Kapalı Telefonun Yerini Bulma Nasıl Oluyor

Bu yazımızda kapalı telefonun yerini bulma konusunda teknolojinin ne durumda olduğuna bakalım. Telefon kapandığında, yakındaki telsiz kuleleri ile iletişim kurmayı durduracak ve yalnızca kapatıldığı son konumdan izlenebilecektir. GPS, konum ayrıntılarını toplamak için sürekli olarak hücresel ve / veya internet erişimine ihtiyaç duyduğundan yardımcı olmayacaktır.

Kapalı Telefonun Yerini Bulma Nasıl Oluyor

Washington Post’tan gelen bir rapora göre, NSA kapalı olsa bile cep telefonlarını takip edebiliyor. Ve bu yeni bir şey değil. Rapora göre NSA, Eylül 2004’ten bu yana “The Find” olarak adlandırılan bu tekniği kullanıyor. Bu teknik Irak’ta kullanıldı ve “el Kaide destekli, gelişmekte olan üyeler de dahil olmak üzere“ binlerce yeni hedefin belirlenmesine yardımcı oldu.

NSA kapalı telefonları nasıl izleyebilir?

Washington Post hikayesi buna ışık tutmuyor. Ancak NSA’nın kapalı telefonları izleyebilmesinin tek yolu, cep telefonlarını Truva atlarıyla enfekte etmek olmalıdır. Bu, telefon, pil çıkarılmadıkça telefon bekleme modunda olsa bile sinyal vermeye devam etmeye zorlar. Pil çıkarıldığında, güvenliği ihlal edilmiş el cihazının sinyalleri yaymak için bir güç kaynağı olmaz ve bu nedenle konum ayrıntılarını paylaşamaz.

Ancak telefonların konumlarını takip etmesini sağlamak yeni bir şey değil. 2006 yılında CNET, FBI’ın şüphelilerin cep telefonlarını bulaştırmak ve kapatıldıklarında bile veri kaydetmek için nasıl casus yazılım kullandığını bildirdi. NSA’nın Irak’ta da daha büyük çapta da olsa benzer teknikler kullanması oldukça makul.

Bunlarıda okuyun:

imei numarasından yer tespiti yapma:”https://sosyalprestij.com/imei-numarasindan-yer-tespiti-programi-telefon-bulma/

numaradan yer tespiti yapma: “https://sosyalprestij.com/numaradan-yer-tespiti-telefon-numarasindan-konum-bulma-islemi/

İzleme Özel Çipine Sahip Kapalı Telefonlar

Bir ‘kapalı’ telefonu izlemenin en iyi yolu – gizlice – telefonun pil kaynağına bağlı bir çip kurmaktır. Böylece, telefon kapalıyken bile, eklenen çip hala açık konumda bekler. Bu durumda, izlenen telefonun kendisi değil, o çip. Muhtemelen ABD’nin neden Huawei ve ZTE gibi Çinli ağ şirketlerini yasakladığını açıklıyor olabilir.

Bazı eski özellikli telefonlar, kapalı gibi görünseler bile aslında kapanmayabilir. SMS mesajlarını almak için her on dakikada bir güç kaynağı işlemcisi olacak, ancak telefon görüşmeleri yapamayacaklardı. Burada “kapalı” tanımı devreye giriyor. Pil çıkarılmadıkça, bazı telefonlar hala izlenebilir. Artık akıllı telefonların yekpare tasarımları ve çıkarılamayan sırtları almasıyla, pilin çıkarılması neredeyse söz konusu değil, bu yüzden evet, akıllı telefonunuz truva atlarıyla enfekte olsa bile izlenebilir. Lenovo Z5 adlı yeni bir akıllı telefon, pil% 0’a ulaştıktan sonra bile yarım saatlik sesli aramalar vaat ediyor. Bu, telefon kapatıldıktan sonra bile akıllı telefonların gerçekten “kapalı” olmadığının bir göstergesi mi?

Peki kapalı telefonları izleyebilir misiniz?

Teknik olarak konuşursak, NSA gibi bir ajans, kapalı olduklarında bile izlemek için el cihazlarınızın donanım yazılımını değiştirebilir. 9/11 saldırılarından bu yana veri toplamanın NSA tarafından ne kadar büyük olduğu göz önüne alındığında, yukarıdaki tekniği kullanarak binlerce ve milyonlarca insanın izlendiğini hayal etmek korkutucu olurdu. Şimdiye kadar, sızıntılar NSA’nın milyonlarca Amerikalı ve yabancı tarafından yapılan büyük bir telefon görüşmeleri veritabanını tuttuğunu ve konum verilerini içermediğini ortaya koydu. Ancak yeni sızıntıların ortaya çıkma oranı, gizlilik meraklılarını hazırda tutmalıdır.

Benzer Gönderiler
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir