Start-Up

Nest Firmasından Yeni Ürün : Kablosuz 4K Kamera

NEST FİRMASININ YENİ YILDA GELİŞTİRDİĞİ İLK ÜRÜNÜ KARŞINIZDA: KABLOSUZ 4K KAMERA

Nest artık derin uykusundan uyanıyor. Geliştirmiş olduğu Kablosuz 4K Kamera ile gündeme damga vuracağa benziyor.

 

4k Kamera
4k Kamera

 

Nest firması 24 Mayıs 2017 tarihinde yaklaşık son bir yıl içerisinde geliştirdiği ilk ürün olan kablosuz video kamerasını kamuoyuna duyurdu.

[wp_ad_camp_1]

Nest Cam IQ adlı bu kamera, birçok insanın beklemekte olduğu yepyeni bir üründen ziyade mevcut Wi-Fi kamerasının yenilenmiş ve biraz daha pahalı bir modeli.

 

Yine de bu ürün, akıllı ev aletlerinin öncüsü ve Google’ın ana şirketi olan Alphabet’in yan kuruluşu olarak varlığını sürdürmeye çalışan firma için önemli bir yaşam kanıtı niteliğinde.

 

Nest’in bu yeni ev güvenliği kamerası, geliştirilmiş bir donanım (4K görüntü sensörü ile daha iyi bir mikrofon ve hoparlör gibi) içermekte ve eve kimin girmekte olduğunu söyleyebilen bir yüz tanıma yazılımı ile desteklenmiş bulunmakta.

Bu ürünün ön siparişini tanesini 299 USD, iki tanesini ise 498 USD’ye yapmanız mümkün. Ürünün teslimatına başlanması ise Haziran 2017’nin sonuna doğru planlanmakta.

 

Nest’in paylaştığı bilgilere göre, Nest’in yeni kamerasının sahip olduğu diğer özellikler şöyle:

 

4K sensör, evin içerisinde bulunanların yüzlerini görüntüleyebilen 12X dijital zoom yapmanızı sağlayarak, daha net ve berrak bir görüntü sunuyor. Fakat 4K kalitesinde video akışı sağlamıyor. Yeni bir tasarıma sahip. 2014’te Dropcam’i bünyesine kattığından bu yana, tepeden tırnağa Nest’in tasarladığı ilk kamera bu. Kamera odanın içerisinde dolaştıklarında insanları takip edebilmenizi sağlıyor. Mikrofon konuşan bir insan ile gürültü yapan bir (havlayan bir köpek vb.) hayvanın seslerini ayırt edebilmekte ve bu sayede uyarılar için kişisel ayarlar yapabiliyorsunuz. Gece görüş özelliği bulunmakta. 130 derecelik alanı görüntüleme yeteneği var. Nest Aware üyelik servisi 10 veya 30 günlük video arşivinizi saklayabilmenizi sağlıyor. Bu hizmet 10 USD’lik ücretten başlayarak fiyatlandırılmakta (Bu imkan diğer Nest Cam ürün sahiplerine de sunulmakta).”

Farklılaşan Ne Peki?

  

Nest Cam IQ teknik olarak yeni bir ürün olmakla birlikte, birçok kişinin şirketten beklemekte olduğu yeni bir ürün sınıfında değil. Google tarafından 2014’te 3.2 milyar dolara satın aldığından beri, Nest akıllı duman uyarı sistemi, termostatlar ve bağlı kameralar içeren dar portfolyosunda takılıp kalmış durumda.

 

Geçtiğimiz yıl boyunca, Nest’in akıllı aletleri ve diğer güvenlik ürünlerini kontrol edebilecek merkezi sistemler gibi yeni ürün kategorilere açılması konuşulmaktaydı. Ancak kaynaklara göre bu çerçevedeki projelerin çoğu yerinde saymakta veya tamamen sonlandırılmış durumda.

 

Diğer yandan, Google’ın Mayıs ayının ortasında yapılan I/O (Innovation and Open/Yenilik Getirme ve Açılım) konferansındaki dedikoduya göre, CEO’su ve kurucularından olan Tony Fadell’in ayrıldığı sarsıntılı 2016 yılının ardından, yeni ülkelerde yapılan ürün lansmanları ve ABD’deki başkaca mecralar sayesinde Nest’in satışları artmaya başlamış.       

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu