Mobil Dünya

Telefon Geçmişi Nasıl Silinir, Android iPhone Geçmişi Silme

Mobile telefonlarımızla artık çok çeşitli iş ve işlemimizi yapma imkanına kavuştuk. Temelde bu durum tabii ki olumlu ve takdire şayandır. Tabi akıllı cihazlarda işlem yaparken veya çalışırken kendimize, yakınlarımıza veya işlerimize dair birçok özel ve mahrem bilgi depolanmasına sebep olabiliyoruz. Telefon Geçmişi Nasıl Silinir başlıklı yazımızda bu geçmişi nasıl sileceğimizden bahsedeceğiz. Bazen de cep telefonlarımızdaki uygulamalar geçmiş işlemlerle ilgili birçok veriyi otomatik olarak ön bellekte saklıyor. Bu da mobil cihazlarımızın randımanlı çalışmasına mani olabilmekte. Bu durumlar elbette ki teknolojinin beraberinde getirdiği kaçınılmaz bir vakıa. Bununla birlikte özel bilgilerimizin güvenliğini ve akıllı cihazlarımızın verimli çalışmasını sağlamak için bazı tedbirler almak da mümkün. 

[wp_ad_camp_1]

Iphone’unuz veya android işletim sistemli mobil telefonunuzun geçmişini kolayca silebilmek mi istiyorsunuz? Kullandığınız çok sayıdaki uygulamanın önbellekte sakladığı veriler kısa sürede çok büyük bir alanı kaplayarak telefonunuzu rahat kullanmanıza engel mi oluyor? Telefonunuzda saklanan verilerin özel yaşam mahremiyetine engel olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Telefonunuzda bulunan çok sayıdaki uygulamanın geçmişini tek tek silmenin çok meşakkatli ve zaman kaybettiren bir uğraş olduğunu mu düşünüyorsunuz? O zaman aşağıda açıkladığımız kolay çözüm çok işinize yarayacaktır.

Telefon Geçmişi Nasıl Silinir

Android telefonlar için çok pratik bir çözüm mevcut

Android telefonunuzda arama ve mesajlaşma, youtube, internet tarayıcı, play store, facebook, twitter uygulamaları vb. onlarca fonksiyon ve uygulamanın  geçmişini silmenin en pratik yolu:

Telefon Geçmişi Nasıl Silinir
Telefon Geçmişi Nasıl Silinir

Hemen Google Play’e girin ve “History Eraser” adlı uygulamayı android telefonunuza indirin. Uygulamayı açtığınızda tüm telefon işlevleri ve uygulamaların listesini göreceksiniz. Bu listedeki her satırda yer alan ‘checkbox’ları kullanarak temizlemek istediğiniz tüm öğeler kolayca seçebilirsiniz. Basit bir arayüze sahip bu uygulamayla silme işi sadece saniyelerinizi alacak.

Silinebilecek geçmiş bilgilerinin türleri

History Eraser sayesinde, uygulamalarınızın önbelleklerinin (cache), tarayıcı geçmişinin, pano öğelerinin, gelen/giden/sık aranan/kayıp çağrı günlüğünüzün (call log) ve gönderilen/alınan/taslak/gönderilemeyen SMS ve MMS’lerinizin yanısıra google play store, chrome, indirilenler, google play hizmetleri, youtube ve google uygulaması geçmişlerini tek tek seçerek silme imkanına sahip olacaksınız.

Bu uygulamanın sağ alt köşesindeki kutucuğu (checkbox) seçmeniz halinde, tek tuşla yukarıda saydığımız verilerin tamamını silmiş olacaksınız.  

Uygulamanın profesyonel (pro version) formatı da bulunmakla birlikte, ücretsiz (free) uygulamayla yukarıdaki tüm silme işlevlerini gerçekleştirme imkanına sahip olacaksınız.

Telefon Geçmişi Nasıl Silinir
Telefon Geçmişi Nasıl Silinir

iPhone’larda Geçmiş Verilerini Silme

İphone’lar için ise History Eraser gibi bir uygulama kullanma imkanı yok maalesef. İphone’daki verilerin ya reset atarak tamamen silinmesi veya tüm uygulama ve fonksiyonların ayarlar modülüne girerek geçmiş verilerinin her uygulama ve fonksiyon için tek tek silinmesi mümkün olabilmekte. Bunun için Safari uygulamasının Ayarlar paneline girilerek geçmişi sil tuşuna basılması, Chrome uygulamasının “Gizlilik” sekmesi altındaki geçmişi sil komutu verilmesi, Telefon (Phone) fonksiyonu açıldıktan sonra geçmiş aramalar sekmesi seçilip düzenle tuşuna basılarak arama geçmişinin temzilenmesi, benzer şekilde Mesajlar fonksiyonu seçilip Ayarlar paneline giriş yapılarak mesaj geçmişinin silinmesi, Ayarlar butonu tıklandıktan sonra Klavye geçmişinin silinmesi, Google uygulaması seçildikten sonra Gizlilik seçilerek google arama geçmişinin temizlenmesi, indirilen tüm uygulamaların geçmişinin temzilenmesi veya Ayarlar butonu tıklanarak telefona reset atılması gerekmektedir.

Bu durum İphone’ların Android telefonlara göre dezavantajlı bir yönünü oluşturmakta.

Telefon Geçmişi Nasıl Silinir yazımızla sizlere hem android Samsung gibi hem de İOS cihazlarda detaylı olarak bu işlemi anlatmaya çalıştık. Bundan sonraki yazımızda Whatsapp sohbet geçmişi silme hakkında bahsedeceğiz. İyi Okumalar.

İlginizi Çekebilir:
Telefonda Silinen Fotoğrafları Geri Getirme Yöntemleri

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu