Mobil Dünya

iPhone 6 Ne Zaman Çıktı , İphone Modelleri Çıkış Tarihleri

iPhone 6 Ne Zaman Çıktı

iPhone 6 Ne Zaman Çıktı merak ediyorsanız söyleyelim iPhone6 ve iPhone 6 Plus 19 Eylül 2014 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bu telefonların Türkiye’de satışına ise 26 Eylül 2014 tarihinde başlanmıştır.

[wp_ad_camp_1]

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus Ne Zaman Çıktı

iPhone 6S ve iPhone 6S Plus 25 Eylül 2015 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bu telefonların Türkiye’de satışına ise 23 Ekim 2015 tarihinde başlanmıştır.

iPhone 7 ve iPhone 7 plus Ne Zaman Çıktı

iPhone 7 ve iPhone 7 plus ilk olarak 16 Eylül 2016 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bu telefonların Türkiye’de satışına ise 14 Ekim 2016 tarihinde başlanmıştır.

iPhone 8’in ise 2017 Ekim ayında önce, Apple’ın smart phone sektöründeki 10. yıl dönümü özel ürünü olarak piyasaya sürüleceği konuşulmaktadır.

[wp_ad_camp_1]

iPhone hakkında genel bilgiler

iPhone Apple tarafından tasarlanan ve üretilen multimedya ve internet özelliklerini destekleyen akıllı telefondur. İlk modeli 28 Haziran 2007’de tanıtılmıştır.

iPhone’da dahili kamera, yazılı mesajlaşma ve görsel sesli mesajlar, taşınabilir medya çalar, Safari adlı internet tarayıcısı, e-posta ve kablosuz internet özellikleri bulunmaktadır. Kullanıcı arayüzü çoklu dokunmatik ekrana uygun olarak fiziksel kalvye yerine sanal klavye özelliği ile birlikte oluşturulmuştur. Üçüncü parti yazılım desteği de bulunduran iPhone, 2008’in ortalarında faaliyete geçen App Store sayesinde 1.3 milyon’dan fazla Apple tarafından onaylanmış uygulamayı desteklemektedir. Bu uygulamalar App Store içinde yirmi farklı türe ayrılarak listelenmektedir.

iPhone’nun 2017’ye kadar  piyasaya sürülen 11 farklı modeli bulunmaktadır. Bu 11 modelin ilk beş modelinin 3,5″ ekranı varken altıncı telefon olan iPhone 5’te ilk defa ekran boyutu değiştirilerek 4″ yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir:
Rehber Kurtarma Programı ve Yöntemleri Nelerdir

İlk model dokunmatik ekranlı iPhone, cep telefonu sektörü için devrim niteliğindeydi. iPhone 3G ve 3GS’in temelini iPhone oluşturur. Birinci nesil iPhone’nun kasası alüminyum-plastiktir. iPhone 3G’de ise arka kısım bir bütün halinde piyano siyahına boyanmıştır. 3GS’te gelen video çekme özelliği ve daha yüksek RAM kapasitesi bu telefonu öncüllerinden ayrı kılmıştır.

iPhone 4’te ise tamamen farklı kasa kullanılmıştır. Bu kasanın ön ve arka yüzü güçlendirilmiş camdan yapılmıştır; bunun yanı sıra daha yüksek RAM kapasitesi ve ön yüze kamera eklenmiştir. iPhone 4’ten sonraki model olan iPhone 4S, iPhone 4 ile aynı kasaya sahipken tek fark antenlerin yerlerin değiştirilmesidir. iPhone 4S, Apple tarafından özel olarak geliştirilen iSight kamera ile gelmiştir. Aynı zamanda çıktığı dönemde sadece 4S’te kullanılan sesli komut asistanı Siri telefona eklenmiştir. (Siri; iOS 6 ile Yeni iPad’de, 5. jenerasyon iPod Touch’ta ve iPhone 5’te kullanılmıştır.) iPhone 5, 4S hatlarını koruyarak yeni bir tasarımla gelmiştir. Bu tasarımın en büyük özelliği ekranın, 4S’e göre uzatılması ve kasa materyalinin değiştirilmesidir. iPhone 5’e yeni A6 işlemci gelmiştir ve bellek arttırılmıştır. iPhone 5S’e farklı renk seçenekleri eklenmiş, 64-bitlik Apple A7 işlemci, parmak izi okuyucu ve çift LED flaş kullanılmıştır. iPhone 5s yüksek performansıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 ise inceliği ve şık tasarımıyla dikkat çekmiştir. iPhone 6 A8 çipi ile çok hızlı bir sisteme sahiptir.

iPhone 6 ne zaman çıktı sorusunun cevabını ve diğer modellerin ne zaman çıktığı ile ilgili detayları paylaşmaya çalıştık, sıradaki yazımız. iPhone’nun Çok Bilinmeyen Özellikleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu