Cihazlar

Root Nedir ,Tablete ve Telefona Root Atma İşlemi

Temel düzeyde root nedir diye anlatmak gerekirse, bir Android telefonun rootlanması, kendinize telefon için süper kullanıcı erişimi sunmak anlamına gelir.

[wp_ad_camp_1]

Android Root Nedir?

Bu ne anlama geliyor? Birden fazla kullanıcı hesabına izin veren bir masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız, bu kullanıcı hesaplarından bazılarının diğerlerinden daha fazla gücü ve yetkisi var, değil mi? Android’de bir süper kullanıcı hesabı, bu yönetici hesabına benzer. İşletim sistemine daha fazla erişime izin verir. Bu daha fazla güç anlamına gelir, ancak aynı zamanda hasar için daha fazla potansiyel anlamına gelir. Kısaca telefonunuz süper kullanıcı haline gelir fakat her türlü dosyaya erişim izni olduğundan tehlikesi fazladır.

Güvenlik Açısından Önleniyorsunuz

Root yetkisi olmadığı zamanlarda Google ya da telefon operatörleri sizleri biraz koruyorlar. Fakat Kaynak koda rahat bir şekilde erişebilmemiz(rootlama yapmamız) bize telefonlarımızı kolaylıkla bozma imkanı da vermektedir. Daha da önemlisi, uygulamalara sınırsız erişim sağlamamız, uyguladığımız uygulamaların potansiyel olarak çok fazla zarar vermesi anlamına gelebilir. Telefonunuza tamamen virüslü kötü amaçlı bir uygulama yüklerseniz ne olur?

Normal zaman için şanslısınız, bu erişim yok. Kullanıcı hesabınız root olarak oturum açmadığından, tüm uygulamalarınızın yalnızca korumalı alanlarını oynatma izni vardır.

Telefonunuzu Rootlama Sonuçları Nelerdir?

Eh, en başta garantinizi geçersiz kılacaksınız. Ayrıca telefonunuzu kalıcı olarak kırdırabilirsiniz ve kimliğini kaybeder. Ayrıca rootlama işleminden sonra kendi Android bakımınızı takip etmekle yükümlüsünüz. Artık tüm sistem güncellemeleri sizin sorumluluğunuzdadır. Buna göre yükümlülüklerinizi yapmanız gerekir.

 

Tablete veya Telefona Root Atma İşlemi Nasıl Yapılır

Birçok root atma programı mevcuttur(En iyi root programları listesi). Bizler en güvenilir ve en çok kullanılan Kingroot ile telefon rootlamayı göstereceğiz.

İlginizi Çekebilir:
Bilgisayar Ekranı Ters Döndü , Yan Döndü Problemlerinin Çözümü

1.Adım

Öncelikle telefonunuzun browser kısmına girin ve adres kısmına www.kingroot.net yazın.

Açılan sayfada Click Free Download kısmına tıklayarak APK’yı telefonunuza indirin

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

2.Adım

Dosyayı indirirken dosyanın zararlı olduğuna ve telefonunuza zarar verebileceğine dair bir uyarı alabilirsiniz fakat yine de indir seçeneğini tıklayın.

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

3.Adım

İndirdiğiniz dosyayı kurunuz.

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

4.Adım

Eğer Google programı kurmayı engelleme mesajı verirse aşağıdaki yolu izleyin.

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

5.Adım

Daha önce dışarıdan bir APK indirmediyseniz aşağıdaki gibi dışarıdan telefona program kurmaya izin verin. Daha önce kurduysanız 6. Adımdan devam edin

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

6.Adım

Kurulum bittikten sonra “Open” tuşuna dokunun.

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

7.Adım

Önce “Try it” ve ardından “Get Know” tuşlarına dokunun.

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

8.Adım

Ana ekrana yönlendiriliceksiniz ve rootlamanın bittiği bildirimini göreceksiniz.

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

9.Adım

Daha sonra Google Play Store Market gidin ve bir tane Root checker uygulaması indirin , kurun ve ardından telefonun rootlu olduğunu onaylayın.

Telefona Root Atma
Telefona Root Atma

İşleminiz tamamlanmıştır. Bu aşamadan sonra telefonunuz güvensizdir ve lütfen kurduğunuz her programa çok dikkat edin ! Her zaman root gerektirmeyen uygulamaları tercih etmeye çalışın (Örneğin Tıklayın ) ! Fakat zorunlu ise buradaki kılavuzu takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu