Lexus LFA Fiyat

Lexus LFA Lexus firması tarafından üretilen iki koltuklu bir spor arabadır.  Lexus IS F’in ardından, Lexus’un yüksek performans araçları sınıfı olan F modelinde üretilen ikinci tür araçtır. Lexus LFA Fiyat 375.000 USD dolayındadır.

Lexus’un ana firması olan Toyota Motor Şirketi’nin CEO’su Akio Toyoda LFA modelini Lexus markası için küresel bir ikon olma fırsatı olarak görmüştür.   

LFA, normal yolda ilham veren bir sürüş sunuyor. Yarış pistinde ise tüyler ürperten, asla kesilmeyen hızlanma (sadece 3,7 saniyede 0-100 km/sa) ve tükenmez güç (en yüksek hız 325 km/sa) ile harekete geçiyor.

LFA modelinin üretim sayısı kesinlikle sınırlı olup, bu olağanüstü supercardan dünyada sadece 500 tane bulunacak. LFA, Lexus’un en yetenekli tasarımcılarının ve mühendislerinin hassas mükemmellik arayışıyla geride bıraktıkları on yılın meyvesidir.

LFA’nın kalbinde özenle hazırlanmış, el yapımı, 4,8 litre V10 doğal emişli motor bulunmaktadır ve altı vitesli otomatik sıralı vites kutusuna sahiptir. LFA’nın motoru el yapımıdır.

LFA’nın  yere yakın kokpiti de en kaliteli malzemeler kullanılarak elle hazırlanmıştır.

Optimum ağırlık dağılımı için LFA’nın ideal ön-arka dengesi 48:52’dir ve böylece supercar dinamik potansiyelinin tamamından faydalanılabilmektedir. Aracın kilit parçaları mümkün olduğunca yere yakın monte dilmiştir. Böylece eşi benzeri görülmemiş bir alçak yer çekimi merkezi elde edilerek aracın yola adeta zamklanması sağlanmıştır. LFA aşırı hızda kendinden emin kontrol sağlamaktadır.

LFA’nın Baş Mühendisi Haruhiko Tanahashi arabanın ensedeki tüyleri ürperten sesini “bir meleğin kükremesi” olarak tanımlıyor. Yamaha’nın müzik enstrümanları bölümü ile birlikte çalışan mühendisler emiş manifoldu kapağındaki eşsiz şekillere sahip kanallarını kullanarak, LFA’nın motor notasını keyif veren mükemmel bir armoniye dönüştürdüler.

Lexus LFA’nın standart model fiyatı yaklaşık olarak 375.000 USD dolayındadır. Tabi Türkiye’ye ithali halinde ilave ÖTV ve KDV ödenmesi söz konusu olacaktır.

Lexus LFA Fiyat
Lexus LFA Fiyat

Lexus LFA Fiyat Fikri ve Sınai Geliştirilme Süreci

 • Lexus firmasının baş müdendisi Haruhiko Tanashashi, Lexus super-car’ı geliştirme projesinde görev yapmak üzere azimli mühendislerden müteşekkil bir grubu 2000 yılında oluşturmuştur.
 • Kurulan mühendis ekibi 2000 yılı Kasım ayında, tasarım ve şablonları LFA modelinin ilk fiziksel sunumuna dönüştürmüşlerdir.
 • 2001 yılında Lexus LFA modelinin beşte bir oranında küçültülmüş numunesinde, mühendislik ekiplerince dış tasarım rötuşlarının yapılmasına ve süper-car’ın etrafında oluşan hava akışının detayları üzerinde çalışmaya başlamıştır. Yani böylece aracın ilk aerodinamik testleri yapılmaya başlanmıştır.
 • Tasarım ve geliştirme yıllarının akabinde 2002 yılı Aralık ayında, LFA modelinin 4.8 litre 10V motoru ilk defa varlığa bürünmüştür.
 • 2003 yılı Mayıs ayında, LFA’yı haraket ettirecek aksamın büyük çoğunluğu elle bükülerek oluşturulan aluminyum şasiye yerleştirilmiştir. İlk seferde aluminyum kullanılmakla birlikte, LFA’nın kasasının üretim versiyonunun yüzde 65’ini karbon fiber oluşturmaktadır.
 • 2004’te Almanya Nürburgring’te LFA’nın testlerine başlanarak, LFA’nın evrimindeki ufuk açıcı süreç başlamıştır. Bu efsanevi yönelimde iyi bir performans elde edilmesi halinde, LFA’nın geliştirilmesine devam edilecek, hayal kırıklığı yaşanması halinde proje rafa kaldırılacaktı.
 • 2005 Ocak ayında ilk LFA prototipi kamuoyuyla paylaşıldı. 2005’te Detroit’te yapıaln Kuzey Amerika Auto Show’da, LFA süper car ilk defa otomobil tutkunlarının önünde görücüye çıktı. Fakat bu fuarda LFA sadece konsept olarak tanıtılmış olup, üretimle ilgili herhangi resmi bir açıklama yapılmamıştı.
 • 2005 yılı Mayıs ayında Lexus LFA şasisinde karbon fibere geçiş yapıldı. Otomotiv tarihinde en radikal karar olarak kabul edilebilecek şekilde, geliştirmede geçen 5 yılın sonunda, LFA baş mühendisi Haruhiku Tanashasi LFA ekibine aluminyumu bırakarak, araba şasisine daha ince ve güçlü olma özelliğini kazandırmak üzere karbon fiber kullanma talimatı verdi.
 • 2006 Nisan ayında LFA’nın  mukavemet ve güvenlik testi yapıldı. LFA prototipi yüksek performans elde etmeye yönelik olacağı cihetle,  Lexus mühendisleri mevcut haldeki mukavemet ve güvenlik düzeyini yeterli bulmadılar. Bu bağlamdaki yetersizliklerin giderilmesi süreci 1 yıldan fazla süre aldı.
 • 2006 Ekim ayında LFA’nın gerçek hız testleri yapıldı. Bu bağlamdaki sorunlar keşfedildi.
 • Mukavemet ve güvenlikle ilgili sorunlar halledildikten sonra, 2007 Ağustos’unda LFA’nın yol tutuş ve denge özellikleri üzerinde çalışılmaya başlandı. Gerekli rötuşlar yapıldı.
 • 2008 Ocak ayında, LFA roadster (üstü açık çift kişilk araç) modeli üretimşine dair detaylar kamuoyuyla paylaşıldı.
 • LFA’nın araba yarışlarına özel modifiye modeli 24 saatlik bir müsabakaya katılıp, 1750 mil kat etti.
 • Projesinin başlatılmasının üzerinden geçen 9 yıl sonunda, 2009 Ekim’inde Tokyo Motor Show’da LFA görücüye çıktı.
 • 2009 Ekim’inde, üretilen 500 LFA’lardan birine sahip olmak isteyen potansiyel müşterilerin başvuruları alındı.
 • 2010 Ocak ayında LFA ürün modeli ABD’de ilke kez görücüye çıktı.  
 • 2010 Mayıs’ında LFA kendi sınıfında Nürburgring’de yapılan 24 saatlik yarışı birincilikle tamamladı.

2011 Ocak’ında üretilen ilk LFA Kalifornia’ya ulaştı ve teslimat öncesi kontrolleri yapıldı.

Lexus LFA modeli hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Bundan sonraki yazımızda yine bir efsane araba olan

Lexus RC Hakkında Her Şey’den bahsedeceğiz.

İlginizi Çekebilir:
IMAX Sinema Nedir? Normal Sinemadan Farkı ve Fiyatları

      

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir