montofon inek hakkında

Montofon inek süt verimi denilince akla gelen türlerden biridir. Süt ticareti yapan kişiler satılık montofon inek piyasasını yakından takip etmektedir. İsmi Brown Swiss olan bu türün yaygın olarak bilinen adı montofondur. İsminden anlaşıldığı gibi açık kahverengi renkli parlak tüylere sahip bir türdür. Hakkında merak edilenlere yazımızın devamında göz atalım.

Montofon İnek Fiyatları

Satılık montofon inekler genellikle çiftliklerde veya köylerde yetiştirilmektedir. Süt satışı yapan kişiler için bu türden bir inek almak oldukça karlı olacaktır. Ürettiği süte göre parasını çıkaracak ve sahibine kar ettirecektir. Değerli bir tür olan montofonun 2022 fiyatları da artış göstermiştir.

İneklerde fiyatlar yaşına göre değişmektedir. Yeni doğmuş buzağılar 5.000 TL’den başlarken kilosuna ve süt verimine göre 20.000 TL’ye kadar çıkmaktadır. Ortalama bir montofon inek fiyatı 15.000 TL civarıdır.

Şehirlere, hayvanın boyutuna, süt verimine, yaşına ve olgunluğuna göre fiyatlar değişiklik gösterebilir. İç Anadolu ve Doğu bölgesi şehirlerinde hayvancılık daha yaygın olduğu için fiyatlar daha uygundur.

Montofon İnek Özellikleri

İnek türleri kendi içerisinde farklı ırklara ayrılmaktadır. Bazı türler et için daha uygunken bazıları ise süt için daha uygundur. Her ikisi için de verimli olan türler mevcuttur ve montofon böyle bir türdür. Bu verimli türün genel özellikleri şu şekildedir:

  • Süt ve et kalitesi çok iyidir.
  • Süt verimi fazladır.
  • Ağırlığı 600 kilogram kadardır.
  • Yüksekliği 1.30 – 1.50 m arasındadır.
  • Oldukça güçlüdür.
  • Açık kahverengi, koyu kahverengi veya gri renklidir.
  • Boynuzlu bir türdür.
  • Hastalıklara karşı dayanıklıdır.

İneğin özellikleri bakımına ve yaşam standartlarına göre değişiklik gösterse de uygun şartlar sağlandığında genelde bu şekildedir. İyi bakıldığında verimli ve güçlü bir örnek olacaktır.

Montofon İnek Süt Verimi

Süt üretimi ve satışı ile ilgilenmek isteyenler montofon inek günde kaç litre süt verir diye merak etmektedir. Bu inekler Holstein türünden sonra en çok süt veren türdür. Günlük süt verimi ortalama 20 kilogram kadardır. İneğin bakımına göre bu verim 15 kilogramlara kadar düşebilir veya 30 kilogramlara kadar çıkabilir. Bakımının sağlanması ve doğru şekilde beslenmesi bu konuda önemli bir etkendir.

Sütü oldukça besleyicidir, peynir yapımında da kullanılır. Sütünde %4 oranında yağ ve %3 oranında protein bulunur.

Montofon İnek Çiftlikleri

Özel türlere ait inek çiftlikleri yurtdışında ülkemize göre daha yaygındır. Bu ırkların çıkış yeri yurtdışı ülkeleri olduğu için oralarda daha verimli inekler ve büyük çiftlikler görmek mümkündür. Ülkemizde büyükbaş hayvancılık önceden en çok doğu şehirlerinde yapılmaktaydı ancak köylerdeki nüfusların azalmasıyla şehirlerde de hayvan çiftlikleri kurulmaya başlamış ve hayvancılık yapan kişiler artmıştır. Son zamanlarda Marmara Bölgesi şehirlerinde de inek çiftlikleri görmek mümkündür.

İlginizi Çekebilir:
Mail Adresi Alma, Yeni Mail Açma

Çiftliklerde birçok büyükbaş hayvan gerek etinden gerek sütünden yararlanmak için yetiştirilir. Hepsinin bakımı ve kontrolleri yapılarak verimi korunmaya çalışılır.

Montofon İnek Hakkında Merak Edilenler

montofon inek

Özel ineklerden olan bu tür genellikle süt verimi için tercih edilmektedir. Günlük süt verimi fazla olduğu için özenle yetiştirilir. Oldukça iri bir inek türüdür. Bu tür ile ilgili merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık.

Montofon İnek Cinsi Hangi Ülkenin?

Avrupa ve Amerika Bölgesi’nde yetişen bir türdür. Özellikle İsviçre’nin Alp Dağları’nda çok yaygındır. 1800’lü yıllarda melezleştirilen bu tür yaygınlaşarak günümüze kadar gelmiştir. Alp Dağları’ndan çıkmasına rağmen her ortama kolay alışabilen bir cinstir. Bakım şartları sağladığında farklı iklimlere uyum sağlar.

Montofon İnek Nasıl Anlaşılır?

Genel özellikleri iri ve kaslı bir inek olmasıdır. Parlak kahverengi veya gri tüyleri vardır. Süt verimi diğer ineklere göre daha fazladır. Hem et hem de süt olarak daha verimlidir. İnek türleri arasında çok keskin farkları bulunmasa da ayırt edici özellikleri bu şekildedir.

Montofon Kime Denir?

Süt verimi yüksek olan inek türüne denir. Tür isminden yola çıkılarak tembel insanlara montafon lakabı takılmıştır. Halbuki inek türlerinde montofon değerli ve verimlidir, tembel bir hayvan değildir.

Montofon İnek Kaç Yıl Yaşar?

İnekler ortalama 20 – 25 yaşına kadar yaşamaktadır. Bu ortalamada en büyük etken ineğin bakımının sağlanması ve sağlıklı bir ortamda yetiştirilmesidir. Düzenli olarak sağlık kontrolleri yaptırılan, dengeli beslenen ve tüm bakımları sağlanan ineklerin yaşam kalitelerine bağlı olarak yaşam süreleri de artar.

Montofon İneği Ne Yer?

Yem olarak ekstra bir şey gerektirmez. Ot ve mısır yeterli olur. Çayır otu, kuru ot, mısır hasılı gibi besinler tüketir. Ot tüketiminde kaliteli seçim yapılması önemlidir. Eğer sütü için değil eti için besliyorsanız kuruya aldıktan sonra 20 gün kadar kaba yem vermeniz gerekir.

En Kaliteli Sütü Hangi İnek Verir?

Montofon türü en kaliteli süt veren ineklerden biridir. Süt kalitesi ve verimi çok yüksektir. Et oranı da yüksek olduğu için genellikle en çok bu cins tercih edilir. Süt verimi olarak ise Holstein türü daha fazladır. Sütün kalitesine, cinsine ve besin değerlerine göre türler arasında farklılık vardır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Çin Aslanı Özellikleri ve Bakımı

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir