telefon şarj almıyor sorunu

Telefon şarj almıyor sorunu birkaç farklı nedenden kaynaklanabilir. Telefon şarj almıyorsa olası nedenlerine ve çözüm yollarına birlikte bakalım. Şarj almama sorununun nedenine göre çözüm yolları farklıdır. Yaygın olarak görülen sorunlara bakarak çözüm üretilebilir. Şarj yerinde sorun varsa şarjı bittikten sonra tekrar açılmayacaktır. Telefonunuzun düzelmesi için biran önce teknik servise götürebilirsiniz. Şarj almama sorununda karşımıza çıkan nedenlere ve sonuçlara birlikte göz atalım.

Telefon Şarj Almıyor Sorunu Neden Olur?

Telefonun şarj almamasının altında birkaç farklı olası neden olabilir. Oluşabilecek nedenlere göz atarak tespit etmeye çalışabilirsiniz. Yaygın olarak görülen nedenler aşağıdaki gibidir.

  • Şarj Kablosu ve Adaptör

Telefon şarj almıyorsa ilk olarak şarj kablosu ve adaptörü kontrol etmek gerekir. İkisinden biri bozuksa telefonun şarj olmasını engelleyebilir. Kablo uçlarında bükülme, kopma veya bağlantı sorunları olabilir. Başka bir kabloyu veya adaptörü deneyerek sağlamlığından emin olabilirsiniz. Eğer şarj kablosu veya adaptörde sorun yoksa sorun telefonda demektir.

  • Şarj Portu Sorunları

Telefonun şarj portunda kirlilik, toz veya kırıntı birikmiş olabilir. Bu durum doğru bağlantıyı engeller, temassızlık oluşturur ve şarj olmasını zorlaştırır. Şarj portunu dikkatlice temizlemek sorunu çözebilir ancak portta fiziksel olarak hasar varsa teknik servise götürmek gerekir. Kendi kendinize uğraştığınızda sorun daha da büyüyebilir.

  • Batarya Sorunları

Telefonun batarya ömrü bitmiş olabilir veya bataryası bozulmuş olabilir. Eski veya hasar görmüş bataryalar şarj almayabilir. Böyle durumlarda bataryanın değişmesi gerekir. Değiştirildiğinde telefon eski haline dönecektir.

  • Yazılım Sorunları

Donanımsal sorunların dışında telefonun yazılımında sorun olabilir. Yazılım hataları veya çökmeler telefonun düzgün şekilde şarj almasını engelleyebilir. Telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyebilir ve yazılım güncellemelerini kontrol edebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen şarj almıyorsa format atın. Bu da işe yaramadıysa teknik servis kaçınılmazdır.

  • Diğer Faktörler

Bahsettiğimiz bu olası nedenler haricinde enerji kaynağındaki sorunlar, şarj cihazının gücü, elektrik kesintileri veya bileşenlerdeki arızalar da şarj almayı etkileyebilir.

Telefon şarj almıyorsa yukarıdaki olası nedenleri kontrol ederek sorunu tespit edebilirsiniz. Sorunun kaynağını belirleyemiyor veya çözüm bulamıyorsanız teknik servisten destek almanız gerekir.

Telefon Şarj Almıyorsa Ne Yapılır?

telefon sarj

Telefon şarj almıyorsa başta basit çözümler deneyebilirsiniz. Belirli nedenlerden kaynaklanıyorsa sonrasında şarj almaya başlayacaktır ancak bazı durumlarda profesyonel olarak teknik servisten yardım almak gerekir. Tüm yöntemleri denemenize rağmen telefonunuz şarj olmuyorsa mutlaka bir servise gösterin.

  • Başka bir şarj kablosu ve adaptör deneyin. Sorun şarj aletinde olabilir. Eğer başka bir kablo veya adaptörle şarj oluyorsa telefonda sorun yok demektir.
  • Şarj portunu temizleyin. Şarj portunda biriken kirler telefonun şarj almasını engelleyebilir. Dikkatli ve yavaş hareketlerle temizleme işlemi yapın.
  • Farklı bir prizde şarj etmeyi deneyin. Belki de sorun şarj aletini taktığınız prizdedir. Priz ve şarj aletinin bozuk olmadığına emin olun.
  • Telefon bataryanızı kontrol edin. Eğer bataryanız çıkarılabilir türdeyse çıkarıp tekrar takın. Bataryada görünür bir hasar veya şişme varsa değişmesi gerekir.
  • Tüm adımları denemenize rağmen telefon şarj almıyorsa ciddi bir donanım veya yazılım sorunu olabilir. Bu durumda profesyonel destek almanız gerekir. Yetkili bir teknik servise başvurabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:
Instagram Hesap Kurtarma İşlemi Nasıl Yapılır?

Telefonunuz hala garanti kapsamındaysa telefonu satın aldığınız yere giderek garanti hizmetinden faydalanabilirsiniz. Garantisi yoksa güvenilir teknik servislere giderek telefonunuzu yaptırabilirsiniz.

iPhone Telefonum Şarj Almıyor

iPhone telefonunuz şarj almıyorsa gerekli kontrolleri yapmanız gerekir. Son olarak telefonunuzu sıfırlayarak deneyebilirsiniz. Ana ekran düğmesi ve ses düğmelerine basılı tutarak sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Daha yeni modellerde ise ses tuşları ile uyku tuşuna basılı tutmak gerekir. iPhone telefonunuz tüm kontrolleri yapmanıza rağmen hala şarj almıyorsa yetkili Apple servislerinden destek alabilirsiniz.

Samsung Telefon Şarj Almıyor

Samsung telefon şarj almıyorsa şarj kablosu, adaptör, şarj portu, ve prizi sırasıyla kontrol edin. Kontrollerinizi yaptıktan sonra telefonu yeniden başlatmayı ve sıfırlamayı deneyin. Buna rağmen hala şarj almıyorsa yetiki bir Samsung bayisine gitmeniz ve teknik destek almanız gerekir.

Huwai Telefon Şarj Almıyor

Son zamanlarda Anroid telefon modelleriyle karşımıza çıkan Huwai markası ülkemizde de tutulmuştur. Huwai telefon şarj almıyor sorununda yine aynı şekilde kontrol işlemlerini yapmak gerekir. Sorunun nedenini bulamıyorsanız Huwai yetkili servisinden destek alabilirsiniz.

Şarj soketinin değiştirilme süresi telefon modeline, servis sağlayıcıya, cihazın iç yapısına ve teknik servisin yoğunluğuna göre değişir. Şarj soket değişimi profesyonel bir teknik servis tarafından yapılır ve 1 saat kadar sürer. Ancak genelde servisler yoğun olduğu için 1 gün süre isteyebilir.

Temizlemeden önce telefonu kapatın. Sonrasında hava sıkıştırıcı ve fırça yardımıyla temizlemeye başlayın. Şarj portuna doğru hava üfleyerek toz ve kırıntıları uzaklaştırabilirsiniz. Sonrasında fırça yardımıyla kirleri temizleyin ve çıkarın. Şarj giriş yerini temizledikten sonra kontrol edin. Hala çalışmıyorsa teknik servise götürmeniz gerekir.

Kablonun her iki ucunu da kontrol edin. Kablonun bağlandığı noktalarda kirlenme, oksitlenme ve toz birikintisi olmadığına emin olun. Kablo yine de temassızlık yapıyorsa tükenmez kalem yayı ve kürdan iş görecektir. Tükenmez kalem yayını kablonun temassızlık yaptığı yere geçirerek kürdan yardımıyla dolayın. Bunu yaparken kablonun prize takılı olmadığından emin olun. Eğer hala şarj etmiyorsa kabloyu değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Kabloda temassızlık ve bağlantı sorunları telefonda sorunlara yol açabilir. Temassızlık yapan ve fiziksel olarak hasar görmüş kablolar telefona zarar vereceği için kullanılmamalıdır. Daha büyük sorunlara yol açabileceği için şarj kablosu değiştirilmelidir.

Telefon şarj olmasına rağmen açılmıyorsa öncelikle şarj aletini deneyin. Şarj aletinde sorun olmadığından eminseniz telefonunuzu sıfırlayabilirsiniz. Telefonun modeline göre sıfırlama şekli farklıdır ancak genelde güç ve ses tuşlarına basılı tutarak telefonlar sıfırlanabilir. Bu şekilde telefonunuzu yeniden başlatmayı deneyin. Sıfırladığınızda bilgilerin silineceğini unutmayın.

5000 TL Telefon Modelleri | Alınacak En İyileri yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz.

Similar Posts
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir