Görselle Arama

Google görselle arama mı yapmak istiyorsunuz? Yazımızda görsel araması yapabilmeniz için ayrıntılı şekilde nasıl yapıldığını anlatacağız. İnternette veya sosyal medyada sörf yaparken karşılaştığınız çarpıcı bir görselin anlatılan durum veya hadiseye ait olduğu konusunda şüphelendiniz mi? Söz konusu yayını yapan medya veya kullanıcının manipülatif veya dezenformasyona elverişli görsel öğeler kullandığını mı düşünüyorsunuz? Peki ilgili görsel öğenin doğru veya yerinde kullanılıp kullanılmadığını nasıl sorgulayıp teyit ettirebilirsiniz? Size önerimiz bu öğeyi hızlı ve kolay bir şekilde google görseller’de (google images) hemen arama yapmanız. Google Görselle Arama sizlere bu konuda yardımcı olabilecek en güzel özelliktir diyebiliriz.

İnternet dünyası ve sosyal medya son zamanlarda doğru ve yanlış bilginin, aldatıcı, yönlendirici ve kamuoyu yaratmaya yönelik verilerin ve ortaya atılan iddianın ciddiyetini artırmak için alakasız veya yanlış perspektife sahip görsel öğelerin kullanıldığı bir ortama dönüştü. Bilgiye erişime isteğinin ve ihtiyacının bu kadar fazla ve yüksek olduğu günümüzde, güvenilir, doğru ve sağlam bilgiyi ayırt etmek artık ayrı bir beceri haline geldi. Bu konuda özellikle ortaya atılan iddiaların doğruluğuna inandırmak için (aldatıcı ve manipülatif bir şekilde) paylaşılan görsel unsurlar (resim, fotoğraf ve video) bu durumun ne kadar acımasız bir boyuta ulaştığını gösteriyor.

Bu bağlamda, google’ın sunduğu pratik, güvenilir ve sağlam online çözümler bahsettiğimiz zorluğu aşmamız için çok işe yarayacak nitelikte. Sizin de aklınızdan geçtiği gibi bu çözüm, google görsellerde görsel öğeler hakkında sorgulama yapmak tabii ki.

Görselle Arama Detayları

Google görseller’de resim/fotoğraf araması mı yapmak istiyorsunuz? İşte yolu:

Öncelikle görsel arama işleminin images.google.com.tr adresi üzerinden yapılabildiği bilinmelidir.

media 20170603

Bu sayfa açıldıktan sonra görsel burada 4 farklı yöntemle görselle arama yapılabilir.

1- Görsel doküman bulunduğu dosyadan veya web üzerinden alınıp sürüklenerek, google görsellerdeki arama satırına bırakılır ve “ara” butonuna tıklanır.

2- images.google.com.tr sayfasındaki kamera şeklindeki ikon, ardından ise “fotoğraf yükleyin” sekmesi seçilir. Ekranda çıkan ‘dosya seç’ butonuna tıklandıktan sonra bilgisayarda kayıtlı herhangi bir görsel doküman seçilerek arama tamamlanır.

3-Aranmak istenen herhangi bir internet sayfasındaki görsel üzerine sağa tıklanarak ‘resim adresi kopyala’ satırı seçilir. Ardından google.images sayfasında sırasıyla kamera ikonu ve görsel url’sini kopyala sekmesi seçilir. Kopyalanan url arama satırına yapıştırıldıktan sonra arama gerçekleştirilir.

4- Chrome veya Firefox için internette bulunan extension’lar bilgisayara yüklenir. Herhangi bir websayfasındaki görsel öğe üzerinde sağa tıklandıktan sonra ‘Google’da ara’ satırı seçilerek hızlı ve kolayca arama tamamlanır. Bu uzantıları yazımızın sonundaki linklerden indirebiilrsiniz.

Yaptığınız arama sonucunda ilgili görsel öğenin internette daha önce kullanılıp kullanılmadığını, hangi haber ve olaylar için kullanıldığını ve görsel öğenin çarpıtma maksatlı mı yoksa dürüstçe mi paylaşıldığını kolay bir değerlendirmeyle hemen anlayabileceksiniz.  

Görselle Arama hakkında detaylı bir yazı sunmaya çalıştık sizlere. Sonraki yazımızda Google Family Link Çocukların Ailelerin Gözetiminde Mobil Cihaz Kullanabilmelerine Imkan Sağlıyor ! başlıklı yazımızdan bahsedeceğiz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir