çin aslanı fiyatları

Çin aslanı kükrercesine havlaması ve çatık kaşlı ifadesi sebebiyle heybetli bir duruşa sahiptir. Chow chow  olarak da adlandırılan çin aslanları Çin kökenli olup, sülünden kurta kadar birçok şeyin avlanmasında kullanılmakta ve botları korumada ve yük arabalarını çekmekte istihdam edilirlerdi. Çin aslanları günümüzde de muhteşem bir bekçi köpeği olarak kullanılır. Sevgi ve saygı gösterildiğinde, aile üyelerinden biri veya birkaçına çok sağlam bağlanmak isteyen bir saygılı ve sevgi dolu bir yoldaş oluverirler. Çin aslanları agresif bir tür olup, bağlı oldukları insanları ve eşyalarını çok çetin bir şekilde korurlar. Bu köpekler sosyalleştirmeye ve eğitmeye yeterince zamanı ve enerjisi olan köpek sahipleri tarafından edinilmelidir. Çin aslanı fiyatları ise diğer köpeklerden hali ile biraz pahalı.

[wp_ad_camp_1]

Çin aslanlarını Türkiye’de ücretsiz sahiplendirme suretiyle satanlar mevcut olup, bedelli satışlarda çin aslanı fiyatları 2000 TL dolayındadır. Ancak hayvanın somut özelliklerine göre daha pahalı veya ucuz fiyata da edinilebilir.

Egzersiz Yaptırma Gerekliliği

Çin aslanları gayet iridirler, fakat sağlıklı kalabilmeleri için itidalli düzeyde egzersiz yapmaları gerekmektedir. Bu hayvanlar en fazla kışına aktiftirler ve yazın kalın kürkleri tahriş olabilir. Bir park veya bahçede arada koşmalar yapılan uzun yürüyüşler günlük aktivite gereksinimlerini karşılayacaktır. Çin aslanları şehirlerde ve kenar semtlerde ve köylerde eşit düzeyde mutlu olabilirler, sürülere göz kulak olmaları ve korumaları gereken çiftliklerde de uygun şartlarda büyüyüp gelişebilirler. Çin aslanları asla tasmasız veya çitlerin bulunmadığı bir yerde bırakılmamalıdır,zira yabancılara ve diğer hayvanlara karşı son derece saldırgan olabilmektedir.

Eğitmeye Elverişliliği

Bir çin aslanını eğitmek ilk defa köpek sahibi olanlardan ziyade tecrübeli liderlerin harcıdır. Zira çin aslanları dominant karakterli olup, sahiplerinin/eğiticilerinin yönlendirmelerine uyması için sahiplerinin/eğiticilerinin liderliklerini ispatlamalarını beklerler. Bu köpekler yapılması istenen şeyin söylenmesini sevmez, bir fiili yapmaya zorlamak ise kaçınma davranışı sergilemelerine sebep olabilir, hatta bu sert yaklaşımlara aynı sertlikle karşılık da verebilir. BU tür hayvanların yetiştirilmesindeki temel yaklaşımlar pozitif destekleme, bolca köpek ikramı ve yüzde yüz tutarlılıktır. BU cins köpekler manipüle etme fırsatı bulduklarında bunu kullanır ve istismar ederler.

[wp_ad_camp_1]

İlginizi Çekebilir:
Numara Yazarak Yer Tespiti Yapma Programı ve Yöntemi

Sadakat eğitiminin zorluklarına rağmen, evde eğitilmeye gayet elverişlidir. Bu cins köpek sahipleri yavru halleri dahil bu köpeklerin evde kazalara sebep olmadığını belirtmektedirler.

çin aslanı fiyatları
çin aslanı fiyatları

Davranış Özellikleri

Bu köpeklerin en büyük meseleleri saldırganlık olmakla birlikte aşılmaz bir sorun da değildir. Çin aslanları genellikle aynı cinsiyetli köpeklere karşı çok saldırgandır ve  küçük bir kedi veya köpek gösterildiğinde yakalama  içgüdüleri baskındır. Çin aslanları ya tek köpek bulunan evde yahut karşı cinsiyetli ve aynı boyutta bir köpekle birlikte beslenmelidir.

Çin aslanları küçük çocukların bulunduğu evde de yetiştirilmemeli, büyük çocuklara ise bu hayvanlara nasıl yaklaşmaları gerektiği çok iyi öğretilmelidir. Bu köpekler genelde hoşgörüsüzdür ve sataşılmalı, sertçe davranılmamalıdır yoksa misliyle mukabelede bulunabilir. Fakat sevgi ve saygıyla muamele edildiğinde de, karşılık olarak çin aslanları aynı saygı ve sevgiyi gösterecektir.

Çin aslanları ilk baştan itibaren sosyalleştirilmeye çalışılmalı ve sık sık eve misafir kabule tmeye çalışılmalıdır. Tabiatları itibarıyle koruyucudurlar, içgüdülerinin serbest/biçimlendirilmemiş bırakılması yetişkin çağlarında saldırgan davranışlara yol açar.

Evsahipleri çin aslanlarını edinmeden önce sigorta poliçelerini gözden geçirmelidir, zira bu tür köpekler genelde sigorta kapsamı dışında bırakılmaktadır. 

Bu Yazımızda sizlere çin aslanı fiyatları ve genel özelliklerinden bahsetmeye çalıştık.

 

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir