Uygulamalar

Es Dosya Yöneticisi | Dosya Yöneticisi Uygulamaları

Başlıklar

Es dosya yöneticisi uygulamaları cihazınıza yüklediğiniz en önemli uygulamalardandır. Uygulamanın detaylarına birlikte göz atalım. Zira bu uygulamalar sayesinde, dosyalarınızı gözden geçirebilir, indirdiğiniz dosyaları bulabilir, telefonunuzun hafıza alanını yönetebilir,  bazı öğelerin konumunu değiştirebilir, ve daha birçok işi yapabilirsiniz. Bununla birlikte herkes dosya organizasyonlarıyla uğraşmaya pek istekli olmaz. Çünkü bu iş çok sıkıcı bulunur. Ama bu herkesin bir dosya tarayıcıya ihtiyacı olduğu fikrini etkilememektedir.

Eğer Android ve iOS platformları arasındaki en dikkat çekici fark yazıya dökülecek olursa, bunun geniş yönetimi desteği bağlamındaki fark olduğu belirtilebilir. iOS özünde kapalı bir platform olup, tonlarca şeyi her uygulamada ancak görüntüleyebilirsiniz, ama Andsoid cihazlarda olduğu kadar içeriklerle etkileşime giremezsiniz. Dosya yönetici uygulamaları ile Android adeta el eledir. Eğer internetten yeni indirdiğiniz bir dosyaya erişmek istiyorsanız, bir dosya yöneticisi uygulaması kullanarak bu dosyanın konumunu belirleyebilir ve geleneksel işletim sistemlerinde olduğu gibi bu dosyayı dolaşıma sokabilirsiniz.

Aşağıda size en iyi dosya yöneticisi uygulamaları hakkında bazı bilgiler sunacağız.

Es Dosya Yöneticisi  (ES File Manager)

ES File Manager zaman içerisinde konumunu muhafaza etmeyi başarabilen klasik dosya yöneticilerinden bir tanesidir. Bu uygulamayı free sürümüyle yüklediğinizde bazı özellikleri kilitli olmaktadır. Ancak birkaç reklamla karşılaşmayı kafaya takmıyorsanız, ücretsiz versiyonu işinizi görecektir ve tam/pro sürümünü satın almanıza gerek yok.

ES File Explorer dosya görüntüleme, kesme, yapıştırma, silme gibi geleneksel dosya yöneticilerin yaptığı tüm işlemleri yapmanıza izin verir. İlaveten, rar ve zip formatın daki dosyaları sıkıştırmayı ve açmayı ve LAN ve SMB üzerinden evdeki PC’nize erişmenizi de sağlar. Eğer yönetici erişimine sahipseniz, kök klasörleri incelemenize izin verir. Ayrıca Oluşturduğunuz WiFi Hotspot’ları kullanarak başka cihazlara dosya göndermenize imkan sağlar.

Bünyesinde görev yöneticisi ile ekstra çalışma alanı açmak amacıyla önbellek, parçacık ve geçici klasörleri silmenin yanısıra yabancı görevleri devredışı bıraka bir sistem temizleyicisi bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:
Video Kesmek için Program Önerileri

Piyasada birçok taklitleri de bulunmakta olup, bu esasında ES File Manager’ın başarılı bir program olduğunun da zımnen göstermektedir. Bunun için indirirken doğru ES File Manger’ı bulduğunuzdan emin olunuz.

Asus File Manager

dosya yöneticisi
dosya yöneticisi

Android’deki en popüler dosya yöneticisi uygulamalarında bir tanesi budur.  Android kullanıcıları uzun süre önce bu uygulama ile karşılaşmıştır muhtemelen zirailk zamanlarından bu yana dosya yöneticileri Android platformunun kaçışı olmayan gerçeklerinden biridir.

Dahli ve harici hafıza sistemlerinize erişiminizi temin etmenin zirvesinde, Asus File Manager Google, Dropbox ve One Drive gibi bulut hafıza hafızalarınıza göz atabilmenizi sağlamaktadır. Gerektiğinde, kopyalama, taşıma, yeniden isimlendirme, silme ve başka kullanıcılarla paylaşma imkanlarını sunar. Dosyalarınıza hızlıca erişebilmeniz için sorgulama seçeneğini ihtiva eder. Bağlanabileceğiniz LAN ve SMB ağlarına erişiminizi temin eder. Özel bir uygulama kullanmanızı gerektirmeden, multimedya dosyalarınızı bağlı platformlarınızda yayınlamanızı sağlar. Zip ve rar formatındaki dosyalarda sıkıştırma ve çıkarma işlemleri yapmaya imkan tanır ve cihazınızda en fazla alanı hangi uygulamaların kapladığını gösterebilen hafıza analizcisini kullanmanızı temin eder.

Google Play’den uygulama için satın alma seçenekleriyle birlikte ücretsiz indirebilirsiniz.

File Manager Storage Explorer

dosya yöneticisi
dosya yöneticisi

File Manager ararken dosya yönetici isimlerinin benzeştiğini de göreceksiniz. File Manager Storage Explorer yukarıdaki uygulamalara benzemekle beraber diğerlerinden daha daha akıllı bir tarayıcı içermektedir. Yukarıda tanıttığımız dosya yöneticilerindeki bulut bazlı hazfıza seçenekleri desteği gibi popüler özelliklerin yanısıra, mobil cihazınızın uyumlu olması halinde USB OTG (On the Go) özelliğine sahiptir. Ayrıca içerisinde kopyaladığınız şarkıları test edebilmeniz için ses çalar da vardır ve kullanıcılarına veri kaybetmeden alan kazanabilmenizi sağlayan sıkıştırma aracı da sunmaktadır.

Amaze File Manager

Amaze File Manager, karşılaştırma anlamında en yeni uygulamalardan olup gayet başarılıdır. Es Dosya Yöneticisi ve Dosya Yöneticisi uygulamalarını genel olarak sizlere özetlemeye çalıştık. Bundan sonraki yazımızda Akıllı Telefonlarda Uygulama Gizleme Nasıl Yapılır  hakkında bilgi vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu