0 37

LED ampullerin çıkması ile lümen derecelendirme bilinci de artmış oldu. Lümen ve watt farklıdır, bu da hangi ampulün satın alınacağını anlamayı zorlaştırabilir. Bu yazımızda LED Ampül Kaç Watt Olmalı sorusunun cevabını arayacağız.

Şans eseri, karışıklıkları çözmek için yeterince basittir.

[wp_ad_camp_1]

Sadece Watt Neden Yeterli Değil

Florasan ampul satın alırken, watt derecelendirmesi tüketicilere bir ampulün ne kadar parlak olduğunu iyi bir şekilde gösteriyordu. Daha fazla watt, ampul daha parlak ampül demekti.

Artık kurallar değişti. 60 watt kullanan bir LED, 60 watt kullanan florasan ampullerle hiçbir şekilde karşılaştırılamaz. Aslında, 60 watt’lık bir LED sizi kör edebilir. LED’ler daha az enerji kullanacak ve doğal olarak daha düşük bir watt değerine sahip olacak şekilde tasarlandı. Bu, parlaklığı belirlemek için watt kullanmak, ölçümün yararsız olduğu anlamına gelir.

Sorunu çözmek için, ampul şirketleri ampullerin oranında lümen kullanmaya başladılar. Bu size bir LED’den ne kadar ışık beklediğinizin daha doğru bir göstergesini sağlar.

Neden Lümen Değerine Bakılmalı?

Lümenini ölçmek, sadece LED’ler için tasarlanmış yeni bir konsept değildir. Bu, bir ampulün (veya başka herhangi bir şeyin) ne kadar ışık yaydığının bir ölçüsü olarak onlarca yıldır kullanılan bir derecelendirmedir.

FTC, “Tüketicilere aşina olan ve yıllarca ampul paketlerinin ön tarafında bulunan watt ölçümleri varken, vat, parlaklık değil, enerji kullanımı ölçüsüdür” diye açıkladı. “Sonuç olarak, watt ölçümlerine güvenmek tüketicilerin geleneksel akkor ampulleri kompakt flüoresanlar gibi daha verimli ampullerle karşılaştırmasını zorlaştırıyor” dedi.

Ambalajlama sırasında, lümen derecelendirmesi, bir sayı ile ve ardından lümenlerin kısaltması “lm” ile gösterilir. Lümen derecesi ne kadar yüksek olursa, ampul o kadar parlak olur.

Doğru Ampül Nasıl Seçilir

İhtiyacınız olan ampulün ne olduğunu anlamanın en kolay yolu akkor / LED dönüşüm arabası kullanmaktır.

İlginizi Çekebilir:
Lexus RC Fiyat ve Hakkında Herşey

Normalde örneğin 60 watt akkor ampul(eski tip) kullandığınızı varsayalım. Muhtemelen 8 ila 12 watt kullanan ve aynı aydınlatmayı elde etmek için 800 lümenlik bir dereceye sahip olan bir LED ampulü seçmek istersiniz. Bu dönüşüm tablosu, kullandığınız akkor fanı ile benzer bir LED ampul bulmanıza yardımcı olacaktır:

Led Ampul Kaç Watt Olmalı
Led Ampul Kaç Watt Olmalı

Gördüğünüz gibi, LED’lerde, ihtiyacınız olan watt miktarı, her bir lümen derecelendirmesine göre değişir. Bunun nedeni, bazı LED markalarının daha az ampul için daha fazla lümen sunan ampuller yaratmış olmasıdır. En iyi enerji tasarrufu sağlamak için, Resital LED Firması, ihtiyacınız olan en lümenli ampullerden birini seçmenizi ve en düşük watt değerine sahip bir ampul seçmenizi önerir.

Eviniz için mükemmel ışıkları seçmek için daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? Resital Akıllı LED Ampülleri Listesine bakabilirsiniz.

 

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir