Kişisel Gelişim

Psikolog Maaşları 2022 Yılında Ne Kadar?

Psikolog Maaşları 2022 yılında oldukça fazla araştırılan konularından biri olmayı başarmıştır. Psikolog maaşları 2022 yılında oldukça fazla araştırılan konularından biridir. Özellikle yeni mezun ve psikoloji bölümü öğrencileri merak etmektedir. Psikoloji bölümünü hedefleyenler de bu alana yönelmeden önce bir takım konular hakkında bilgi sahibi olmak ve psikolog maaşlarının ne kadar olduğunu öğrenmek istemektedir. Hem devlet için hem de özel sektör imkanı bulunan psikolog maaşlarına birlikte göz atalım.

Psikolog maaşları 2022 yılı için yeterli bulmayan adayların bu bağlamda kendilerini geliştirmeleri ve mesleğe kendinden emin şekilde başlamaları gerekir. Örneğin mezun olduktan sonra işlek bir bölgede klinik açmaları ve kazançlarını maksimum seviyeye çıkaracak alternatifler bulmaları gerekmektedir. Bunun için de eğitim hayatı boyunca kendilerini farklı alanlarda geliştirerek potansiyel müşterilere kendilerini duyurmalılar.

Bizim bu yazımızı yazmamızdaki amaç da aslında tam olarak budur. Yeni mezun ya da alanında belli bir kariyere sahip psikoloji mesleğini icra edecek kişilerin özel sektör ve devlette maaş karşılaştırması yaparak kendi için en doğru kararı vermesini sağlamak. Şimdi gelin özel sektör ve devlet için psikolog maaşlarına bir göz atalım;

  • Yeni mezunların özel sektörde alacakları psikolog başlangıç maaşı ortalama 7.500 TL
  • Temmuz 2022 itibariyle devlete atanan bir psikolog maaşı 12.000 TL
  • Yüksek lisansı tamamlayıp uzman psikolog olanların maaşı ortalama 20.000 TL

Görüldüğü üzere psikoloji bölümü okuyarak bu mesleği icra edecek olan kişilerin maaşları ortalama seviyelerde seyretmektedir. Hele ki bu kişi yeni mezunsa ve alanında henüz tecrübe sahibi değilse maaşlar maalesef asgari ücretin sadece bir tık üstünde kalmaktadır. Özel sektörde kendi kliniğini açacaklar için durum farklıdır. Muayene ücreti ve hasta sayısına göre maaşları değişiklik gösterecektir. Bunun için de tanınan bir psikolog olmak ve müşteri memnuniyeti kazanmak gerekir.

Psikolog Maaşları 2022 yılında artış eğilimine girmiş olsa da gerçek anlamda ciddi paralar kazanabilmek için ya klinik açmak ya da gerçekten alanında öncü özel sektör firmaları için bu mesleği icra etmek gerekmektedir. Aksi halde kazanacak olduğunu para ortalama bir meslek ile maalesef aynı olacaktır.

İlginizi Çekebilir:
instagram Foto Sözleri, Fotoğraf Altı Sözler

Uzman Psikolog Maaşları Ne Kadardır?

Psikolog Maaşları 2022 yılında artış gösterse de bazı kişiler için bu rakamlar yeterli gelmemektedir. Ülkemizin mevcut konjonktürü dikkate alındığında ise kaliteli bir yaşam sürebilmek için elimize ayda en az 20.000 TL geçmesi gerektiğini görüyoruz.

Uzun yıllar dirsek çürüttüğünüz psikoloji bölümünde sıra mesleğinizi hakkıyla icra etmeye geldi. Peki, psikolog özel sektörde mi yoksa devlette mi çalışmalı? Bu soruyu soran yeni mezun psikolog mezunu sayısı bir hayli fazla oluyor. Şimdi gelin kafanızdaki soru işaretlerini bir nebze de olsa giderebilmek adına çeşitli çıkarımlar yapalım. Psikologluk yapmak için özel sektör mü yoksa devlet mi tercih edilmeli?

  1. İlk olarak kendinizi tanıyın ve daha ofansif mi yoksa daha sakin bir mizaca mı sahip olduğunuzu sorgulayın.
  2. Eğer daha ofansif ve girişken bir ruha sahipseniz özel sektör hatta kendi kliniğinizi açmanız size uzun vadede çok daha fazla gelir sağlayacaktır.
  3. Başlangıçta para kazanmak için biraz zorlansanız da sonrasında kişiliğiniz sayesinde sektörde adı duyulan bir psikolog haline gelmeniz olasıdır.
  4. Klinik açmanız sonrası mesleğinizde yüksek lisans yaparak uzman psikolog unvanına kavuşursanız kazandığınız paralar da yapılan işin niteliğine göre katlanarak artacaktır. Klinik açmadan önce tanınan psikologların yanında staj veya tam zamanlı işlere başvurabilir, sektör hakkında yakından bilgi sahibi olmaya çalışabilirsiniz.
  5. Ancak daha garantici iseniz ve başlangıçta da gelirim sabit olsun 10 yıl sonra da sabit olsun mantığında iseniz devlete girmeye çalışmanız daha mantıklı olacaktır. Bunun için KPSS sınavlarına hazırlanmalı ve devlete atanmak için çalışmalısınız.
  6. Devlette maaşınız sabittir ancak görevinizde uzmanlaşma ya da kazandığınız paranın katlanarak artması gibi bir durum maalesef olmayacaktır.

Psikolog Maaşları 2022 konulu yazımızda sizlere bu sektörde nasıl var olabilirsiniz ve nelere dikkat etmelisiniz bunlardan bahsettik. Her insanın hayatında çeşitli dönüm noktaları olmaktadır ve meslek seçimi bunlardan biridir. İster devlet ister özel sektör olsun mesleğinizi severek yaptığınızda başarının da bununla birlikte geleceğini unutmamanızı tavsiye ediyor ve yazımızı burada sonlandırıyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu