iPhone Kamera Ayna Modu Kapatma

İPhone’unuz fotoğraf çekildikten sonra otomatik olarak öz çekimlerinizi ayna modundan dolayı çevirir. iPhone kamera ayna modu kapatma hakkında neler yapabileceğinizi bu yazımızda anlatmaya çalıştık. Siz de kamerada ayna modunu kapatarak fotoğraflarınızı daha beğeneceğiniz bir hale getirebilirsiniz.

İyi bir selfie çekmek zaten yeterince zordur ancak deklanşör düğmesine dokunduğunuzda bir sorun daha fark edeceksiniz: fotoğraf galerinize kaydedilirken ayna görüntüsü şeklinde döndürülmüştür. iPhone kamera ayna modu kapatma için yapılabileceklere birlikte göz atalım.

Selfie Fotoğraflar Neden Ters Çevrilir?

Telefonunuzda çekim yaptığınızda selfie’ler gerçekten ters çevrilmez, sadece sizin ayna diye tabir ettiğiniz şey kamera bakış açısı farkıdır. Bu durum kafanızı karıştırabilir. Şöyle düşünün; ayna karşısında kendinize baktığınızda görüntü ters çevrilmiş gibi görünür. Aynı şekilde selfie çekerken de aynaya bakma alışkanlığı devam eder. Fotoğraf çekildiğinde kişi kendi yüzünü veya vücudunu ayna görüntüsüyle görmeye alışıktır. Bununla beraber fotoğraftaki yazılar da ters çevrilmiş şekilde olur.

Bazı insanlar belirli bir açıdan çekildikleri fotoğrafları beğenmeyebilir. Kendi yüzünüz farklı geliyorsa bu ayna görüntüsü özelliğindendir. Bu durumda fotoğrafın ters çevrilmesi kişinin hoşuna gitmeyebilir. Fotoğrafın ayna görüntüsü hoşunuza gitmiyorsa eski haline çevirmeniz mümkündür.

Selfie fotoğrafların ters çevrilmesi kişisel tercihlere, estetik anlayışa ve alışkanlıklara bağlı olarak değişir. Bazı insanlar ters çevrilmiş görüntüleri daha doğal veya çekici bulabilirken, diğerleri için bu durum önemsiz olabilir.

iPhone Kamera Ayna Modu Kapatma İşlemi Nasıl Olur?

iPhone kamera ayna modu kapatma özelliği fotoğrafların aynı kalmasını isteyenler için sevindirici oldu. Birçok kişi bu özelliği kullanarak fotoğraflardaki ayna yansımasından kurtulabilir. iOS 13 sürümüne sahip tüm iPhone modellerinde bu özellik ayarını görmek mümkündür.

iPhone bu sayede selfie’yi çevirmek veya açmak için kolay bir yol ekledi, böylece sorunu kolayca çözebiliriz. Selfie çekilirken ekranda gösterilen aşağıdaki ikona basarsanız bu problemi aşmış olursunuz. Öncelikle fotoğraflar uygulamasını açın ve selfie seçeneğini seçin. Düzenle seçeneğine ve ardından küçük kırpma aracına (kesişen iki dik açı) dokunun.

iPhone Kamera Ayna Modu Kapatma
iPhone Kamera Ayna Modu Kapatma

iPhone cihazınızı iOS 13 sürümüne güncellemediyseniz başka çözümler aramamız gerekecek. Cihaz sürümü yeterli olanlar için bu işlem oldukça kolaydır ancak sürümünüz yetmiyorsa bu işlemi telefondan yapamazsınız. Bunun için farklı uygulamalar indirmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:
Ram Nedir? Ne Demek? Ne İşe Yarar?

İPhone Fotoğraf Çevirmek için Ayna Uygulaması

App Store mağazasına giderek ücretsiz fotoğraf çevirme uygulamalarından Mirror uygulamasını indirebilirsiniz. Bunun gibi birçok benzer uygulama mevcuttur. Selfie modunu etkinleştirdiğinizde kamera uygulaması tam olarak görevini yapar.

Bu uygulama sayesinde de ekrana dokunduğunuzda ayna görevi olmadan göründüğü gibi fotoğraflar çekilebilirsiniz. Görüntüyü oluştururken gördükleriniz tam olarak doğrudur. Bu noktada fotoğrafı düzeltip kaydedebilir ve doğrudan paylaşabilirsiniz.

Bonus: iPhone Arka Kamera Ters Çekiyor

iPhone kamera ayna modu kapatma işleminden sonra ön kamerayla yaptığınız çekimlerde artık fotoğraflarınız ters dönmeyecektir. Selfie fotoğraflarınız artık olduğu gibi gözükecektir. Peki aynı durum arka kamerada yaşanıyorsa ne yapacağız? iPhone arka kamera ters çekiyor sorunu özellik değil, düzeltilmesi gereken bir yazılım problemidir. Böyle bir durum varsa ayarlarla ilgili bir sorun olabilir.

iPhone arka kamera ters çeviriyor diyorsanız aşağıdaki yolları deneyerek düzeltmeye çalışabilirsiniz:

  • Kamera uygulamasını tamamen kapatıp tekrar açın. Geçici hatalar bu şekilde düzelebilir.
  • Telefonunuzu kapatıp yeniden açın. Yeniden başlatmak yazılım hatalarını çözebilir.
  • Kamera ayarlarını kontrol edin. Sırasıyla Ayarlar > Kamera > Çekim ve Kayıt > Otomatik Video Döndürme adımlarını takip edin. Bu özellik açıksa iPhone video çekimleri yaparken ters çevirebilir.
  • Yazılım güncellemelerini kontrol edin. Ayarlar > Genel > Yazılım güncelleme adımlarını takip ederek sürümünüzün güncel olup olmadığını kontrol edin. Cihazın en son sürümde olduğuna emin olun.
  • Ayarları sıfırlamayı deneyin. Sırasıyla; Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla adımlarını takip edin. Bu seçenek kamera ayarları da dahil olmak üzere tüm ayarları sıfırlayacaktır.

Sorunu bu şekilde çözemezseniz donanımsal bir sorun olabilir ve profesyonel destek gerekir. Bu adımlardan hiçbiri kameranın ters olmasına etki etmiyorsa cihazın garanti durumunu kontrol ederek Apple Destek hattıyla iletişime geçebilirsiniz. Garanti kapsamındaysa yetkili bir Apple servisten yardım alabilirsiniz. iPhone kamerasıyla ilgili merak edilen diğer konular için iPhone kamera ayarları bölümünü ziyaret edebilirsiniz.

iPhone kamera ayna modu kapatma sorunundan sonra diğer yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz; iPhone Mail Bildirimleri Gelmiyor Sorunu Çözüm Yolları

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir