Instagram’ın kısa ömürlü hikayeleri (Stories) artık Arama/sorgu sekmesinde görüntülenebilecek. 23 Mayıs 2017 tarihi itibarıyla, instagram hikayeleriniz, açık (korumalı/gizli olmayan) bir hesaptan paylaşılması şartıyla, konum ve Hashtag bazlı olarak görüntülenebilmeye başladı. Bu özellik Instagram üzerinden tüm dünyada her gün paylaşılan büyük çaptaki video ve fotoğrafları hizmetinize sunmakta. Story/hikaye bağlantılı bir özellik olarak, bu ilk olarak Snapchat tarafından hayata geçirilmiş bir fikir aslında.

Instagram Hikayeleriniz (Stories)
Instagram Hikayeleriniz (Stories)

Belirttiğimiz tarihten itibaren, arama sekmesinin en üstünde fiziksel konumunuzun yakınındaki yerlerde gerçekleşen hikayeleri içeren yeni halkalar görülebilmeye başladı. Bunların üzerine tıkladığınızda ise, belirli bir konumun etiketlendiği açık/public hikayeleri görebileceksiniz. Eğer sizin için özel olan bir paylaşımınızı aramalarda gizli tutmak istiyorsanız, hikayeyi görüntüleyenler listesine gidin ve story/hikayedeki “X”i tıklayın.    

Instagram’ın bu arama özelliğindeki espri, konumun yanısıra Hastag’le de sorgu yapabilmeyi sağlıyor olmasında. Örneğin #ootd yazarak arama yaptığınızda diğer insanların o günkü kıyafetlerini gürüntüleyebilir, #fromwhereirun yazarak arama yaptığınızda koşucuların ben merkezli/egoist durumlarını hayretle takip edebilirsiniz.

Instagram Hikayeleriniz (Stories)
Instagram Hikayeleriniz (Stories)

Ben kısa bir hikaye/story arama testi yaptım ve böylece dünyanın etrafına ışınlanmanın ve boşa vakit geçiren insanları izlemenin keyfine vardım. Eğer “2017 Büyük Story Savaşları”nda henüz öğrenci düzeyindeyseniz, bu yeni özellikle ilgili bilmeniz gereken en önemli şey, Instagram’daki story/hikaye sorgulama imkanının kelimenin tam anlamıyla küresel/global bir mahiyete sahip olduğu. Snapchat “seçilmii şehirler”de story arama özelliğini 31 Mart’ta duyurmuştu ama bunların hangi şehir olduğunu açıkça belirtmekten imtina etmişti.

Bu kapsamda örneğin bir kullanıcı yaşadığı San Francisco şehrini geçen haftaya kadar hiç böyle hallaç etmediğini söylemiş.

Söylenmesi gereken son bir nokta da, Snapchat kullanıcılarının story aramalarını Snapchat’ten evvel Instagram’da görüntüleyebilecekleri gerçeğidir. 

instagram Hikayeleriniz hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Diğer yazılarımızda birlikte olmak ümidi ile.

Benzer Gönderiler
Latest Posts from Sosyal Prestij

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir