kulaklıktan ses gelmiyor

Özellikle bilgisayarlarda sık sık yaşanan ve nedeni araştırılan konulardan birisi de kulaklıktan ses gelmesi sorunları oluyor. Kulaklıktan ses gelmiyor PC olarak araştırılan sorun farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Dolayısıyla çözümüne dair işlemler de farklı olacaktır. Şimdi kulaklıktan ses gelmeme sorunlarında nasıl bir çözüm yolu uygulanabilir, birlikte değerlendirelim

Kulaklıktan Ses Gelmeme Sorunu

Özellikle bilgisayarlar bünyesinde ve Windows 10’da da sıklıkla sorulan içerik, farklı sebeplerden kaynaklı ortaya çıkabilir. Windows 10 kulaklıktan ses gelmiyor şeklinde aratılan konu ile ilgili çeşitli güncellemeler ve dağıtımlar hakkında bilgi verilebilir.

Her sürümde daha fazla yenilik olsa da kimi zaman hatalarla da karşılaşılabilmektedir. Peki kulaklıktan ses gelmediği ve arıza yaptığı durumlarda nasıl bir çözüm önerisi sunulabilir? Şimdi Windows 10’da böyle bir sorunla karşılaştığında çözümüne dair neler yapılabileceğini inceleyelim:

xiaomihaylougt1plustwskablosuzbluetoothkulaklik 1
  • İlk olarak saat masaüstünde saat kısmını yanında yer alan hoparlör simgesine sağ tıklanır ve ses düzeyi karıştırıcısı açılır.
  • Ardından ses sorunlarını gider kısmına tıklanır. Burada bir hata bulunamadığı takdirde ses sürücüsü kontrol edilir ve güncellenir.
  • Ardından kulaklık başka bir üründe denendiğinde sorun devam ediyorsa ses ayarlarını aç kısmına tıklanır.
  • Bu bölümde giriş cihazınızı seçin adı altında bir seçenek verilir. Bu ibareyi kulaklıkla eşleştirme ile ses tekrar gelmeye başlar.

Bu bölümdeki ayar genelde kulaklığın takılması ile otomatik olarak yapılmalıdır. Ancak böyle bir sorunla karşılaşıldığında manuel olarak denenebilir ve her seferinde ayara girerek güncelleme gerekebilir. Pek çok kullanıcının yorumlarına göre bu uygulamanın kulaklığı kullanmadan önce her seferinde denenmesi gerektiği yönündedir.

Bunun yanı sıra diğer ses seçenekleri kısmından da incelenebilir. Bu kısma tıklandığında uygulama birimi ve cihaz tercihleri bölüm açılır. Burada gerekli kontroller yapılabilir. Yine çözüme ulaşılamadığı takdirde Windows ile iletişime geçilerek yardım istenebilir. Ya da sorunun çözümü için uzman bir kişiye danışılabilir.

İlginizi Çekebilir:
Telefon Yönlendirme iptali Nasıl Yapılır

Bunun dışında uygulanması gereken; fazladan varsa mikrofonun çalışıp çalışmadığını test edilmesi, mikrofonda sesin karşı tarafa parazitli gidip gelme durumu gibi farklı ses sorunlarının da dahil olup olmadığıdır.

Herhangi bir arama esnasında ya da müzik dinlerken veya video izlerken mikrofonla kulaklıkta ses mevcut değilse aşağıdaki yöntemler de uygulanabilir:

  • Sorunun ses kaynağından olup olmadığının anlaşılması adına farklı bir ses kaynağına geçiş yapılır.
  • Değişik markaların kulaklıklarında uyum sorunu yaşanabileceği için uygun marka ve model arasında kullanım yapıldığından emin olunması gerekir.
  • Mikrofonlu kulaklığın tam olarak doğru şekilde takılı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aynı zamanda telefon kılıfı da zaman zaman kulaklık jakının doğru şekilde takılmasını engelleyebilir. Bu da kontrol edilmesi gereken unsurlardan birisidir.

PC’de kulaklıktan ses gelmiyor sorunu bu tarz teknolojik cihazlarda sık sık rastlanabilen bir sıkıntıdır. Onun yanı sıra temel olarak yukarıdaki adımların uygulanması gerekir.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir