Facebook Nasıl Kapatılır, Facebook Kapatma İşlemi

Yazımızda Facebook tamamen nasıl kapatılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Öncelikle devre dışı bırakmak(dondurmak) ve kapatmak arasındaki farkları ve ardından Facebook nasıl kapatılır kısmını detaylıca aktaracağız. Ama şimdiden özellikle belirtelim Facebook kapatma öncesi verilerinizi kaydederseniz iyi olur, çünkü kalıcı silince bir daha onlara erişim şansınız olmayacaktır.

Facebook Hesabınızı devre dışı bırakmak yalnızca bilgilerinizden bazılarını geçici boşlukta bekletir, ancak kalıcı silmek, kurtarma seçeneği olmaksızın verilerinizi, fotoğraf albümleri ve Beğeniler’den durum güncellemelerine ve zaman çizelgesine kadar her şeyi kalıcı olarak temizler. Facebook aslında bazı verilerin teknik sebeplerden dolayı sitede kalabileceğini söyledi ancak artık kendi başına birisi tarafından bulunamayacak. Ve 14 gün sonra, sanki hiç Facebook hesabı açmamış gibi olacaksınız.

Facebook Kapatma İşleminden Önce Verilerinizi Yedekleyin

Facebook nasıl kapatılır sorusuna cevap vermeden önce yapmanız gerekenlere değinelim. Bunca yıldır hesabınıza büyük miktarda Facebook içeriği koydunuz, bunun birçoğu sizin hakkınızda (ya da değil) çok konuşan samimi fotoğraflar, mesajlar ve diğer içerik şeklinde. Neyse ki, Facebook, kullanıcıların fotoğraflarınızdan, paylaştığınız yayınlar, tıkladığınız reklamlar ve hesabınıza giriş yaparak erişilemeyen bir dizi başka veri de dahil olmak üzere çevrimdışı kullanım için verilerinizin arşiv hacmini indirmesine izin verir. Hızlı ve kolay bir şekilde indirilebilir ve gerçek zaman çizelgenizde gezinme kadar heyecanlı olmayacak olsa da, en azından belleğinizde bunlara dilediğiniz zaman bakabilirsiniz.

Adım 1: Facebook ayarlarına gidin: Herhangi bir Facebook sayfasını görüntülerken sağ üst köşedeki koyu-mavi aşağı oku tıklayın ve ortaya çıkan açılır menüden Ayarlar seçeneğini seçin.

Facebook Nasıl Kapatılır
Facebook Nasıl Kapatılır

Adım2: Genel Ayarlar kısmından Facebook verilerinin kopyasını indir düğmeisne tıklayın. Sonra şifrenizi isteyecek ve verilerinizi yedekleyecektir.

Facebook Nasıl Kapatılır
Facebook Nasıl Kapatılır

Bağlı Olduğunuz Hesapları Silin

Hesabınızı kalıcı olarak silmek için , devre dışı bıraktıktan sonra 14 gün hesabınıza hiç bir şekilde giriş yapmamanız gerekli. Ama Facebook hesabınıza daha önceden bağladığınız (Instagram, Spotify ve Twitter gibi) herhangi bir üçüncü parti uygulamanın kullanılması, Facebook’a otomatik olarak giriş yapacaktır. Dolayısıyla Facebook tekrar hesabınıza girdiğinizi varsayacak ve hesabınızı silme işlemini iptal edecektir. Bu yüzden, silinmeden önce bağlantılı hesapların tümünü sosyal paylaşım ağından kaldırmak en iyisidir.

İlginizi Çekebilir:
WhatsApp Numara Gizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Adım 1: Facebook ayarlarına gidin: Herhangi bir Facebook sayfasını görüntülerken sağ üst köşedeki koyu-mavi aşağı oku tıklayın ve ortaya çıkan açılır menüden Ayarlar seçeneğini seçin

Facebook Kapatma İşlemi
Facebook Kapatma İşlemi

Adım 2: Bağlantılı hesapları kaldırın: Soldaki gezinme sütunundan Uygulamalar sekmesini seçin ve bağlı uygulamaların listesinin altındaki Tüm Uygulamaları Göster bağlantısını tıklayın. Ardından, doğrudan ilgili uygulamanın sağında bulunan “X” düğmesini tıklayın, sonuçtaki pop-up pencerede tüm uygulamanın etkinliğini silmek istediğinizi gösteren kutuyu işaretleyin ve sağ alt taraftaki mavi Kaldır düğmesini tıklayın.

Adım Adım Facebook Nasıl Kapatılır?

Verilerinizi indirdikten ve üçüncü parti bağlantılarını Facebook’la ilişkilendirdikten sonra, aslında hesabınızı silmenin zamanı geldi. Yine, 14 günlük izin süresi dolduktan sonra geri dönülmez, bu nedenle hesabınızı silmek için kesin karar vermiş olmak iyi olacaktır. Facebook nasıl kapatılır sorusuna adım adım cevap verelim.

Adım 1: Facebook Yardım Merkezi’ne gidin: Doğrudan Facebook hesabı silme formuna gidin veya silme işlemine başlamak için Facebook Yardım Merkezi’ndeki “hesabı sil” kelimesini aratın ve çıkan bağlantıyı seçin.

Adım 2: Facebook hesabınızı silin: Uyarı penceresinin sağ alt köşesindeki mavi Hesap Sil düğmesini tıklayın, Facebook şifrenizi girin ve altındaki mavi Tamam düğmesine basmadan önce CAPTCHA testini uygun metinle doldurun. Daha sonra, ortaya çıkan açılır pencerede mavi Tamam düğmesini tıklayın, hesabınızın 14 gün sonra kalıcı olarak silineceğini kabul edersiniz.

Adım 3: Facebook’dan Kaçının: Artık Facebook’a önümüzdeki iki hafta boyunca her ne pahasına olursa olsun giriş yapmayın. Web sitesinde, masaüstü tarayıcınızdan, mobil cihazınızdan veya Facebook ile giriş yapmış ancak çıkış yapmayı unuttuğunuz herhangi bir üçüncü taraf uygulaması vasıtasıyla giriş yapmayın. Hesabınız belirli bir süre sonra kalıcı olarak silinir. Yanlışlıkla giriş yaparsanız, silme işlemini tekrarlayın ve tüm üçüncü taraf yazılımlarının bağlantısını kaldırdığınızdan emin olun.

İLGİLİ MAKALE: Facebook’ta Başkalarının Bizim Yaptıklarımızı Görmesini Engelleme

Buraya kadar okuduysanız artık Facebook nasıl kapatılır sorusunun cevabını öğrendiniz demektir. Her türlü düşüncenizi bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz. Facebook hesabınızda bir sorun yaşıyorsanız Facebook yardım merkezi adresine gidebilir ve çözüm bulabilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir