Mobil Dünya

Root Kaldırma Programı, Root Kaldırma Yöntemleri Nelerdir

Rootlama eski android telefon kullanıcıları için ilk rutin bir iş haline gelmiştir; bir kez yeni bir cihaz satın alındığında bir sonraki zorluk bu cihazı nasıl rootlamak olduğudur. Meşhur bir söz vardır; “Avantajlı olan herşeyin aynı derecede dezavantajı vardır”, rootlama, bir reklamı engellemek, pil ömrünü uzatmak ve bloatware’i kaldırmak gibi android cihazlarında avantajlar sağlasa da bazen bu yetkiyi iptal etmek gerekir. Bu yazımızda, root kaldırma yöntemlerini ve programlarını göstereceğiz.

[wp_ad_camp_1]

Root Kaldırma Nedenleri

Bir android telefonun veya cihazın root kaldırma nedenleri aşağıdaki sebeplerden biri olabilir;

Oldukça Kullanılmış Aygıt: Androidi telefonunuzu veya tabletinizi ikinci el olarak satın aldıysanız ve önceki kullanıcı tarafından zaten rootlu olduğunu keşfederseniz, içerisnde farklı yapılandırmalar görürsünüz. Bu durumda, en iyi seçenek roottan çıkarmaktır, ancak yalnızca ihtiyaç ortaya çıktığında rootlamaktır.

Garantiyi geri almak için: Çoğu aygıt için, telefon rootlama garantinizi geçersiz kılarken, roottan çıkarmak, onunla birlikte gelen ayrıcalıkları geri yükler.

OTA güncellemesi: Çoğu aygıt için, rootlu bir cihazda kablosuz olarak (OTA) güncelleme yapılması, cihazın tıkanmasına neden olabilir; bunu önlemek için kökten çıkarılmasını gerekli kılar.

Virüs / Kötü Amaçlı Yazılım: Yukarıda daha önce de belirtildiği gibi, bir cihazı rootlu çalıştırmak, kötü niyetli uygulamaları tahrip ederken bir kullanıcının telefonuna sınırsız erişebilmesine yer verebilir. Bu tür uygulamaların olduğundan şüphelenilen android cihazların kökten çıkarılması önerilir

Kullanıcı Seçimi: Normaldir, cihazınızı artık çalışmayan bir root programı ile rootlamış olabilirsiniz, dolayısıyla kökten çıkarılma seçeneğini kaçınılmaz hale getirmiş olabilirsiniz.

 

Root Kaldırma Programı, Root Kaldırma Yöntemleri Nelerdir

İşte android telefon ve cihazları roottan çıkarmak için en iyi yöntemler. En kolay yöntemlerle başlayacağız ve daha zor olanlarla başlayacağız.

#1: Fabrika Ayarlarına Sıfırlayarak Root Kaldırma

Komik görünüyor olsa da, cep telefonunda fabrika ayarlarına sıfırlama tamamlandıktan sonra, Vroot / Iroot ve benzeri yazılımlarla rootlanmış olan çoğu cihaz root özelliğini kaybedecektir.

Bunu Samsung galaksi not,  galaksi S ve birkaç başka cihazda denedim. Yani tamamen risksizdir.

>>Telefonunuzu wondershare mobilego, moborobo veya benzeri android PC takımları kullanarak tamamen yedekleyin

>> SD kartı kaldırın

>> Tam bir fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi yapın

>> Root Kaldırma olmuş mu diye kontrol etmek için root kontrol uygulamasını yükleyin. telefonunuzun rootsuz olacağını görmelisiniz

#2: SuperSU uygulamasıyla Root Kaldırma İşlemi

Her rootlu aygıt için, köklerde hangi yöntemi kullandığına bağlı olarak SuperSu, Kinguser, KingMaster veya Superuser şeklinde bir Superuser erişim yönetimi aracı var.

Bu yöntemle herhangi bir Android’i unroot yapmak için, ihtiyacınız olan şey; süper kullanıcı erişim yönetimi uygulamasını bulma , ayarlara gidin > unroot seçeneğini tıklayın. Aşağıda bu dosyayı bulmak için örnek iki program verilmiştir.

İlginizi Çekebilir:
İnstagram Gizli Hesap Öğrenme

SuperSu için

 

 • Uygulama simgelerinden SuperSU uygulamasını bulun ve açın
 • Ayarlar sekmesine gidin ve Tam Unroot (Kalıcı Unroot için Temizle) üzerine dokunun ve Unrooting işleminin tamamlanmasını bekleyin
 • Cihazınızın artık Kök Erişimine sahip olmadığını onaylamak için yeniden başlattıktan sonra Root kontrol uygulaması yükleyin.

 

KingKullanıcı için

 

 • Uygulama simgelerinden KingKullanıcı uygulamasını bulun ve açın
 • Dişli çark simgesini tıklayarak Ayarlar sekmesine gidin
 • Root izinlerini bulun ve üzerine tıklayın
 • Unroot eylemini tamamlamak için temizle düğmesine dokunun
 • Cihazınızın artık Root Erişimine sahip olmadığını onaylamak için yeniden başlattıktan sonra Root kontrol uygulaması yükleyin.

#3: Root Dosya Tarayıcıları ile Root Kaldırma İşlemi

 

Google oyun mağazasında, rootlu cihazlardaki sistem dosyalarına göz atmanızı sağlayan dosya yöneticileri var, popüler olanlar ES Dosya Gezgini ve Root Tarayıcı.

Sistem dosyalarının erişmesine izin veren herhangi bir dosya yöneticisini yüklemeniz ve android cihazınızı unrootlamak için bir önceki yöntemdeki adımları yapmanız yeterlidir. Ana amaç “Su” dosyası yani superuser root izni veren dosyayı bulup onu silebilmektir. Bu dosyayı bu fi,le manager uygulamaları direk bulabilir.

Yükelmeye başlamadan önce, dosya tarayıcısını SD kartınıza kurmamanız önerilir. Dosya yöneticisinin telefonunuzun dahili belleğine yüklendiğinden emin olun.

 

 • Dosya yöneticisini yükledikten sonra başlatın ve slash(/) butona tıklayın.
 • Telefon menüsüne tıklayarak ya da başka bir yolla seçenekleri açın
 • Root araştırmayı ve gizli dosyaları göster seçeneğini AÇIK olarak ayarlayın(bu ayar olmadan aradığımız SU dosyasını bulamayız)
 • Şimdi, Süper Kullanıcıya uygulamanın root erişimi vermesine izin verin.
 • Sistem klasörüne gidin, daha sonra “kutu” klasörüne gidin ve “su” dosyasını bulun, ve silin.
 • Üzerinde sürekli basarak ve ardından sil üzerine tıklayarak SU’yi seçin.
 • Sistem klasörünün hemen içindeki xbin klasörüne gidin ve orada bulunan “su” dosyasını silin.
 • Sistem klasöründeki uygulama klasöründe tekrar arama yapın ve Superuser.apk dosyasını silin.
 • Cihazınızı yeniden başlatın ve root checker ile kontrol edin rootlama kalkmış mı diye.

 

#4: Simply Unroot veya Super-UnRoot App ile Unrooting

Simply Unroot, birçok android cihazın root kaldırma işlemi için kullanılan en yeni uygulamadır. Bu premium bir uygulamadır ve HTC, LG ve Samsung telefonları da dahil olmak üzere çok çeşitli cihazları desteklemektedir. Veya ücretsiz Unroot uygulaması indirin.

Simply Unroot ile roottan çıkarmak için, ihtiyacınız olan şey; uygulamayı satın almak, kurmak ve unrooting işlemini uygulamak . Hata veya zorluklar için geliştiriciyle görüşün.

#5:Universal Unroot App ile Root Kaldırma

Universal Unroot, Simply Unroot ve Super Unroot’un olduğu android aygıtları için çalışır. Android OS 4.2.2 ve alt sürümlerinde sorunsuz çalışır.

Yapmanız gereken şey, uygulamanın sayfasındaki talimatları izleyerek buna uygun olarak satın almak ve kullanmaktır.

Sonuç:

Android telefon ve cihazları roottan kaldırmanın en iyi birkaç yöntemini gördünüz. Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak kendinizi roottan kurtarın.

Lütfen aşağıda yorumlarınızı bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu