instagram Arama Geçmişi Silme

Google gibi Instagram da, uygulamanızda aradığınız her şeyin kaydını tutar. Instagram’ın Keşfet bölümüne giderseniz, en son arama yaptığınız kişi, etiket ve yerleri görebilirsiniz. Aynı etiketleri tekrar tekrar aramak istiyorsanız kesinlikle kullanışlıdır.

Bununla birlikte, özel bir şeyle (veya potansiyel olarak utanç verici) arama yaparsanız, her arama yaptığınızda eski aramalarınızı görmek istemeyebilirsiniz. Buna çözüm olarak instagram arama geçmişi silme işlemini nasıl yapacağınızı yazının devamında okuyabilirsiniz.

Instagram Arama Geçmişi Silme Nasıl Yapılır?

Önce uygulamadaki Instagram profilinize gidin ya da Instagram hesabınıza giriş yapın. Ardından sağ üst köşedeki ayar simgesine (iOS cihazda bir dişli çark simgesine veya Android cihazda üç nokta simgesine) hafifçe dokunun.

instagram Arama Geçmişi Silme
instagram Arama Geçmişi Silme

Ayarlar menüsünün altına gidin ve ardından altlarda bulunan “Arama Geçmişini Temizle” seçeneğine hafifçe dokunun. Uygulama, emin misiniz, soru soracaktır. Yalnızca “Evet, eminim” seçeneğine hafifçe dokunduğunuzda işleminiz tamamlanır.

instagram Arama Geçmişi Silme
instagram Arama Geçmişi Silme

Bunu yaptıktan sonra sizlerin yaptığı NSFW aramaları ve gizli check-in’leriniz silinir. Bununla birlikte, Instagram, bu ayarı Yardım Merkezi’nde önemli bir not oluşturur: “Arama geçmişinizi temizlemenin geçici olduğunu ve netice yeni bir aramanın geçmişte tekrar görüneceğini aklınızda bulundurun.” Dolayısıyla, isterseniz Instagram arama geçmişinizi temiz tutmak için arama yapmaktan vazgeçmelisiniz. (Veya arama geçmişinizi silme işlemini Instagram rutininizin bir parçası haline getirmeniz yeterlidir.)

belirli hesapları, hashtag'leri veya yerleri gizleyebilirsiniz
belirli hesapları, hashtag’leri veya yerleri gizleyebilirsiniz.

Yine de başka seçeneğiniz var. Arama geçmişinizi kalıcı olarak gizlemek isterseniz, belirli hesapları, hashtag’leri veya yerleri gizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, Araştır bölümüne gidin ve arama çubuğuna dokunun. Sonuncu arama altında veya kaldırmak istediğiniz arama öğesine dokunup basılı tutun ve ardından Gizle’ye dokunun. Böylece arama geçmişinde bu aramalarınızın görünmemesini sağlamış olursunuz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir