Kategorisiz

Ücretsiz Okul Zil Programı ve Özellikleri

Başlıklar

Okul zil programı eğitim kurumlarında teneffüs saatlerini belirlemek ve zamanı geldiğinde öğrencilere teneffüs haberini vermek için kullanılır. Çeşitli fonksiyonlar içeren okul zili programlarını kurumun ana bilgisayarına kurarak kullanabilirsiniz. Farklı seçenekleri içeren zil programları arasından sizin için en uygun olanını seçebilirsiniz.

Yazımızda ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz okul zil programlarına ve eğitim kurumlarında zil sesi olarak kullanabileceğiniz melodilere yer verdik. Zil programı örneklerine birlikte göz atalım.

Ücretsiz Okul Zil Programı Örnekleri

okul zil programı ücretsiz

Eskiden çın çın dinlediğimiz, Hababam sınıfında Adile Naşit’ten duyduğumuz okul zili sesi yerini bilgisayarlardan çalınan melodi ve şarkılara bırakmıştır. Teknolojinin gittikçe geliştiği dünyamızda her şey otomatik hale dönüşürken okul zilleri de programlar sayesinde otomatik şekilde ayarlanıyor.

Zil programları okullarda, kurslarda ve dershanelerde kullanılan pratik uygulamalardır. Ücretsiz okul zil programları sayesinde teneffüs ve mola zamanı geldiğinde okul hoparlörlerinde belirlenen melodi çalmaktadır. Bu imkanları sağlayan birçok programa kolayca ulaşabilirsiniz.

Zil programlarında aranması gereken özellikler şunlardır:

  • Ders başlangıcı ve bitişine göre melodinin çalması
  • Öğretmen ve öğrenci zilinin ayrı olması
  • Zil olarak çalınacak melodinin veya şarkının seçilebilmesi
  • Ders ve teneffüs saatlerinin özel olarak tanımlanabilmesi

Bunlar zil programının olmazsa olmaz özellikleridir. Okul zil programı seçerken bu özelliklere dikkat edilmelidir. Bunun dışında bazı programlarda İstiklal Marşı, siren sesi, teneffüslerde müzik çalabilme gibi özellikler de bulunmaktadır. Ayrıca bazılarında ekstra olarak programı şifre ile kullanabilme ve kullanmadığınızda bilgisayarı kapatma gibi özellikler de bulunmaktadır.

Genelde düşük boyutlu olan okul zil programları internet bağlantısı gerektirir. Bilgisayarınıza kurulumunu tamamladıktan sonra ayarlanan ders ve teneffüs saatlerinde öğretmen ve öğrenciler için ziller çalınır. Ziller anonslu veya anonsuz olabilir. Anonslu olanlar iyi ders dilekleri gibi konuşmalar içerir.

Ücretsiz okul zil programlarından bazıları şu şekildedir:

Yaygın olarak kullanılan okul zil programlarının özelliklerini bir tablo aracılığı ile özetleyelim.

İlginizi Çekebilir:
instagramda k Ne Demek , Twitter 10k Ne Demek
ProgramÖğrenci/Öğretmen ZiliMüzik ÇalmaOtomatikFarklı MüziklerMarş ve Siren
EyotekVarVarVarVarVar
EğitimhaneVarYokVarVarYok
KatibimVarVarVarVarVar
ZilenyumVarVarVarVarVar

Her biri kendine özgü özellikler içeren programları indirip deneyebilir, sizin için en uygun ve pratik olanını seçebilirsiniz. Ücretsiz şekilde indirebileceğiniz programlar sayesinde teneffüs ve ders saatlerini öğrencilere duyurabilirsiniz. Teneffüs aralarında öğrencilerinize faydalı dinletiler yapabilir, dinlemek istedikleri şarkıları açabilirsiniz.

Öğretmen ve öğrenci zillerinde farklı melodiler kullanmak önemlidir çünkü ikisi birbirine karıştırılmamalıdır. İlk zil olan öğrenci zilinde öğrenciler dışarıdan sınıflarına girmeye başlar. İkinci zil olan öğretmen zilinde ise öğretmenler sınıfa yönelmeye başlar, bu sırada öğrenciler yerlerine geçer ve ders için hazır şekilde öğretmenlerini bekliyor olur.

Programlarda zil olarak seçebileceğiniz farklı melodi ve şarkılar bulunur. Zilin ses düzeyini, hangi saatlerde çalacağını, zil sonrasında anons olup olmayacağını indirdiğiniz programlardan ayarlayabilirsiniz.

MEB Okul Zil Programı

Videodaki ses MEB okul zili olarak bazı kurumlar tarafından kullanılmaktadır ancak bu konuda bir mecburiyet ve kısıtlama yoktur. MEB okul zili programlarında herhangi bir şart koşmamaktadır. Okullar teneffüs zilini çeşitli uygulamalar indirerek kendilerine göre belirlerler.

Her okulda zil sesleri birbirinden farklıdır. Farklı programlar kullanılarak çalan zillerin duyulur ve anlaşılır olması yeterlidir. Okul ses sistemi ve programlar ona göre ayarlanmalıdır. Tabii çocukların olumsuz etkilenebileceği ses ve şarkılardan kaçınmak gerekir. Zil seçimi için en kolay çözüm zil sesi programı indirerek otomatik şekilde ayarlamaktır.

Okul Zil Sesi Melodileri

Okul zil programlarında farklı melodiler ve şarkılar bulunur. Bu melodiler arasından en anlaşılır ve duyulabilir olanlar seçilmelidir. Aynı zamanda okul zili sesi olarak kısa ve öz melodiler seçmek gerekir.

Teneffüs zillerinde genellikle söz içermeyen, yalnızca melodiden oluşan sesler kullanılmaktadır. Şarkıların sözsüz kısımları da okul zil sesi olarak ayarlanabilir. Zil sesi programları kullanarak her zilde farklı melodi çalmasını da sağlayabilirsiniz.

Melodi olarak genellikle enstrüman sesleri, şarkı nakaratları, sözsüz melodiler, film müzikleri, çocuk şarkıları, şarkıların başlarındaki giriş sesleri gibi sesler kullanılmaktadır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; Görünmez Boşluk Kopyala En Kısa Yolu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu