Dosya Şifreleme Programları

Dosya Şifreleme Programları, dosyalarınızı koruma altına almanın en iyi yöntemlerindendir. Muhtemelen çoğumuzun bildiği üzere, şifreleme/encryption çok gerekli bir yöntemdir. Bu imkan mobil cihazlarımızda sakladığımız/kaydettiğimiz dosyalarımız için de mümkündür.

Son zamanlarda sosyal hayatımızı aşacak derecede mobil cihazlarımızdan yararlanmaya başladık. İşimizle alakalı görsel veya yazılı çeşitli dokümanları mobil cihazlarımızdan oluşturup, paylaşıp incelemekteyiz çoğumu itibarıyla. Bu bilgiler mahrem tutulması gereken nitelikte olabiliyor. Bunların yanısıra şahsi hayatımızın mahremiyetini korumak için de mobil cihazlarımızda dosya şifreleme yapmamız gerekebilir. Bu yazımızda mobil cihazlarda dosya şifreleme yapmamıza yarayan uygulamalardan en iyileri olduğunu düşündüklerimizi sizinle paylaşacağız.   

En İyi Dosya Şifreleme Programları Nelerdir?

Yazımızda sizler için en iyi dosya şifreleme programlarını listeledik. Siz de bu uygulamalardan faydalanarak özel dosyalarınızda şifre kullanabilirsiniz.

Cryptonite Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

Cryptonite orijinal ENcFS kodu temelinde açık kaynak dosya şifreleme uygulamasıdır. Ücretsizdir. Android 4.2 sürümlü mobil cihazları istisna tutarsak çok iyi iş gördüğünü söyleyebiliriz. Birçok özelliğini kullanma yönetici erişim yetkisi gerektirmemekte olup, ENcFS disk bölümlerini yerleştirmek ve Kernal FUSE desteği kullanıcı yetkisi ile gerçekleşir.

Basitten güçlüye doğru değişen 4 farklı şifreleme seçeneği sunar. Şifreli dosyanızı Dropbox’da konumlandırmanızı da sağlar. Android cihazlarda kullanılabilrmektedir.

Secret Space Encyrptor Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

Bu uygulama dosya şifrelemenin yanısıra, metin kriptolama, şifre yönetimi (vault), şifre geliştirici ve pano/clipboard temizleme özelliklerine da sahiptir. Kullanıcı arayüzü eski android görünümünü andırır.

Bu uygulama AES/256 Bit, RC6/256 Bit, Serpent/256 Bit, Twofish/256 Bit, GOST28147/256 Bit ve Blofish/448 Bit şifreleme algoritmalarını destekler.   

Encrypt File Free Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

Basit bir şifreleme aygıtı olan bu uygulamayla her istediğiniz dosyayı şifreleyebilirsiniz. Uygulamanın otomatik ve manuel olmak üere iki şifreleme modu vardır. Otomatik şifreleme modunu seçtiğinizde dosyaları şifreleme ve şifreyi açma işleminde tek bir master şifre kullanmanız yeterlidir. Manuel modunda ise her dosyayı şifreleme ve deşifre etmeye yeni bir şifre girmeniz gerekir.   

Crypt4All Lite Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

AES 256 Bit algoritmasıyla dosya şifreleme işlemi yapmanızı sağlayan bir ücretsiz uygulamadır. Şifreleme ve deşifre etme işleminden sonra orijinal dosyayı silme ayarı yapma imkanı sunar. Unicode dahil hemen hemen her tür şifreyi kullanmaya izin verir.

EDS Lite Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

Bu uygulama yetkisiz erişimleri engellemek için dosyalarınızı şifreli bir alanda depolamanızı sağlar. AES, Serpent ve Twofish şifreleme algortimalarını destekler. Galeri ya da medya oynatıcılardan görsel dosyaları şifrelemek için paylaşma özelliğini kullanmanıza imkan sağlar.  

Andrognito 2 Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

Tüm türdeki dosyalarınızı sanal olarak kırılamaz bir şekilde askeri şifreleme mantığıyla gizlemenizi ve kriptolamanızı sağlar. Zaman bazlı şifre özelliği olan Timely-PIN, cihaza sızmaya çalışanları aldatmayı sağlayan özelliği, gizli dosya ve diğer öğelerin otomatik olarak yedeklenmesini sağlayan Automatic Backup özelliği gibi kendine özgü işlevleri de ihtiva eder.

İOS Dosya Şifreleme Programı Önerileri

iOS işletim sistemine sahip olan cihazlarda dosya şifreleme programları için aşağıdaki önerileri kullanabilirsiniz.

  • Cypher Bot
  • SecureSafe
  • Boxcryptor
  • Folder Lock

Dosya Şifreleme Programları hakkında detaylı bilgi sunmaya çalıştık. Bundan sonraki yazımızda dosya yöneticisi programlarını tanıtmak amacı ile

İlginizi Çekebilir:
Google Play Şifre Değiştirme ve Ebeveyn Şifre Koyma İşlemleri

İlgili yazımıza göz atabilirsiniz; Es Dosya Yöneticisi | Dosya Yöneticisi Uygulamaları

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir