chow chow özellikleri

Çin Aslanı Özellikleri

Çin aslanı cinsi köpekler chow chow olarak da bilinmektedir.  Bu cins köpekler benzersiz bir görünüşe sahiptir. Kaslı bir vücut yapısına sahip olduklarından dolayı oldukça iri görünmektedir. Bu görünüşü destekleyen bir diğer özellikleri ise büyük suratları ve uzun tüyleri olmaktadır.

Çin Aslanı dünyanın en eski köpek ırkları arasındadır. Kökenleri Moğolistan ve Çin’e dayanmaktadır. Çin aslanı özellikleri nelerdir? Detaylıca inceleyelim.

Çin Aslanı Fiziksel Özellikleri

çin aslanı özellikleri

Çin Aslanı Özellikleri olarak en önemli ve en dikkat çekici özellikleri görünüşleridir. Hem iri hem güçlü olan bu köpekler ilk bakışta diğer iri köpeklere göre korku verici bir görünüşe sahip değillerdir.

 • Çin aslanı cinsi köpeklerin dil rengi siyahtır. Bu özelliker başka hiçbir ırkta bulunmamaktadır. Haliyle insanlar tarafından çok fazla çekicidir.
 • Dil renkleri siyah, mor veya koyu mavi olmaktadır.
 • Aslan köpeği veya Çin aslanı olarak anılmalarının sebebi baş kısımlarında bulunan yele şeklindeki uzun tüylerdir.
 • Kulakları yuvarlaktır ve kafalarına göre küçüktür.
 • Burunları siyah renktedir.
 • Gözleri yuvarlak ve küçüktür.
 • Bedenlerindeki tüyler uzundur ve kuyruklarındaki tüyler de oldukça uzun ve sırta doğru uzanmaktadır.
 • Tüyleri çift katmanlıdır ve orta ve uzun boy denebilecek aradadır.
 • Tüylerindeki bir diğer özellik oldukça yumuşak olmalarıdır.
 • Çin aslanlarının rengi tek renktir. Yani karışık renklere sahip değildir.
 • Kendi tüy renkleri siyah, kızıl, kahverengi, krem, ten rengi ya da grimsi olmaktadır. Çok nadir olmakla beraber bazı Çin aslanları beyaz renktedir.

Çin Aslanı Karakter Özellikleri

Çin aslanlarının en belirgin özelliği kendi kafalarına buyruk olmalarıdır. Bu nedenle onlara kedi ruhlu köpekler de denmektedir.

Bu özelliklerinin yanı sıra ailelerine çok bağlı köpeklerdir. Yabancı kişilere karşı ise her zaman temkinli ve şüphecidirler. Koruyucu ve kıskanç yapıya sahip olan bu köpekler koruma köpeği ve bekçi köpeği olarak da bilinmektedir. Havlama huyları çok yüksek değildir. Fakat eğitim konusunda biraz zorlayıcı olabilirler.

İlginizi Çekebilir:
Driver Güncelleme Programı

Bu köpekler ev adaptasyonuna uyum sağlayabilir fakat bahçe ve geniş alanlarda daha fazla mutlu olmakta ve enerjilerini daha sağlıklı bir şekilde atmaktadırlar. Kemik yapıları gereğince koşmaları ve enerji sarf etmeleri oldukça önemlidir. Bu nedenle gün içerisinde en az 45 dk., en fazla 1,5 saat dışarda enerji sarf etmeleri gerekmektedir.

Görünüşlerinin aksine biraz agresif olabilen bu canlılar bebeklikten itibaren sosyalleştirilmeye alıştırılmalıdır. Aksi takdirde eğitim ve komut alma konusunda ilerleyen yaşlarda zorluk çıkarabilmektedirler.

Çin Aslanı Bakımı

Chow Chow özellikleri ve bakımı orta derece zorluktadır. Sıcak havalara karşı oldukça dayanıksız canlılardır. Özellikle yaz mevsimlerinde tüyleri konusunda oldukça bedensel sıkıntı yaşayabilmektedirler.

Uzun tüylere sahip olan beden yapıları gereği 2 günde 1 taramak rahatlamaları açısından önemlidir. Bunun yanı sıra aynı zamanda ölü tüylerin bedenden uzaklaştırılması yeni tüylerin gelmesi ile sağlıklı tüy görünümüne de sahip olmalarına etkili olacaktır.

Kaynak=https://kopekyavrusu.com/17772/cin-aslani

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir