İnternet

Google Chrome Güncellemesi Takibi ve Nasıl Yapıldığı

Google Chrome’umun güncel olup olmadığından nasıl emin olabilirim?  Bilgisayarınızdaki google chrome’u aşağıdaki işlem basamaklarını izleyerek kolayca güncelleye bilirsiniz. Google Chrome Güncellemesi takip edilmesi gereken bir işlem sayılabilir.

[wp_ad_camp_1]

Google Chrome Güncellemesi Nasıl Yapılır

  • Normal şartlarda google chrome güncellemeleri arka planda kendiliğinden indirecektir ve bilgisayarı kapatıp açtığınızda bu güncelleme otomatik olarak bilgisayarınıza yüklenecektir. Ancak çok uzun bir süre bilgisayarınızı kapatmadıysanız güncellemeleri yüklemek için yüklenmeyi bekleyen güncelleme olup olmadığını kontrol edip bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
  • Öncelikle PC’nizde google chrome tarayıcısını açın ve programın sağ üst köşesindeki üç noktayı ”
    media 20170605 2 1tıklayın.
  • Ekranda beliren listeden “Google Chrome’u Güncelle” seçeneğini tıklayın. Bu seçeneği göstermiyorsanız sakın telaşlanmayın, çünkü bu google chrome’unuzun en üst sürümde olduğunu göstermektedir.
  • Bekleyen güncellemeye ait simge yeşil renkliyse 2 günden beri, turuncu renkliyse 4 günden beri ve kırmızı renkliyse 7 günden beri bu güncelleme yüklenmeyi beklemektedir.
  • Güncelleme indirildikten sonra, bilgisayarınızı kapatıp açın.
  • Artık google chrome’unuz en sürüme yükseltilmiş bulunmaktadır.

 

Google Chrome hakkında

Google Chrome, Google tarafından geliştirilen bir ağ tarayıcısıdır. Adını çizgesel (grafiksel) kullanıcı ara yüzünden almaktadır. Microsoft Windows için geliştirilen beta sürümü ilk kez 2 Eylül 2008 tarihinde kullanıma sunulmuştur. Daha sonra Mac OS X ve Linux sürümleri de geliştirilmiştir.

Kullanıcı arayüzü temel olarak geri, ileri, yenile, yer imi, git ve iptal opsiyonlarını içerir.

Pencere en geniş olarak açılmadan, askı çubuğu unvan çubuğu standart pencerelerin altında doğrudan görünür. Tam ekrana alındığında, başlık çubuğu yok olur ve sekme çubuğu yerine ekranın en üst kısmı gösterilir. Internet Explorer ya da Firefox gibi tam ekran modunda işletim sistemi arayüzünü tamamen saklayan tarayıcıların aksine, Chrome sadece normal bir Windows uygulaması gibi tam ekrana alınabilir. Ek olarak, Windows görev yöneticisi, sistem tepsisi ve başlangıç menüsü bağlantıları “her zaman gizle” ayarına rağmen hala yer alır.

 

İlginizi Çekebilir:
Google Hesabımı Unuttum , Eski Hesabı Bulma Seçenekleri

Tab sekmeleri Chrome kullanıcı arayüzünün öncelikli bileşenidir ve pencerenin altında kontrol edilmektense, üstüne yerleştirilmiştir (Opera gibi). Bu ayrıntı, varolan windows tabanlı ve tab uygulaması içeren pek çok görüntüleyiciye zıttır. Sekmeler şeffaf biçimde pencerenin istenilen yerine, sürükleme yoluyla trasfer edilebilmektedir. Her sekmenin, omnibox (URL box) dahil kendine ait kontrolu bulunmaktadır.

Varsayılan olarak, diğer browserlarda olan ve ekranın altında yer alan durum çubuğunun (status bar) aksine, durum çubuğu görüntülenmemektedir. Fakat, kursör bağlantının üzerine geldiğinde, bağlantının adresi ekranın sol alt köşesinde görüntülenir.

Google Chrome’un internet hayatımızdaki yeri

Google Chrome artık tüm bilgisayarlarda hatta mobil telefonlarımızda işlerimizi yürütmenin önemli vasıtalarından biri haline geldi. Google ise bir yandan bu internet tarayıcısı ürününün güvenlik ve işlevsel açıklarını tamamlamaya çalışmakta ve yeni versiyon ve güncellemeler sunmakta. İşte bu güncellemeleri yüklemek Google Chrome’u en verimli ve güvenli şekilde kullanabilmenin şartı. Yani Google Chrome’u en üst sürümüyle kullandığımızdan emin olmamız yerinde olacaktır.

Google Chrome Güncellemesi hakkında tüm detayları aktarmaya çalıştık. Bundan sonraki yazımızda

Chrome Çerez Kullanımı Nedir ve Nasıl Temizlenir konularından bahsedeceğiz. İyi okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu