hesap makinesinde yüzde hesaplama nasıl yapılır

Hesaplara büyük sayılar karışınca hesap makinesinde yüzde hesaplama işlemi kafa karıştırabiliyor ancak kolay bir yöntemle sonucu bulabilirsiniz. Yüzde işlemi kesirli bir işlem olduğu için pay ve payda alınırken şaşırtıcı olabiliyor. Hangi sayının bölüneceği, hangi sayının çarpılacağı karıştırılınca sonuç yanlış çıkıyor.

Hesap makinesinde yüzde hesaplama işlemi aslında çok kolay ve pratiktir. Tek adımda her sayının yüzdesini kısa sürede hesaplayabilirsiniz.

Hesap Makinesinde Yüzde Hesaplama Nasıl Yapılır?

hesap makinesinde yüzde hesaplama

Yüzde kavramı günlük hayatta oran belirtmek için çokça kullanılan bir kavramdır. Matematikte olduğu kadar günlük hayatta da sıklıkla karşımıza çıkar. Matematiksel olarak % işaretiyle gösterilir.

Yüzde x demek bir sayının yüze bölünüp x sayısı ile çarpılması demektir. Örneğin basitçe anlatacak olursak; 100 sayısının 100’de 20’si 20 sayısına denk gelir. Peki hesaplarken nasıl hesaplanır? %20 demek aslında 20/100 kesirli sayısına denktir. Bu kesirli sayıyı yüzdesi istenilen sayıyla çarptığımızda cevap bize sonucu verecektir. Bazı sayılarda akıldan hesaplamak bile mümkündür, kolayca sonuç bulunabilir.

Karışık sayılarda yüzde alırken kafadan hesap yapmak zorlayıcı olabilir. Örneğinin 60 sayısının %35’ini hesaplamak istediğinizde sonuç tam çıkmadığı için kafadan hesap yapmak zordur. Böyle durumlarda hesap makinesinden yapmak daha doğru olur.

Hesap makinesinde yüzde hesaplama işlemi yaparken yüzde tuşuna ihtiyacınız kalmadan bile hesabınızı yapabilirsiniz. Hesaplamak için yapmanız gereken tek şey sayıyı önce paydaya bölüp sonra pay ile çarpmaktır.

Daha kolay şekilde anlatacak olursak 20 sayısının %35’ini bulmak için hesap makinesine şu işlemi yapmalıyız: 20 x %35 İsterseniz 20 sayısını %35 ile çarpara sonucu bulabilirsiniz. 20 sayısını yazdıktan sonra çarpıya basın, daha sonra %35 yazın. Doğru sonucu verecek ve ekranda 7 yazacaktır. Yüzdesi alınacak sayı başında yüzde işareti konulan yüzde miktarı ile çarpılır ve sonuç bulunur. Yüzde sembolünü kullanarak hesap makinesinde yüzde hesaplama işlemini yapabilirsiniz.

İkinci yöntemde ise yüzdesi alınacak sayı önce yüze bölünür, daha sonra yüzde miktarı ile çarpılır ve sonuç bulunur. Hesap makinesinde 20 / 100 x 35 bu şekilde yazdığımızda direkt olarak 20 sayısının %35’ini bulmuş oluruz. Cevap 7 olarak karşımıza çıkar. İster sırayla isterse tek satırda bu işlemi yaptığımızda sonuç çıkacaktır. Önemli olan sayıları doğru sıralamada yazmaktır. İşlem önceliğinden dolayı yanlış sırada yazdığımızda cevap yanıltıcı olur.

İlginizi Çekebilir:
Whatsapp Yedekleme Silme İşlemi

Yüzde kaçı nasıl hesaplanır gibi durumlarla karşılaştığınızda artık kolayca yüzdesini alabilirsiniz. Hesap makinesinde yüzde hesaplama işlemi bu yöntemle kesin sonucu verecektir. Basit yüzde hesaplama işlemi bu şekildedir.

Telefonda yüzde hesaplama yaparken de aynı şekilde hesap makinesi uygulamasında yukarıdaki adımları takip ederek aynı şekilde işlem yapabilirsiniz.

Yüzde Hesaplama Formülü

Matematiksel işlemler yaparken bazen formüle dökmek daha kolay gelebilir. Yüzde hesaplama işlemini bir formüle dökecek olursak şu şekilde özetleyebiliriz:

Yüzdesi alınacak sayı: X

Yüzde miktarı: Y

Yüzde hesaplama formülü: X / 100 x Y

Yüzde nasıl hesaplanır örnek verecek olursak:

200 sayısının %10’u : 200 / 100 x 10 = 20

50 sayısının %10’u : 50 / 100 x 10 = 5

25 sayısının %4’ü : 25 / 100 x 4 = 1

30 sayısının %30’u : 30 / 100 x 30 = 9

25 sayısının %200’ü : 25 / 100 x 200 = 50

33 sayısının %500’ü : 33 / 100 x 500 = 165

76 sayısının %100’ü : 76 / 100 x 100 = 76

Yüzde hesabı yaparken işlemi karıştırıyorsanız başlarda formülü aklınızda tutarak yapabilirsiniz. Formüle döktüğünüz işlemi hesaptan önce bir kenara yazarak yüzde hesaplama işleminize devam edebilirsiniz.

Dipnot: Yüzde İndirim Hesaplama

Yüzde hesaplama işlemi günlük hayatta belki de en çok indirim ve artışlarda karşımıza çıkıyor diyebiliriz. Alışveriş yaptığımız sırasında fiyatın düşmesi veya artması bizi hemen hesap makinesinde yüzde hesaplamaya yönlendirir. Yüzde x kadar indirime giren ürünü gördüğümüzde yeni fiyatını hesaplamak isteriz. Yüzde indirim hesaplama işlemini örnek ile anlatırsak daha anlaşılır olacaktır.

Örneğin; 100 TL olan bir ürün %25 indirime girdiğinde yeni fiyatı 75 TL olur. Bu hesaplamada işlem şöyledir: 100 sayısının %25’i alınarak 100 sayısından çıkarılır ve yeni fiyat bulunur.

Sırasıyla uyguladığımızda; 100 / 100 x 25 = 25 eder. İlk fiyatımız olan 100’den 25 TL indirimi çıkarttığımızda 75 TL kalır. Ödenecek tutar 75 TL’dir.

Hesap makinesinde yüzde hesaplama işlemini örnekler yaparak pekiştirebilirsiniz.

Faydalı olabilir; Derece İşareti Nasıl Yapılır?

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir