IQ Nasıl Ölçülür

IQ testlerini idrak kabiliyetiniz ve problem çözme becerinizi değerlendirebilmek açısından faydalı bir araç olarak kullanabilirsiniz. Eğer kendi IQ seviyenizi merak ediyorsanız, bunu öğrenmenin birçok yolu vardır. Ama ölçüme başlamadan önce, sonuç ne çıkarsa çıksın sakin kalabileceğinizden emin olun. IQ Nasıl Ölçülür diye merak edenleredir bu yazı;

[wp_ad_camp_1]

IQ Testinin Öncesinde Yapılması Gerekneler, IQ Nasıl Ölçülür

a- Daha Önce Zihinsel Ölçüme Tabi Olup Olmadığınızı Araştırın.

Hayatınızın herhengi bir noktasında IQ testine tabi tutulmuş olmanız ihtimal dahilindedir. Eğer aklınızın periferal taraması yapılmışsa, sonuç skorları size çoğu kez verilmez. Bunlardan haberdar olmanızı sağlayacak birkaç yol var:

 

 • Eğer ordu, istihbarat kurumları veya benzeri kurumlara katılmış iseniz, nelerin üstesinden gelebildiğinizi ve yeterliliklerinizi ölçmek için genellikle IQ testine tabi tutulursunuz. Eğer böyle bir durum sizin için geçerli ise, sonuçları edinmek için üstlerinizle/amirlerinizle temasa geçin.
 • Depresyon veya benzeri psikolojik sorunlar geçirdiyseniz, psikiyatristiniz bu tür testleri uygulamış olabilir. İlaç tedavisi size uygulanan tıbbi kürün bir parçası olmuş ise, muhtemelen bu tür testler size yapılmıştır.
 • Eğer okulunuzda yetenekli olarak muamele görmüyorsanız, IQ testi uygulanmış olabilir. Eğer bu test siz çocukken yapılmışsa ve halihazırda yetişkin iseniz, tekrar IQ testi yapılması gerekmektedir. Zira yetişkinlere farklı bir test uygulanmaktadır.

 

b- İmkanlarınızı araştırın ve bunlardan Faydalanın

Eğer size daha önce bir IQ testi uygulanmamışsa, sahip olduğunuz imkanları araştırın. Bu testi ücretsiz alabilmeniz mümkün olabileceği gibi beklediğinizden pahalı da olabilir. Ancak ücretsiz online testler genellikle doğru sonuç vermemektedir. Zira bir psikolog online olarak yapılması mümkün olmayan testleri gerçekleştirecektir.

 

 • Yerel bir danışma merkezi IQ testleri yapabiliyor olabilir. Telefonunuzdan ve gazete ilanlarından bulunduğunuz çevrede bu nitelikte bir merkez olup olmadığını araştırın.
 • Bir psikolog da size bu testi uygulayabilir. Bu doğru sonucu elde etme ve parasal bakımdan daha iyi bir seçenektir. Akli ve zihinsel bir sarsıntı gibi tıbbi bir sebepten dolayı bu testi uygulatmak istiyorsanız sosyal güvenceniz kapsamında IQ testi yaptırmanız mümkün olabilecektir.
 • İnternette online IQ testleri gayet bol bulunmaktadır. Ancak bu testler temel olarak bir eğlence aracıdır. Bunlar IQ’nuzu tam olarak ölçümleyebilecek meşru yollar değildir.

 

c- Testi Yaptırın

IQ Nasıl Ölçülür
IQ Nasıl Ölçülür

Aslında IQ testinin birçok çeşidi vardır. Bu hususta bir uzmana danışın veya hangi tür testin size en uygun olacağına dair bir araştırma yapın. Standart sapmaları olduğu cihetle farklı türdeki testlerin sonuçlarının birbirinden belli ölçüde farkları olabilmektedir.

 

 • Erişkinler için yaygın olarak uygulanan testler, Raven’in İlerlemeli Matrisleri, Wechsler’in Zeka Ölçeği, Stanford-Binet ve Johnson’ın Zihinsel Testleri’dir. Erişkin değerlendirmeleri 17 yaşından itibaren yapılabilmektedir. Bu yaştan itibaren IQ skorunuz ilerleyen yıllarda pek değişmeyecektir. Bu testler aldığınız eğitimden ziyade kapasitenizi ölçmektedir.
 • Tüm testler mekansal, matematiksel, kelime bilgisi, analitik yetenekler, problem çözme becerileri ve kısa süreli hafızayı ölçümler. Bu yolla genel idrak seviyeniz göz önünde bulundurulur.
 • Bu testlerin yüksek istatistiki güvenilirliğe sahip olduğu kabul edilir. Yani standart sapma da hesaba katıldığında, gerçek IQ seviyeniz %95 oranında çıkan sonucun 3 puan altında veya üstündedir. Klinik psikologlar bu testlerin sonuçlarını genellikle tıbbi amaçlar için yeterli istatistiki doğrulukta görürler.
İlginizi Çekebilir:
Hızlı Okumada Rekor Kıran Çocuk

 

Test Sonuçları, IQ Nasıl Ölçülür

a- IQ skorlarının ne anlama geldiğini bilin.

Ortalama bir insanın IQ seviyesi 100 puan dolaylarındadır. Birçok testte 85 ila 115 arasındaki skorlar standart sapmalarıyla beraber ortalama zekaya sahip olunduğuna işaret eder. İnsanların her 10 yılda 3 IQ puanı ilerleme kaydettiği kabul edilse de, ölçümler ortalama IQ’nun 100 puan olduğunu destekler.

 

 • Standart sapma normalde 15 puandır. İnsanların yüzde 95’i ortalamanın iki tarafında standart sapmaya sahip bulunur. Bu, insanların çoğunluğunun, standard sapmanın 15 puan kabul edilmesi durumunda, 70 ila 130 alt-üst puan arasında IQ seviyesine sahip oldukları anlamına gelmektedir. İnsanların yüzde 98’i ise 131 ve üstünde IQ’ye sahip değildirler.
 • IQ ölçekleri sadece sayılarla orantılı değildir. Ama genelde sayılarla ifade edilir. Bu sebeple 50 IQ düzeyindeki kişi, IQ seviyesi 100 düzeyindeki kişiye göre zihinsel anlamda yarı yeterlilikte sayılmaz.
 • Ebeveynlerin IQ seviyeleri genellikle çocuklarının IQ düzeylerinden 10 puandan fazla veya eksik olmaz. IQ’yu genetik faktörlerin dışında sosyal statü ve çevrenin de etkilediği kabul edilir.

 

b- Online bir IQ testi yaptıysanız IQ testini yenileyiniz.

Profesyonel olarak iki defa test edilmiş iseniz, gerçek skorunuz belirsiz olacaktır. Zira gerçek IQ’nuz bu iki testten aldığınız skorların arasında bir yerdedir. Yaptığınız test yorucu ise veya hak ettiğiniz puanı yansıtmadığını düşünüyorsanız tekrar teste tabi olabilirsiniz.

 

 • IQ skorunuz farklı zamanlarda ve farklı testlerde değişiklik arz edebilir. Ancak bunların standart sapması +/-1 puan olacaktır. Ancak bütün testler sizi yakın seviyelerde konumlandıracaktır, tıpkı ağırlığınızı ölçtüğünüz tartılar gibi. Tartıdan tartıya ağırlığınız farklı çıksa da, hangisini kullanırsanız kullanın ağırlığınız hakkında net bir fikir elde etmiş olursunuz.

 

Hem eğlenmek hem de zeka testlerine somut olarak aşinalık kazanmak için aşağıdaki linklerden birindeki IQ testini yapabilirsiniz?

https://www.123test.com/

http://www.free-iqtest.net/

http://getiqtest.com/tr-tr

https://www.zekatestimerkezi.com/

http://www.seemypersonality.com/IQ-Test
http://tr.iq-test.cc/

IQ Nasıl Ölçülür ile ilgili daha fazla bilgi için İQ Testi Nedir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir