Heştek Ne Demek

Heştek Ne Demek (hashtag) diye Türkçe’ye bakarsak, kelime anlamı olarak etiket manasına gelir. Twitter kullanımında ise bu etkili bir semboldür. Hashtag, # sembolü kullanmak suretiyle Twitter’da anahtar kelimeleri veya konuları dizine eklemek için kullanılan bir özelliktir. Yani tweetleri kategorize etmeyi sağlayan bir yöntemdir. Bu işlev twitter kullanıcılarının ilgili oldukları meseleleri daha kolay takip edebilmelerini temin eder.

Hashtag aynı zamanda tweet metninizde tıklananbilen bir link/bağlantı işlevine sahiptir ve tweette metnin diğer kısmından farklı olarak mavi renkle gösterilir.

Heştek Ne Demek ve Nasıl Yapılır?

Heştek ne demek sorusu Twitter kullanmayanların merak ettiği sorulardan biridir. Twitter kullanıcıları tweetleri kategorilere ayırmak ve tweet aramalarında bunların daha kolay gösterilmesine yardımcı olmak için tweetlerindeki uygun bir anahtar sözcüğün veya söz grubunun önüne hashtag sembolünü # koyarak bu özelliğin kullanılmasını sağlarlar.

Herhangi bir tweet’te etiketlenmiş/hashtag olarak kullanılmış, başında # sembolü bir sözcüğün/kelime grubunun üstüne tıklamak, bu hashtag’le atılmış diğer tweetleri görüntülemenizi sağlar. Hashtag’lere bir tweet metni içerisinde başta, ortada veya sonda herhangi bir kısımda yer verileblir. Hashtag/etiket olarak kullanılan ifadeler genellikle güncel gelişmeler veya güncel kişi, olgu, yer veya meselelerin adlarından oluşturulur.

Hastag etiketlerinde boşluk veya noktalama işareti kullanılamamakta olup, aksi halde bu özellik düzgün çalışmaz. Tweetleri gizli olmayan herkese açık bir hesapta hashtag içeren bir tweet oluşturursanız, bu hashtag’le arama yapan herkes söz konusu tweetinizi görüntüleyebilir. Aynı tweet’te birden fazla hashtag kullanılması mümkün olup, 140 karakter sınırının aşılmaması yeterlidir. Ama birden fazla hashtag’in aynı tweet’te kullanılması kargaşa ve düzensiz bir tweet oluşmasına sebep olabilir.

Twitter alemi çok büyüktür ve belki size kafa karıştırıcı geliyor olabilir. İşte Hashtag bu alemde bilgileri düzenlemenin ve kategorize etmenin en önemli ve etkili yoludur. Herhangi bir twitter  kullanıcısı her hangi bir aman Hashtag oluşturabilir sadece bir kelime/kelime grubunun başına # sembolünü koymak kadar basittir bu işlem. Temel kural “# sembolü ile başla boşluk bırakarak bitir” şeklinde belirtilebilir. Ayrıca tweetlerinizde bir başkası tarafından daha önce oluşturulan bir hashtag’i de kullanabilirsiniz. Hashtag’lerde kullanabileceğiniz tek sembol alt çizgidir (_). Dikkat etmeniz gereken orijinal hashtag’deki yazımı hatasız yapmaktır.  

Twitter’daki arama çubuğuna bir hashtagi (#havaneguzel gibi) yazarak arama yapmanız ve bu hashtag’le etiketlenen tüm gizli olmayan tweetleri görüntülemeniz mümkündür.

Twitter’daki Trending Topic’ler ve Hashtag’ler (TT) Hakkında Bilgi

Heştek ne demek sorusundan sonra TT olan konularla ilgili bilgilere bakalım. Bu konuda genel bilgiyi twitter’ın kendi sitesinden edinebilirsiniz. Twitter Now başlığının altında dünya çapındaki TT’ler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ikinci olarak, anlık coğrafi/lokasyon bazlı TT’ler hakkında bilgi edinmek için www.trendsmap.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede kendi bulunduğunuz konumdaki TT bilgilerinin yanısıra dünyanın herhangi bir yerinde TT olan başlıklar hakkında malumat edineblirsiniz. Siteye eriştiğinizde karşınıza çıkan haritadan TT bilgilerine ulaşmak istediğiniz konumu ayarlayabilirsiniz.

Üçüncü olarak www.ritetag.com adresine giderek, özellikle ticari amaçlı olarak trend hashtag’ler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca belli bir hastag’i yazdığınızda ne kadar güçlü bir hashtag olduğu hakkında feedback sunar. 

Heştek ne demek sorusunu yazımızda detaylıca ele aldık ve açıkladık. Diğer yazılarımızda görüşmek üzere. İyi okumalar dileriz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir