MicrosoftSurfaceLaptop3 15 1

Bilgisayarınızda cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor uyarısını alıyorsanız çözümünü birlikte keşfedelim. İnternet ve teknolojik ürün kullanımı günümüzde oldukça yaygın bir hale gelmiş durumda. Oldukça yoğun bir şekilde kullanılan teknolojik içeriklerde zaman zaman sorunlar meydana gelebilmektedir. Bunlardan birisi de, cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor uyarısı olur. Peki bu durum ne anlama gelmektedir ve çözümü nasıl uygulanabilir? Şimdi konunun ayrıntılarını birlikte inceleyelim.

Cihazda Yaşanan Sorun Nasıl Çözülür?

Genelde Windows kullanıcılarının rastlayabildiği kişisel bilgisayar sorunu hatası zaman zaman veri kaybına yol açabilmektedir. Bu nedenle pek çok açıdan uğraştırıcı olan hatanın nedenleri ve çözüm önerileri hakkında bilgi sunduğumuz yazımıza başlıyoruz.

a7ddedae c131 4403 9007 860a1dfdcf42 1

Mavi ekran hatası ya da BSOD olarak da bilinmekte olan kişisel bilgisayar sorunu hatası, bilgisayarın kesinlikle yeniden başlatılmasını gerektiren problemler den birisidir. Bu genel olarak sorun oluşturur çünkü kaydedilmemiş verilerin kaybedilmesi söz konusu olur. Şimdi bu hatanın neden oluşabileceğine dair birkaç unsurla devam edelim:

 • Zorla kapatmayı meydana getirebilecek herhangi bir hata
 • RAM’in normal hızdan çok daha fazla çalışması durumu
 • Bilgisayara geçmiş olan herhangi bir virüs ya da kötü amaçlı yazılım
 • Bilgisayarın fazla ısınması
 • Bozuk sistem dosyasının varlığı
 • System32 klasöründe silinmiş olan bir kayıt dosyası

Genelde cihazınız bir sorunla karşılaştı ve yeniden başlatılması gerekiyor Windows 10 içeriklerinde sık sık görülmektedir. Söz konusu hata ile karşılaşıldığı zaman genelde mavi ekran çıkar ve uyarı yazısı görülür. Yukarıda sayılan etmenlerden herhangi birisi nedeniyle bu sorun meydana gelmiş olabilir. Bu durumun bazı çözüm yolları da mevcuttur. Bu çözüm yolları temel olarak aşağıdaki şekilde işlemektedir:

Öncelikle bilgisayarın güvenli modda açılıp açılmadığı kontrol edilebilir çünkü güvenli modda açılabiliyorsa farklı; açılmıyorsa farklı çözüm yolları denemek gerekir. Bilgisayarın güvenli modda açılabildiği durumlarda aşağıdaki çözüm yolları izlenebilir:

 • Sürücüler güncellenir
 • En son yüklenmiş olan programlar kaldırılır
 • Belek dökümüne ait ayarlar değiştirilir
 • Sistem dosya denetleyicisi çalıştırılır
 • Windows güncellenir.
İlginizi Çekebilir:
Google Geçmiş Nasıl Bakılır ve Düzenlenir?

Yukarıdaki yöntemlerin her biri; bilgisayarın güvenli modda çalıştırılabildiği takdirde cihazın sorunla karşılaştığı hatasına karşı uygulanabilecek yöntemlerdir. Bununla birlikte güvenli modda açılamadığı durumlar da olabilmektedir. Bu durumda yapılabilecek adımlar şu şekildedir:

 • Başlangıç onarımı çalıştırılır
 • Sistem geri yüklemesi yapılır
 • Windows sıfırlanır ve yeniden yüklenir.

Bu adımlar da bilgisayarı güvenli modda açılamadığı durumda sorunun çözümü için uygulanabilecek işlemlerdir.

Aynı zamanda kişisel bilgisayarda bu sorunla karşılaşıldığı durumda güncel olmayan sürücülerin de bu hataya sebep olabileceği bilinmektedir. Bilgisayarın güvenli modda başlatılmasından sonra önemli aygıtlara ait sürücüler güncellenebilir. Zaten mevcut güncelleme olduğu takdirde otomatik şekilde yüklenir.

Bunların dışında sorun; kişisel bilgisayarınız bir sorunla karşılaştı siyah ekran şeklinde de çıkabilmektedir. Ancak söz edilen sorun da genelde mavi ekran ve uyarı yazısı şeklinde meydana gelir. Bunun dışında farklı sorunlar da söz konusu olabilir.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir