Mobil DünyaUygulamalar

Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu Hatası

Android cihazınızda “Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu” uyarısı alıyorsanız düzeltmek için yazımızdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Android akıllı telefonunuzda bazı değişiklikler yapmak için birkaç ayar yapmaya çalışıyordunuz veya basitçe telefonunuzun veya tablet ayarlarınızı keşfediyordunuz. Birden bire devam ederken, ilerlemenize izin vermeyen korkunç bir mesajla karşılaşırsınız.

‘Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu’ mesajını alırsanız paniklemek için bir neden yoktur. Tekrar kullanabilmek için düzeltmelerimizi denemek yeterlidir.

Not: Aynı Zamanda com.google.process.gapps hatasını da bu yöntemlerle düzeltebilirsiniz.

Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu Hatası Nasıl Düzeltilir?

Bu hatanın nedeni çok net değildir, ancak genellikle Android İşletim Sistemi ayarlarında bazı değişiklikler yaparken ortaya çıkar. Bu adımları sırayla deneyin ve yanlışlığa bağlı olarak, sorunu bu beş düzeltmeden biriyle düzeltebilirsiniz.

  • Önbelleği Boşaltın

‘Maalesef Google oynatma hizmetleri durduruldu’ Hatası ile ilgili geçici çözümlerden biri, Google Play Hizmetlerinin önbelleğini temizlemektir. Aynı işlemi, Android akıllı telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidip ardından ‘Uygulamalar’ veya ‘Uygulama Yöneticisi’ üzerine hafifçe dokunarak yapabilirsiniz (adı aygıttan aygıta farklılık gösterebilir ancak uygulamalar için hangi seçeneği anladığınızdan emin olmanız gerekir).

Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu
Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu

Uygulama yöneticisinde, sayfanın üst kısmında Tümü, Yüklü, Koşu vb. Gibi birkaç ‘Sekmeler’ görürsünüz. ‘Tümü’nü tıklayın ve’ Google Play Hizmetleri ‘uygulamasını bulun. Uygulamalar alfabetik olarak listelenir, dolayısıyla aşağı inerek ‘G’ ye gidip ‘Google Play Hizmetleri’ni bulun ve üzerine dokunun. Uygulama için ‘Önbellek Sil’ seçeneğini bulacaksınız. ‘Önbelleği Temizle’ seçeneğini görmüyorsanız, ‘Depolama’ seçeneği olmalıdır, üzerine hafifçe dokunun ve burada ‘Önbelleği Temizle’yi bulacaksınız. Şimdi önbelleği boşaltın, Android telefonunuzu tekrar başlatın. Hatanın gidip gitmediğine bakın.

Maalesef bazen önbellek temizleme bu sorunu ortadan kaldırmak için yeterli değildir, bu nedenle Google Play Hizmetleri hatasını düzeltmek için dört yol daha sunuyoruz. Sorunlar cihazınızda görünmeye devam ediyorsa lütfen bir sonraki çözüme göz atın.

  • Uygulama tercihlerini sıfırlayın
Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu
Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu

Android akıllı telefonunuzda Google Play hizmetleri hala kesildiğini görüyorsanız, uygulama tercihlerini sıfırlamanızı öneririz. Bunu yapmak için Çözüm 1’de yaptığınız gibi Uygulama Yöneticisine gidin. Şimdi ‘Uygulama Tercihlerini Sıfırla’ seçeneğini bulmaya çalışın. Kullanmakta olduğunuz telefondan sağ üst, alt veya sayfadaki herhangi bir yerde olabilir. Benim telefonda bu adımı uyguluyorum ve ‘Uygulama tercihlerini sıfırla’ en altına yerleştirilmiş ‘. Şimdiye kadar ‘Uygulama tercihlerini sıfırla’ öğesini bulduğunuzu varsayıyorum, o yüzden üzerine dokunun; burada işiniz bitti. Şimdi Android telefonunuzu yeniden başlatın ve hatanın gidip gitmediğine bakın.

  • Tekrar Google Hesabı Ekleyin

Buraya kadar geldiyseniz, yukarıdaki iki düzeltmenin ‘Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu’ hata çözümlerinin işe yaramadığı görülüyor. Merak etmeyin, hala kovada üç düzeltme daha var.

Üçüncü çözümde, Google hesabını bir kez daha kaldırıp ekleyeceğiz. Android akıllı telefonunuzun ayarlarına gidin. ‘Hesaplar’ı veya’ Hesap Yönetimi’ni bulun ve tıklayın. Aygıtınızda oluşturduğunuz, Google, Facebook, WhatsApp vb. Gibi hesapların listesini alacaksınız. Google’u seçin.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, cihazınızın sağ üst köşesindeki 3 nokta simgesini tıklayın. Açılır seçeneklerden “Hesabı kaldır” ı tıklayın. Google hesabınız silecektir.

Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu
Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu

Bu işlem tamamlandıktan sonra, cihazınıza Google hesabınızı bir kez daha ekleyeceksiniz. Bunun için Ayarlar’a gidip Hesaplar’a hafifçe dokunmanız gerekir. Burada Hesap Ekle’ye hafifçe dokunup Google Hesabı’nı seçersiniz. Artık, Gmail adresinizi girmenizi isteyen bir sihirbaz içeren bir ekranda görüneceksiniz. Gmail hesabınızı cihazınıza tekrar eklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

İlginizi Çekebilir:
Kilit Ekranı Duvar Kağıdı Değiştirme İşlemi

Şimdiye kadar Google oynatma hizmetleri hatasını düzelttiğinize inanıyoruz, ancak her durumda, telefonunuz hala Google Play Hizmetleri Durdurulduğunu hatırlatıyorsa, bir sonraki çözümü kontrol edin.

Ayrıca bakabilirsiniz: Google Play Store Yeni Hesap Ekleme Detayları için Tıklayın !

  • Google Play Hizmetlerini yeniden yükleyin

Google Play Hizmetleri, Android cihazınızın temel bir parçasıdır; bu nedenle, tamamen kaldırmanız mümkün değildir. Bununla birlikte, Android Cihaz Yöneticisi’ni devre dışı bırakma seçeneğine sahipsiniz ve ardından Google Play Hizmetlerinin en son sürümüne geri döndüğünüzden emin olmak için tüm güncellemeleri tekrar yükleyin. Bunu yapmaya nasıl gidiyorsunuz:

(A). Ayarlar bölümüne gidin ve cihaz yöneticilerine hafifçe vurun ve ardından Android Cihaz Yöneticisini Devre Dışı Bırak’ı tıklayın.

(B). Ayarlar bölümüne gidin ve Uygulama Yöneticisi’ni açın. Uygulama Yöneticisi’nde, ALL üzerine hafifçe vurmanız ve Google Play Hizmetleri aramanız gerekir. Artık güncellemeleri kaldırma seçeneğine sahipsiniz.

Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu
Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu

(C). Şimdi Google Play Hizmetleri gerektiren herhangi bir uygulamayı kullanmayı deneyin. Uygulama, Play Hizmetleri’nin yokluğunu otomatik olarak tespit edecek ve sizden yeniden yüklemenizi isteyecektir.

(D). En son sürüme yeniden yüklendikten sonra, Ayarlar> Güvenlik> Cihaz Yöneticileri bölümüne giderek Android Cihaz Yöneticisi’ni etkinleştirebilirsiniz.

(E). Tüm değişikliklerin geçerli olması için cihazınızı yeniden başlatın. “Maalesef, google oynatma hizmetleri durdu” hatası şimdi geri dönmemelidir.

  • Google Services Framework ön belleğini temizleyin

Google Play Hizmetleri, düzgün çalışması için Google Services Framework’e güveniyor. Siz Farkında Olmadan, Google Services Framework, bilgileri saklar ve telefonunuzun düzenli veri değişimi için Google sunucularıyla senkronize edilmesini sağlayan bir sistem uygular. Burada bir şeyler ters giderse, Google Play Hizmetleriniz amaçlandığı gibi çalışmayabilir. İşleri doğru yapmak için şunları yapmanız gerekir:

Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu
Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu

Ayarlar’a gidin ve ardından Uygulama Yöneticisi üzerine dokunun. Şimdi, tüm uygulamaların gösterildiği bölüme gidin ve Google Services Framework’i arayın. Üzerine dokunun ve Zorla Durdur’u seçin. Daha sonra, bu sistem uygulaması için saklanan önbelleği boşaltmak için Önbellek Temizle düğmesine (en iyi önbellek temizleyici uygulamaları) hafifçe dokunun. Şimdi, değişikliklerin cihazınıza kayıtlı olduğundan emin olmak için cihazınızı yeniden başlatın. Bu, google oyun servislerinden kurtulmanıza yardımcı olmalı ve gelecekte tekrarlanmasını engellemiştir.

Bu beş çözüm yardımıyla, Android akıllı telefonunuzda Maalesef Google Play Hizmetleri Durdu hatasını düzeltebilirsiniz. Her zaman play store’u güncel tutun ve Linke Tıklayarak! en son güncel play store uygulama linkini bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bunların hiçbiri işe yaramazsa, profesyonel bir yolculuğa çıkmak isteyebilirsiniz. Bu kılavuz, Google Play Hizmetleri hatalarınızı giderirse, bu makaleyi sosyal çevrelerinizde paylaşarak teşekkür edebilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu