“Call-To-Action/Harekete Geçme Çağrısı”

Twitter, sonu gelmeyen, kullanıcıların kendisinden talep etmediği özellikler geliştirme arayışı kapsamında, işletmelerin mesaj kutunuza doğrudan mesajla kolayca erişebilmek için kullanabilecekleri yeni bir reklam modelinin tanıtımını yaptı. Twitter, bu özelliği, kullanıcıların otomatik bir yanıt vermek için seçim yapmaya yönlendirildiği özel tasarlanmış reklamlar içeren Doğrudan Mesaj Kartı olarak adlandırıyor. Böylelikle birebir sohbetler doğrudan mesaj sekmesinde yapılabilmekte.

Twitter bu yeni özellik hakkında yaptığı açıklamada “bu yeni kartın, işletmelerin geliştirilmiş tweetler ve canlı paylaşımlar yoluyla yeni deneyimler keşfedebilmesine destek olacağını; işletmelerin doğrudan mesaj kartlarını resim ve video içerikli reklamlarla donatarak insanların dikkatlerini celbedebileceklerini ve bu kartlara kişiselleştirilebilmesi mümkün olan 4 taneye kadar ‘call-to-action’ butonları ekleyebileceklerini” dile getirdi. Bu call-to-action butonları gelişmiş bir tweette yöneltilen sorulara doğrudan yanıt verilmesini sağlayabilecek işlevlere sahip olacak. Örneğin bir tekila markası olan Patron, müşterilerine mevsimlerle ilişkilendirilmiş 4 içecek alternatifi arasında seçim yapabilmelerini sağlayan kartlar kullanıyor. Butonlardan birisine tıklanması, tercihinizi baz alarak farklı kokteyller önerebilen otomatik bir muhatapla doğrudan mesajla sohbet başlatmanızı sağlıyor.      

Görünüşe göre, Twitter bu özelliği robot sekreterler aracılığıyla otomatikleştirilmiş pazarlama yöntemi olarak hayal etmiş. Diğer yandan, şirketler bu özelliği gerçek insanlar istihdam ederek müşteri desteği sunacak şekilde kullanma imkanına da sahip bulunuyorlar. Yani Twitter şirketlerin yeknesak bir şekilde yanıt verebilen kişiselleştirmeye elverişli müşteri hizmetleri personeli istihdam edebilmelerini mümkün kılacak; böylece destek personelinin adını, unvanını ve web biyografisi bağlantısını görebileceksiniz.

Tabii ki bu özünde aslında işletmelerin arayışlarına hizmet etmeyi amaçlıyor, kullanıcıların bu uygulamayı tweetler kurgulamak veya şikayet edilebilen taciz bildirim mekanizmalarını işletmek gibi abartılara vardırmalarını gerektirmiyor. Bu özellik daha fazla şirketin Twitter reklam programlarını kullanmasını ve yeni doğrudan mesaj işlevini kullanmalarını sağlayacak.

Facebook’un kendi Messenger platformu ile WhatsApp’ı işletmelerin etkileşime geçmek için kolayca kullanabilecekleri tamamlayıcılar olarak kullanma konusunda epey bir mesafe katettiği gözönünde bulundurulduğunda, Twitter’ın kendi rekabet edebilir online müşteri destek servisi ve erişim hizmetleri alternatifini geliştirmeye gereksinim duyması makul görülebilecektir.     

Benzer Gönderiler
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir