instagram virüs temizleme

Instagram virüs temizleme işlemi sayesinde hesabınızda gerçekleşen anormal durumları engelleyebilir ve hesabınızı güvende tutabilirsiniz. Son zamanlarda en çok duyulan problemlerden biri de Instagram hesabında kişilerin istemediği halde yüzlerce kişinin hesabını takip etmesi ve gönderilerine yorum yapması gibi bir virüs problemidir. Bunun sebebi bir üçüncü taraf uygulamasıyla oturum açmış olmalısınız. Instagram virüs temizleme için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Instagram Hesabına Virüs Bulaşır mı?

Instagram hesabınızla güvenilir olmayan sitelere giriş yaptıysanız evet, virüs bulaşır. Güvenilir olmayan sitelere kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten sonra hesabınız başka uygulamalar tarafından ele geçirilebilir. Hesabınızda sizin yapmadığınız yorumlar, beğenmeler, kaydetmeler vb. durumlar görülebilir.

Hesabınız uygulamanın etkisindeyken siz kullanmasanız bile otomatik olarak kullanılır. Böyle durumlarda hesabınıza virüs bulaşmış demektir. Instagram virüs temizleme işlemini yaparak şifrenizi değiştirmeniz gerekir. Bu sayede hesabınızı tekrar güvene alabilirsiniz. Aksi halde hesabınız diğer uygulamalar tarafından kullanılmaya devam edilecektir.

Instagram Virüs Temizleme İşlemi

instagram virüs temizleme
instagram virüs temizleme

Virüs temizleme işlemi için öncelikle bilgisayarınızdan Instagram web sitesine gidin. Sonra kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapın. Ekranın sağ üst köşesindeki ana sayfadan Instagram kullanıcı adınızı bulacaksınız. Kullanıcı adınızı tıklayın ve açılır menüden ‘Profili Düzenle’yi seçin. Tıklandığında sol köşede seçenekli listesi olan yeni bir sayfa açılır.

Listeden ‘İzinli Uygulamalar’ düğmesini seçin. Instagram hesabınıza bağlantısını kesmek istediğiniz uygulamanın ‘Erişimi İptal Et’i tıklayın. Bundan sonra, erişimi iptal etme hakkında onaylamak için bir iletişim kutusu açılacaktır. Eminim, devam etmek için ‘Evet’i tıklayın. Aksi takdirde işlemi sonlandırmak için ‘Hayır’ ı tıklayın. Bu sayede daha önce izin vermiş olduğunuz uygulamalar sizin adınıza beğeni yapamayacak.

Daha öncesinde hesabınızla giriş yapmış olduğunuz şüpheli uygulamaları bu sayede temizlemiş olacaksınız. İzin verilen uygulamaları temizledikten sonra emin olmak için şifrenizi de değiştirebilirsiniz. Hesabınız bu şekilde güvenli hale gelecektir.

İlginizi Çekebilir:
Twitter Toplu Tweet Silme 2022

Instagram Virüs Temizleme için Başka Yöntem

Instagram virüs temizleme işlemi için başka bir yönteme daha değinelim. Hesabınızdaki izin verilen uygulamalardan bazıları yalnızca açık izninizle birlikte yalnızca yukarıdaki işlemleri gerçekleştirirken bazıları otomatik olarak bunu yapabileceğini unutmayın. Üçüncü taraf uygulamasının hangi izinleri istediği konusunda özel dikkat göstermelisiniz. Hangi uygulamaların hangi erişime sahip olduğunu kontrol etmeye başlamak ve üçüncü parti erişimini iptal etmek için Instagram hesabınıza web üzerinden erişmeniz gerekir.

Bir kez giriş yaptığınızda, sağ üst köşedeki resminizi ve adınızı tıklayın ve Profili Düzenle’yi seçin. Ardından sol tarafta, şifrenizi değiştirmenize, profilinizi düzenlemeye ve izinli uygulamalara izin veren seçeneklerin bir listesini alacaksınız.

Instagram hesabınız için Uygulamaları Yönetmenin içinde ilginç olan yer. Hiçbir başvuruyu hiç onaylamadınız veya uzun bir listeniz olabilir. Görüntüleri kolayca yeniden yayınlanan bu uygulamalar, resimler üzerine metin koymanıza, videoları kapmanıza, Instagram için WordPress eklentilerine veya Instagram için anlık mesajlaşma yapmanıza izin veriyor olabilir. Görmeyi bekleyebileceğiniz şeylerin örnek bir ekran görüntüsü aşağıda verilmiştir.

instagram virüs temizleme
instagram virüs temizleme

Görebildiğiniz gibi, Instagram hesabınıza bir üçüncü parti uygulamanın yetkilendirilmesiyle gelen birçok seçenek var. Bilinmeyen veya güvenlik riski taşıyabilecek herhangi bir şeyi kaldırmak için, her üçüncü parti Instagram uygulamasının sağ üst köşesinde bulunan Erişimi Geri Al düğmesini tıklamanız yeterlidir. Böylece teker teker deneyerek hangi uygulamanın virüslü olduğunu bulabilirsiniz.

Bunların dışında instagram hesabınız başka birinin eline geçmiş olabilir. Bu durumda mail değiştirme ve hesabı kurtarma yöntemlerini denemeniz gerekir. Instagram Hesap Kurtarma İşlemi için ilgili yazımıza gidebilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir