fastboot nedir

Android telefon kullanıcılarının siyah ekranda karşısına çıkan fastboot mood bildiriminden sonra kullanıcılar fastboot nedir merak etmektedir. Genellikle yanlışlıkla açılan bu mod android telefonlarda kullanılan ileri düzey bir uygulamadır. Birkaç kısa yöntem ile bu modu kapatmak mümkündür.

Fastboot, android cihazlarınızda ve bilgisayarınızda değişiklikler yapmanızı sağlayan ileri düzey programa verilen isimdir. Bu programı kullanabilmeniz için cihazınızı açarken bu modda açmanız gerekir ancak bazı cihazlarda bu modun kullanılmaması için dosyalara erişim izni verilmez, yani program kullanılamaz.

Fastboot Mood Nedir?

fastboot mode

Fastboot mood telefonun sistem arayüzüne girmek için gerekli bir uygulamadır. Telefonunuzdaki ana dosyaları değiştirmenize olanak sağlar. Uygulama normal kullanıcılardan ziyade ileri derecede kullanıcılar içindir. Telefonunuzun flash belleğini bilgisayar aracılığı ile değiştirmenize yardımcı olmaktadır. Telefonunuzdaki ileri düzey yazılım dosyalarını bu mod sayesinde değiştirebilirsiniz.

Program sayesinde herhangi bir cihaz işletim sistemine yüklemeden sizin cihazınıza ulaşabilir ancak bunun güvenlik açığı olduğunu unutmamalısınız. Çoğu telefonda güvenlik ve gizlilik nedeniyle duruma izin verilmez. İzin verilmediği durumlarda bootloader ile kilidi açabilirsiniz ve fastboot moduna bootloader yapabilirsiniz.

Fastboot Nasıl Kapatılır?

Karşısında fasboot mood uyarısını gören telefon kullanıcıları endişelenmekte ve fastboot modundan nasıl çıkılır merak etmektedir, çıkmak oldukça kolaydır. Eğer her yöntemi denediyseniz ve telefonunuzda bu modu kapatamadıysanız telefonunuzun şarjının bitmesini bekleyin. Şarjı biten telefonunuz kapattıktan sonra açılışında mod kapalı olacak ve normal olarak açılacaktır.

Modu kapatmak için öncelikle telefonun yandaki kilit tuşuna basılı tutmanız gerekir. Genelde android telefonlarda kilit tuşuna basılı tutulduğunda telefon yeniden başlar ve doğru şekilde açılır. Buna rağmen açılmıyorsa şarjının bitmesini ve telefonun kendiliğinden kapanmasını beklemeniz gerekir.

Fastboot Nasıl Açılır?

Çoğu android telefonda kilit ve ses tuşuna aynı anda basıldığında mod açılır. Yanlışlıkla bu tuşlara bastıysanız veya telefon kılıfınız çok sıkarak bu tuşlara baskı uyguladıysa bu mod ortaya çıkabilir. Bazı telefonlarda ise bu uygulama yalnızca USB kablosuyla açılır. İşletim sistemine gerek olmadan cihazınızla iletişim kurabilir ve değişiklikler yapmaya başlayabilirsiniz.

Fastboot Komutları

Komutları kullanarak cihazınızda değişiklikler yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan siyah ekrandaki basit komutları kullanarak telefonunuzun dosyalarını değiştirebilirsiniz. Komutların ne işe yaradığına birlikte göz atalım.

  • devices: bilgisayar bağlantısını kontrol eder.
  • reboot: cihazı yeniden başlatır.
  • oem unlock: önyükleyici (bootloader) kilidi açılır.
  • oem unlock: önyükleyici tekrar kilitlenir.
  • reboot recovery: kurtarma modunda tekrar başlatılır.
  • reboot bootloader: fastboot ve bootloader yeniden başlatılır.
  • format:ex4 userdata: cihazdaki verilerin silinmesini sağlar.
  • erase: cihazda farklı yerlerdeki veriler silinebilir.
  • boot image_file.img: özel kurtarma modunda yeniden başlatılır.
İlginizi Çekebilir:
iPhone Kilit Ekranı Saat Kaldırma İşlemi

İleri derecede bilgisayar kullanıcıları komut satırında birkaç satırlık bu kodları yazarak amaçlarına uygun kullanabilirler. Bilmeden işlem yapmak geri dönüşü olmayan durumlara sebebiyet verebilir.

Xiaomi Fastboot Nedir?

Xiaomi telefonlarda önyükleyici kilidi açılmasına dair ekstra güvenlik önlemleri vardır, bu yüzden işlemi gerçekleştirmek daha zordur. Telefonunuzu USB portuyla bilgisayarınıza bağlamanız ve işlemleri buradan gerçekleştirmeniz gerekir. Gelen siyah ekrandaki uyarıyı kapatmak istiyorsanız telefonunuzun kilit tuşuna basılı tutmanız gerekir.

Xiaomi Fastboot Modunda Kaldı

Modu kapatmak için bazen kilit tuşuna basmak yeterli olmayabilir. Bazı durumlarda telefon kilit tuşunu algılamaz ve ekran takılı bir şekilde kalır. Kilit tuşuna basılı tutmanıza rağmen telefonunuz hala bu moddan çıkmıyorsa kapanmasını beklemeniz gerekir. Şarjınız bittiğinde ve telefonunuz kapandığında şarja takıp tekrar açtığınızda telefonunuz normal açılacaktır.

Redmi Note 8 Fastboot

Telefonunuzun dosyalarında değişiklik yapmanızı sağlayan modu redmi markalı telefonunuzda açmak için ses kısma ve güç tuşuna aynı anda basılı tutmanız yeterlidir. Karşınıza komutların bulunduğu siyah ekran gelecektir. Bilgisayarınıza bağladıktan sonra farklı programlar aracılığı ile komut satırlarından faydalanarak telefonunuzda değişiklikler yapabilirsiniz.

General Mobile Fasboot Ne Demek?

General Mobile markalı android telefonunuzda mod açıldıysa şu yöntemi deneyerek kapatabilirsiniz:

Öncelikle telefonunuzda USB hata ayıklama modunun açık olması gerekir. Daha sonra bilgisayarınıza ADB indirerek terminali açın ve komut satırına fastboot devices komutunu yazın. Bu sayede bilgisayarınız telefonunuzu bulacaktır. Telefonunuzun tanımlı olduğunu gördükten sonra komut ekranına “fastboot reboot” yazarak telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz. Yeniden başlatıldığında telefonunuz normal olarak açılacaktır.

Lenovo Tablet Fasboot Mode Nasıl Çıkılır?

Android cihazlarda karşımıza çıkan bildirilerden olan moddan çıkış yapabilmek için güç tuşuna basılı tutmak gerekir. Tabletinizde bu uyarı ile karşılaşıyorsanız muhtemelen ses tuşu ve kilit tuşuna aynı anda basmışsınızdır. Modu kapatabilmek için gelen bildirim kaybolana kadar tabletinizin güç tuşuna basılı tutmanız gerekir. Bir süre basılı tuttuğunuzda tabletiniz moddan çıkacaktır.

Göz atmak isteyebilirsiniz; iPhone kapandı açılmıyor, ne yapmalıyım diyorsanız ilgili yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir