Kategorisiz

Sosyal Yardım Sorgulama ve Başvuru Nasıl Yapılır?

Başlıklar

E-devlet üzerinden her vatandaşın yapabileceği sosyal yardım sorgulama ve başvuru işleminin nasıl yapıldığına dair detayları sırasıyla anlattık. TC kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yaptıktan sonra izlemeniz gereken adımlar aşağıda bahsedildiği gibidir.

Sosyal yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan ödemedir. Ödemeler aylık olarak yapılır. Sosyal güvencesi bulunmayan ve aile içinde kişi başına asgari ücretin üçte birinden daha az gelir düşen vatandaşlara verilmektedir. Başvuru şartlarını taşıyan kişilerin e-devlet sistemi üzerinden ilk başvuruyu yapması gerekir. Ödemenin yapılıp yapılmadığını yine aynı şekilde sistem üzerinden sorgulanabilir. Sosyal yardım ödemeleri her ay PTT şubelerinden yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu

sosyal yardim

Başvurular e-devlet kapısı üzerinden online olarak yapılmaktadır. Sistemde arama çubuğuna “sosyal yardım başvuru hizmeti” yazdığınızda altta çıkan seçeneklere tıklayabilirsiniz. Tıkladığınızda şartları ve programa ait detayları bulacaksanız.

Sosyal yardımdan faydalanabilmeniz için; 18 yaşından büyük olmanız, TC vatandaşı olmanız, adresinizin Türkiye sınırları içerisinde olması, adres gizliliğinizin olmaması ve son 15 gün içerisinde herhangi bir sosyal yardım almamanız gereklidir. Şartları sağlıyorsanız açılan ekrandaki yeni başvuru seçeneğine tıklayabilirsiniz.

sosyal yardım başvurusu

Yeni başvuru seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza mevzuat ve işleyiş ile ilgili detaylı bilgilendirme sayfası çıkacaktır. Bilgilendirmeyi dikkatlice okuyup ilerledikten sonra karşınıza kişisel bilgilerinizle ilgili detaylı sorular içeren bir sayfa çıkacaktır. Soruların amacı yardım verilecek kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını anlamaktır. Sorular oldukça detaylı ve uzundur. Dikkatli şekilde okuyarak doğru cevaplar verilmelidir.

Sayfanın ilk sorusu olan “Aile destek programına mı başvurmak istiyorsunuz?” sorusunda mutlaka evet seçeneğini işaretlemelisiniz, aksi halde başvuru işleminiz geçersizdir. Devamında gelirinize, kiranıza, evinize ve ailenize dair kişisel sorulara kendi cevaplarınızı girebilirsiniz. Cevaplar kişiden kişiye göre değişmektedir.

Sayfada başvurunuz onaylandığında paranızın yatırılması için IBAN bilgisi de istenmektedir. Herhangi bir TC bankasına ait IBAN bilginizi girebilirsiniz. Önemli olan başvuru yapan kişiyle IBAN sahibinin aynı kişi olmasıdır. Uyuşmadığı takdirde para hesaba yatırılmaz. IBAN numaranız yoksa kutucuğu boş bırakabilirsiniz. Bu durumda para sizin adınıza PTT şubelerine ödenir. En yakın PTT şubesine giderek ödemenizi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:
ETS 2 Para Hilesi

En sona geldiğinizde ihtiyacınızı ve talebinizi anlatmanız için boş kutucuk bırakılmıştır. Başvuru durumunuz, geçim sıkıntınız ve maddi zorluklarınızdan bu kısımda bahsedebilirsiniz. Neden ihtiyacınız olduğuna dair kendinize özel olan durumları burada anlatarak bir sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Devam et seçeneğine tıkladıktan sonra karşınıza tekrar sorular gelecektir. Adresinizdeki elektrik, su ve internet aboneliklerinin numarası istenir. Son sayfadaki ısınma yardımı sorusuna da cevap verdikten sonra tamamla seçeneğini tıklayarak başvurunuzu bitirebilirsiniz. Bilgilerinizi tekrar gözden geçirip tamamla dedikten sonra başvurunuz incelemeye alınacaktır.

Sosyal Yardım Sorgulama

sosyal yardim sorgulama

Başvuru işlemlerinizi tamamladıktan sonra yapılan incelemeler sonucu başvurunuz karara varacaktır. Yine e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra sistem üzerinden sosyal yardım parası sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Arama kısmına sosyal yardım sorgulama yazdıktan sonra ilgili seçeneğe tıklayarak kendinize ait bilgileri görebilirsiniz. Adınıza herhangi bir ödeme yapıldıysa burada tüm detaylarıyla gözükecektir. Başvuru sırasında IBAN belirttiyseniz ödemeniz direkt olarak hesabınıza gerçekleşir. Belirtmediyseniz PTT şubelerinden ödemenizi almanız gerekir.

Sosyal Yardım ile İlgili Merak Edilenler

Yardım ödemeleri ile ilgili vatandaşların aklını kurcalayan sorulara aşağıda yer verdik. Başvuru sürecinden ödeme sürecine kadar merak ettiğiniz bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. İstek ve şikayetlerinizi 144 sosyal yardım hattını arayarak belirtebilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Çıktığını Nasıl Öğrenebilirim?

Yardımı alıp alamayacağını başvuru sürecini tamamladıktan sonra 14 iş günü içerisinde sonucunu e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Başvuru sorgulama başlığı altında sonucunuza dair bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Sosyal Yardım Parası Kaç Kez Verilecek?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 12 ay boyunca her ay düzenli olarak ödenir. Alacağınız sosyal desteğe göre ödeme süresi ve ödenecek miktar değişiklik göstermektedir.

Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatar?

Ödemeler her ay için hesaplanır ve ayın ilk haftasında yatırılır. Hesabınızla bağlantılı ise ayın ilk haftası ödeme yansıyacaktır.

Adıma Yardım Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

Adınıza yardım parası olup olmadığını merak ediyorsanız PTT şubelerinden, 444 1 788 PTT numarasından, 144 sosyal hizmetler numarasından veya e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

Diğer yazımıza göz atmak isteyebilirsiniz; Aile Durumu Bildirimi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu