Genelde bilgisayar açıldığı esnada siyah bir arka plan üzerinde beyaz bir yazıyla görülen reboot and select proper boot device hatası birçok kullanıcı tarafından merak edilmektedir. Bu hatanın oluşma nedeni ve çözüm önerileri nelerdir? Öncelikle bu ekran çıktığında herhangi bir tuşa basıldığında yine aynı hatayı verir. Ve ekran alta doğru aynı mesajla ilerler.

Hatanın çevirisi özetle ‘önyükleme yapın ve önyükleme aygıtını seçin’ gibi çevrilebilir; devamı ise ‘seçilen önyükleme aygıtını önyükleme medya aracının çektiği tuşa basın’ şeklinde devam eder. Bu sebeple mevcut bilgisayar HDD’yi görmeyeceği için başlatılmamalıdır.

Bu sorun olduğunda ilk olarak BIOS ayarları kısmına gidilmesi gerekir. Bilgisayar açılırken del tuşuna basıldığı zaman BIOS ayarlarına yönlendirme yapılır. Advanced BİOS Features bölümüne girilir ve bir menü açılır. İlk önyükleme aygıtı olarak hard disk yapılır, kaydedilir ve ardından çıkılarak bilgisayar yeniden başlatılır.

Yine sorunun çözümüne dair bir ayrıntı bulamadığında ikinci bir yöntem devreye girer. Bu sistemin başarılı olma ihtimali yüksektir. Bilgisayar ilk HDD’yi gördüyse ve başlatamıyorsa bu kısımda sorun var demektir. Yani bu durum sorunun donanımsal olduğunu gösterir. Bilen bir kişi tarafından kasanın açılması ve bağlantıların kontrol edilmesi faydalı olacaktır. Bağlantı hataları ve temassızlık gibi sorunlardan kaynaklı olabilir.

Dolayısıyla ilk olarak hard disk bağlantılarının kontrol edilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda kasanın içi açıldığı zaman temizlik yapılması da faydalı olacaktır. Temizlikten kasıt temassızlık sorunu yaşandığı zaman kablonun değiştirilmesi şeklindedir. Kablo değiştirildiği zaman yine de aynı hata alınıyorsa çok yüksek bir ihtimalle HDD bozuk demektir; düşük bir ihtimalle de HDD’nin bağlı olduğu kanal bozuktur.

Kasa açma işleminin bilen bir kişi tarafından yapılması önemlidir. Aynı zamanda sorunun RAM kaynaklı olması da ihtimal dahilindedir. Yeni RAM takarak sorunu çözme yoluna gidenler de vardır. Bu da faydalı bir başka uygulamadır. Aynı şekilde farklı bir cihaz takıldığında çalışıyorsa RAM yerine eski slot sorunlu olabilir. Donanımsal bir sorun olduğu için pek çok durumdan kaynaklı gerçekleşebilir.

İlginizi Çekebilir:
Telefon Ekranını Televizyona Aktarma

Reboot And Select Proper Boot Device Hatası Çözümü

Reboot and select proper boot device hatası çözümü noktasında önerilebilecek bir diğer unsur da, HDD’den çıkmakta olan kabloların uçlarının değiştirilmesi şeklindedir. Yani sata kablosunun takıldığı yerlerin değişmesi gerekir. Kabloların durumu nasılsa; tam tersi şekilde çevrilmesi gerekir. Hala bir çözüm elde edilemediğiyse de; HDD kablosunun olduğu gibi, diğer tüm kabloların da uçlarını değiştirilerek denenmesi gerekir.

Söz edilen hata genelde donanımsal bir sorundan kaynaklı olduğu için bilgisayar donanımlarını kontrol etmek faydalı bir uygulama olacaktır. Ancak donanım sorununda çok farklı etkenler bir arada yer alabildiğinden dolayı çok sayıda değişik çözüm önerisi üzerinde durulması gerekebilir.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir