Banner

Starbucks Hızla Gelişmekte Olan Hindistan Piyasasına Mobil Ödeme Uygulamasını Getirdi

2kısa 3

Starbucks mobil uygulamasını Hindistan’da kullanıma açtı.

Artık Hindistan’daki müşteriler mağaza içi satın almalarda bu uygulamayla ödeme yapabilecek, My Starbucks Rewars adlı sadakat programı hesabında “Star/Yıldız” kazanabilecek, teklifleri değerlendirebilecek ve kendilerine en yakın Starbucks mağazasının yerini tespit etmek için “Store Locator”u kullanabilecekler.

[wp_ad_camp_1]

Bu suretle, Seattle merkezli şirket, Hindistan’da online mobil ödemeyi mümkün hale getiren ilk büyük perakende firması oldu.

Uygulama “Scan to Pay (ödeme için barkot okutma)” ve “Scan to Shake (ödeme için cihazı sallama)” özelliklerine sahip. Yani müşteriler kayıtlı bir Starbucks Kart’la bağlantıladıkları uygulamada barkodu okutarak veya ödeme ekranına geçmek için cihazı sallayarak ödemelerini yapabilecek.

Starbucks Kart’a para yükleme şimdilik sadece bir banka hesabından yapılabiliyor. Mobil cüzdan para yüklemesi şe anda mümkün değil. Tata Starbucks CEO’su Sumitro Guhosh “uygulamada para sadece banka hesabından aktarılabiliyor. Bunu dijital cüzdana geçiş olarak da düşünebilirsiniz. Bu uygulama bir dijital cüzdan mahiyetinde” diyor (Starbucks Hindistan’da Tata Global Beverages adlı yerli şirketle kurduğu ortam girişim üzerinden faaliyet göstermekte).

Forbes’a göre, dünya çapında Starbucks Reward programının 13 milyon aktif üyesi bulunuyor ve bu sayı geçtiğimiz sene  (2016’da) yüzde 16 oranında artmış. Fakat Hindistan’da bu sadakat programına 2014’te üye olanların sayısı sadece 250.000 civarında.

Mobil uygulama bahsettiğimiz sadakat programı bakımından muhtemelen itici bir güç olarak etki doğuracak ve bu sayede Starbucks pazarda yükselişe geçmeye çalışacak.

[wp_ad_camp_1]

Gosh “Gerçek şu ki, biz müşterilerimizin bu sadakat programından istifade etmelerini ve ödül kazanmalarını istiyoruz. Ve sırf bu uygulamanın sağlayacağı rahatlık sayesinde ciddi bir büyüme umuyoruz.” diyor.

Bununla birlikte, Hindistan’ın band genişliği (bandwidth) sorunu sebebiyle, mağazaya girip hızlı ödeme yapmayı arzulayan müşteriler bakımından, halihazırda yavaş işleyen bu uygulama usandırıcı gelebilecektir.

Ghosh “bütün mağazalarında kablosuz internet hizmetimiz mevcut. Uygulamaya yüklenmiş kredi bulunması halinde, uygulamadaki ön bellek (cache) verileri sayesinde internet bağlantısı olmadan da ödeme yapılabileceğini” belirtiyor.

Öte yandan, firma gelecekte daha düşük veri alışverişiyle işleyebilen light sürüm bir uygulama geliştirilmesinin de mümkün olacağını belirtiyor.

Starbucks’un önceki CEO’larından Howard Schultz 2016’da yaptığı bir konferans konuşmasında “Hindistan dünyanın diğer bölgelerine kıyasla oransal bazda daha hızlı büyüyor. Biz de müşterilerimizin Starbucks markasından aldıkları keyfi ilk elden müşahede edebiliyoruz” demişti.      

Bununla paralel olarak, perakende kahve mağazacılığı firması Starbucks 2016’da, Güney Hindistan’daki Coorg bölgesinde yetiştirilen fasulyeleri ABD vatandaşlarına sunacakları bir girişim kapsamında, Seattle’daki “Tasting Room/Tatma Odası” ile ”Reserve Roastery/Rezerve Lezzeter”de sadece birinci sınıf Hind kahvesi satacaklarını da duyurmuştu.

3kısa 3

Türkiye’de Starbucks Card ve mobil uygulama

İlginizi Çekebilir:
Google Family Link Çocukların Ailelerin Gözetiminde Mobil Cihaz Kullanabilmelerine Imkan Sağlıyor

Starbucks Card ve mobil uygulaması halihazırda Türkiye’de aktif olarak kullanılabilmekte. Mobil uygulama ile mağaza içi ödeme -barkot okutarak veya salla/öde özelliği kullanılarak- yapılabilmekte ve Starbucks “Star/Yıldız”ı kazanarak bunları online ödemede kullanmak mümkün bulunmakta.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu