriklerinizi sadece belirli hesapların görmesini istiyorsanız instagram hesap gizleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Büyüyen sosyal medya dünyasında içeriklerinizi herkesin görmesini istemiyor olabilirsiniz. İçeriklerinizin takipçilerinize özel olmasını istiyorsanız hesabınızı kilitleyin.

İlk defa hesap oluşturduğunuzda hesabınız herkese açık şekilde oluşur. Yani diğer instagram kullanıcıları sizin fotoğraf ve videolarınızı istediği gibi görüntüleyebilir. İçeriklerinizi yalnızca sizi takip eden, izin verdiğiniz kişilerin görmesini istiyorsanız instagram hesap gizleme özelliğini kullanmanız ve hesabınızı kilitlemeniz gerekir. Hesap gizleme seçeneğinin detaylarına göz atalım.

Instagram Hesap Gizleme Nedir?

Instagram hesabınızı gizli hale getirdiğinizde diğer kullanıcılar sizin isminizi veya kullanıcı adınızı arayarak sizi bulabilir, ancak hesabınızın içeriğini görüntüleyemez. Tüm fotoğraflarınız, videolarınız, hikayeleriniz ve diğer içerikleriniz sizi takip etmeyen herkesten gizlenir. 

Hesabınızı kilitli hale getirdiğinizde profilinize girenlere şu şekilde görüntülenir:

instagram Hesap Gizleme

Kişi hesabınızın içeriklerini görüntülemek için takip etmesi gerektiği uyarısıyla karşılaşır. Sizi takip etmek istediğinde direkt olarak edemez, sizin onayınıza bağlı şekilde edebilir. Takip et butonuna tıkladığında takipçi isteği olarak size iletilir. Eğer onaylarsanız takipçiniz olarak hesabınızı görüntüleyebilir, onaylamazsanız takipçi isteği silinir ve hesabınızı göremez. Bahsettiğimiz durum aşağıdaki gibi görüntülenir:

istekleri onayla

Bu adımlar yabancı hesaplar tarafından takip edilmenizi ve gizlilik kurallarınızı önlemenize yardımcı olur. Hesabınızın tanımadığınız kişiler tarafından takip edilmesini, içeriklerinizin başkaları tarafından görüntülenmesini istemiyorsanız gizli hesap seçeneğini kullanabilirsiniz. 

Instagram Hesap Gizleme İşlemi

Hesap gizleme işlemini birkaç adımda kolay şekilde yapabilirsiniz. Instagram mobil uygulamasından hesabınıza girmeniz gerekir. Web sürümünde hesap gizleme işlemi yapılmaz. Mobil cihazınıza uygulamayı indirip giriş yaptıktan sonra hesabınızı gizleyebilirsiniz.

Hesabınızı gizli yapmak için aşağıdaki adımları uygulayın:

Profil > Ayarlar > Gizlilik > Hesap Gizliliği > Gizli Hesap

1) Giriş ekranınızdan instagram uygulamasını başlatın.

2) Profilinizi görebilmek için Profil sekmesine dokunun.

3) Ayarlar kısmına tıklayın.

4) Hesap gizliliği kısmının altında gizli hesap anahtarını açın.

Bu işlemlerden sonra hesabınız gizliye alınmış olacaktır. Hesabınız şimdi özel, dolayısıyla medyanız yalnızca onaylı takipçiler tarafından görülebilir. Görmesini istemediğiniz hesapların takipçi isteklerini geri çevirebilirsiniz. Size mesaj göndermek istediğinde aynı şekilde mesaj isteği olarak gelir ve kabul etmediğiniz takdirde geri çevrilir. 

İlginizi Çekebilir:
instagramda Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

Gizli hesap seçeneğinden hesabınızı kilitleyebilir veya herkese açık hale getirebilirsiniz. Hesabınız herkese açık şekilde ayarlandığında içerikleriniz keşfet kısmında görüntülenebilir ve birçok farklı hesabın karşısına çıkabilir. Özellikle video içerikleri keşfet kısmına daha çok düşmektedir. Instagram algoritması sizi ilgili hesapların karşısına çıkaracak ve görüntülenmelerinizi artıracaktır. Eğer hesabınızı büyütmek istiyorsanız gizli hesap seçeneği doğru olmaz. Gizliye aldığınızda içerikleriniz keşfet kısmında önerilmez.

Instagram uygulamasına yeni gelen özellikler sayesinde hesabınız açıksa bile görmek istemediğiniz yorumları ve mesaj isteklerini gizleyebilirsiniz. Bu sayede kötü yorumlardan ve spam mesajlardan kurtulmuş olursunuz. Hesabınızı görmesini istemediğiniz kişileri ise tamamen engelleyebilirsiniz. Instagram hesap gizleme işleminden sonra engelleme işleminin detaylarına göz atalım.

Instagram Hesaplarını Tamamen Engelleme

Yukarıdaki bahsettiğimiz adımlarla hesabınızı gizliye aldığınızda istemediğiniz kişilerin profilinizi ve medya içeriğinizi görmesini engelleyebilirsiniz. Yine de kullanıcıların sizi aramaları, profilinizi bulmaları ve size mesaj göndermelerini engelleyemezsiniz. Profilinizi görmesini istemediğiniz kişileri tamamen engellemeniz gerekir. 

Sizinle iletişime geçmeyi ısrarla isteyen birisi varsa kişinin profiline gidip, sağ üst köşedeki 3 nokta bölümünden seçenekleri açarak kişiyi engelle seçeneğine tıklayabilirsiniz. Engellediğiniz kullanıcıya herhangi bir bildirim gitmez ve engellendiğinden haberi olmaz ancak profilinizi görüntüleyemez. Arama kısmına isminizi yazdığında hesabınızı bulamaz ve bu şekilde engellendiğini anlayabilir. Daha önce DM yoluyla iletişim kurduysanız geçmiş konuşmalarda isminiz instagram kullanıcı olarak görüntülenecektir. 

Özetle hiçbir şekilde hesabınızı görmesini istemediğiniz kişileri engelleyebilirsiniz. Engellenen kişileri görüntülemek için Profil > Ayarlar > Gizlilik > Bağlantılar > Engellenen Hesaplar kısmına bakabilirsiniz. Engellediğiniz hesapları burada görüntüleyebilir ve engelini kaldırabilirsiniz. 

Instagram hesap gizleme işlemi nasıl yapılır sorusunun cevabını bütün detaylarıyla anlatmaya çalıştık. Daha fazla gizlilik istiyorsanız instagram hesabınızın varsa Facebook ve Twitter bağlantılarını kaldırın ve arama geçmişinizi sürekli silin. Bu sayede istemediğiniz hesaplar diğer sosyal medya hesaplarınıza da ulaşamayacaktır. Ayrıca instagram gizlilik ayarları kısmına göz atabilirsiniz.

Hesap gizleme işleminin detaylarına birkaç dakikada göz atabilir, adım adım takip ederek gerçekleştirebilirsiniz. 

instagram Hesap Kurtarma Linki ve Yöntemleri yazımız işinize yarayabilir.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir