bilsem sınavı

Bilsem hazırlık süreci için gerekli bilgileri biliyor musunuz? Bilmediklerinizi öğrenmek için 5 dakikada okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Bilim ve Sanat Merkezleri olarak bilinen Bilsem, normal eğitimine devam eden üstün yetenekli ya da potansiyelli öğrencilerin becerilerini geliştirmek ve gelişimlerini hızlandırmak amacıyla eğitim veren kurumlardır. Burada en çok bilinmesi gereken nokta, Bilsem’in örgün öğretime alternatif değil destek olmasıdır.

Bilsem ilköğretim dönemindeki çocuklar için özel olarak eğitim alabilecekleri kurumdur. 1, 2, 3 ve 4. Sınıf düzeyindeki çocukların Bilsem sınavında başarılı olmaları durumunda eğitim aldıkları bu kurumlar, Türkiye’de 81 ilde mevcuttur. Ayrıca ülke genelinde 210’un üzerinde Bilsem olduğunu da belirtmeliyiz. Burada eğitim almaya hak kazanan çocuklar her şehirde eğitimine devam edebilir.

Bilsem, 2 aşamalı bir yetenek ve bilgi sınavdır. Bu sınavların ikisini de başarıyla tamamlayanlar Bilsem’de eğitim almaya hak kazanır ve yetenekleri doğrultusunda kendilerine özel eğitimlerden faydalanır.

Bilsem sınavında başarılı olmak için Bilsem hazırlık kitabı, çıkmış Bilsem soruları, örnek Bilsem soruları ya da Bilsem uygulamaları kullanılabilir. Bu şekilde yapılacak düzenli çalışmalar ile çocukların Bilsem’de başarılı olmaları mümkündür. Çocuğun başarısı için sınava hazırlık süreci çok önemlidir. Sınava hazırlık sürecinde velilerin rolü büyüktür. Çocuğunuza bu süreçte her anlamda destek olmanız gerekir. Bilsem hazırlık öneri ile yazımıza devam edelim.

Bilsem Hazırlık Önerileri

Bilsem’e hazırlık için en çok tercih edilen yöntemler; hazırlık kitapları ve mobil uygulamalardır. Çeşitli hazırlık kitaplarına basit bir Google araması ile ulaşmak mümkün oluyor. Bilsem hazırlık kitaplarında ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok seçenek mevcuttur.

Bilsem uygulamaları arasında ise Bilsem Demo ve MentalUP kullanılabilir. Örnek sorular, soru pratikleri ve ipuçları ile bu uygulamalar tam kapasite biçimde çocukların sınava hazırlanmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz sınav hazırlık sürecinde ne kadar çok soru çeşidi ile karşılaşırsa sınavda başarılı olması o kadar olası olacaktır. Örnek sorular çözmesi, soruların mantığını anlaması ve çözemediklerini öğrenmesi gerekir. Birlikte sorular çözerek ona anlamasında yardımcı olabilirsiniz.

Bilsem hazırlık aşamasında çocukları çok da zorlamamanız, onların mental sağlığı açısından önemlidir. Düzenli ve verimli çalışmalar ile başarılı sonuçlar alınabilir. Onu sıkmayacak bir programda düzenli çalışması gerekir. Sürekli çalışması için zorlarsanız çabuk pes edebilir. Bununla birlikte dikkat edilmesi gereken diğer önemli faktörleri de göz önünde bulundurmalısınız.

İlginizi Çekebilir:
Saatler ve Anlamları | Hangi Saat Neyi İfade Eder?

Bilsem hazırlık sürecinde dikkat edilmesi gerekenler:

  • Her gün en az 15 dakika MentalUP
  • Her gün en az 15 dakika Bilsem hazırlık kitapları
  • Yeterince uzun ve kaliteli bir uyku
  • Yeterli ve dengeli beslenme
  • Yeterli derece oyun ve sosyalleşme

Neredeyse bütün veliler Bilsem sürecini sadece sınava hazırlık olarak algılıyor ancak temelde yapılması gerekenler çok daha farklıdır. Çocuğun ders çalışması kadar verimli uyku uyuması, arkadaşlarıyla sosyalleşmesi ve kendine vakit ayırması da gerekir.

Az ya da çok uyuyan; uyku süresi dengesiz olan çocuklar ne derslerde ne de bu tür sınavlarda başarılı olma şansını engellemiş olurlar. Uykunun süresi kadar kalitesi de önemlidir. Doğru saatte uyuyan ve doğru saatte uyanan çocuklar bir adım önde olacaklardır. Ayrıca uykusu bölünmeden uyuyan çocuklar da aynı şekilde, rakiplerinin bir adım önünde olurlar. Uyku çocuklar için sağlık açısından da önemlidir.

Hem okul hem sosyal başarı için çocuklarınızın beslenmesine de özen göstermelisiniz. Yeterli ve dengeli beslenme ile zihin kapasitesi artacağından Bilsem gibi sınavlarda potansiyelini daha iyi kullanabilirler. Bunun için vitamin ve mineral açısından dengeli bir beslenme düzeni oluşturduğunuzdan emin olmanız önemli.

Hayatı sadece okul ya da derslerden ibaret görmeyin. Her çocuğun oyun oynamaya ve sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Sosyalleşen ve oyunlar oynayarak öğrenen çocuklar, zihinsel becerilerini daha hızlı biçimde geliştirme imkanı bulurlar.

Tüm bu önerileri eksiksiz olarak uyguladığınızda bile Bilsem sınavını kazanacağınız garanti edilmez ama çocukların hem zihinsel hem sosyal hem de fiziksel gelişimleri için eşsiz bir yatırım yapmış olursunuz.

Bilsem hazırlık sürecinde çocuğunuz için MentalUP videolarından faydalanabilirsiniz. Sınavları birlikte çözebilir, çözemediği sorularda cevaplarını birlikte anlamaya çalışabilirsiniz. Bu anlamda MentalUP videoları çocuğunuz için çok faydalı olacaktır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; 10 Yıl Önce Hayatımızda Olmayan 10 Meslek

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir