Mobil Dünya

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatası Nasıl Çözülür

Başlıklar

Google Play Hizmetleri Durduruldu Hatasına Yönelik 5 Çözüm Önerisi

Android akıllı cihazınızda bazı değişiklikler yapmak amacıyla bazı ayarları masumca kurcalarken veya tablet ya da telefonunuzun ayarlarını basitçe keşfetmeye çalışırken, hiç beklenmedik bir şekilde telefonunuzda işlem yapmanıza müsaade etmeyen korkutucu bir mesajla karşılaşmışsınızdır. Eğer bu mesaj “Maalesef Google Play Hizmetleri durduruldu” mesajıysa panik yapmanıza hiç gerek yok. Herşey kaybedilmiş değil. Sadece bu yazımızda önereceğimiz çözüm yollarını deneyerek telefonunuzun işleyişini rayına oturtabilirsiniz. Biz bu yazılarımızda sadece teknolojiyle alakadar oluyoruz: bazen bazı şeyler karmakarışık hale gelmiş ve sizde kendinizi çaresizlik hissiyle bu sorunun tam ortasında bulabilirsiniz, ama bilin ki sorun ne siz ne de telefonunuz. Olan şey esasen bir yerlerde bir verinin kaybolması veya erişilememesi olup, Google Play bu veriyle bağlantısını kuramamakta ve durdurulmaktadır.

[wp_ad_camp_1]

Google Play hizmetleri hatalarının farklı sebepleri bulunmakta olup, bu aksiliği çözmenin yöntemlerini bu yazımızda ele alacağız. Bu hatanın sebebi çok belirli ve açık olmamakla beraber, bu sorun genelde Android İşletim Sistemi ayarlarınızı değiştirirken vaki olmaktadır. Size tavsiyemiz aşağıdaki işlemlere sırasıyla uygulayın ve neyin yolunda gitmediğine bağlı olarak aşağıdaki işlemlerden biriyle büyük ihtimalle sorunu halletmiş olacaksınız.

 

          1.Yöntem: Ön Belleği Temizleme

google play hizmetleri durduruldu
google play hizmetleri durduruldu

Bu sorunun anlık çözümlerinden bir tanesi, Google Play Hizmetleri uygulamasındaki ön belleği boşaltmaktır. Bunu yapmak için öncelikle Android cihazınızda Ayarlar’a gitmeniz ve ardından Uygulamalar seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Şimdi Uygulama Yöneticisi’ni seçin, ardından Hepsi seçeneğini tıklayın. Şİmdi listeden Google Play Hizmetleri’ni bulun ve tıklayın. Karşınıza bu uygulama ile ilgili detaylı bilgiler çıkacak. Uygulamaya ilişkin veri bilgilerin,in altında Önbelleği Temizle seçeneğini bulacaksınız. Bu seçeneği tıklayın ve tekrar aynı sorunu yaşamamak için Android cihazınızı restart yapın.

 

     2. Yöntem : Uygulama Tercihlerini Sıfırlama

 

google play hizmetleri durduruldu
google play hizmetleri durduruldu

Uygulama tercihlerini resetlemek için, ilk yöntemde izah ettiğimiz şekilde Uygulama Yöneticisi’ni seçin. Ardından sekmelerden Hepsi yazanı seçin. Şimdi  Daha Fazla seçeneğini bulun ve tıklayın. Bu seçeneğin yeri cihazınıza ve Android versiyona göre değişiklik gösterebilecek olup, ekranın sağ üstündeki üç nokta şeklindeki sembolü tıklayarak veya Home tuşunun sağ veya solundaki Menü tuşuyla açılmaktadır. Daha Fazla’yı seçtikten sonra “Uygulama Tercihlerini Sıfırlayın” seçeneğini tıklayın ve esas işlemi tamamlamış olun. Değişikliklerin etkin hale gelmesi için cihazınızı restart yapın.   Google play hizmetleri durduruldu hatası tekrar geliyor mu kontrol edin !            

 

     3.Yöntem: Google Hesabınızı Tekrar Ekleme

google play hizmetleri durduruldu
google play hizmetleri durduruldu

İkinci yöntemi uygulamanıza rağmen aynı sorunu yaşamaya devam ediyorsanız, Ayarlar’a gidin ve Hesaplar’ı seçin. BUrada cihazınızda oluşturduğunuz tüm hesapların listesini görüntülüyor olacaksınız. Bunların arasında Google Hesabı’nı da göreceksiniz. Google’ı tıklayın ve e-posta adresinizin yazılı olduğu satırı seçin ardından da. Şİmdi cihazınızda Google hesabının nasıl çalıştığına ilişkin detay ayarlarını görüyor olacaksınız. Bu ekranda sağ üstteki üç nokta sembolünü, bu yoksa Home tuşunun sağ yada sol yanındaki Menü tuşunu tıklayın. Şimdi Hesabı Kaldır’ı tıklayın.Bu şekilde cihazınızdaki Google hesabını silin. Bunu yaptıktan sonra cihazınıza Google hesabını yeniden kurmaya yönelmeniz gerekmekte. Bunun için Ayarlar’da yine Hesaplar’ı seçtikten sonra, hesapların sıralandığı listenin en altında yer alan Hesap Ekle seçeneğini tıklayın. Google Hesabını seçin ve Gmail hesabınızla ilgili detayları girmenizi isteyecek olan modülün talimatlarını sırasıyla yerine getirin. Bu suretle yeni google hesabını kurmuş olacaksınız. Cihazınızı yine restart yapın.

 

İlginizi Çekebilir:
Play Store Yüklemesi Nasıl Yapılır

4.Yöntem: Google Play Hizmetleri’ni Yeniden Yükleme

Google Play Hizmetleri Android cihazınızın en temel parçalarındandır. Bu sebeple bunu tam olarak uninstall edemezsiniz. Fakat, Android Cihaz Yöneticisi’ni devre dışı bıraktıktan sonra Google Play Hizmetleri’nin son sürümünün tekrar yüklendiğinden emin olmak için tüm güncellemeleri yüklemeyi seçme usulünü izleme seçeneğine sahibiz. Bu işlemi aşağıda izah ediyoruz.

  • Google Play Hizmetleri’ni pasif konuma getirmek için önce Ayarlar’ a gidin ve sırasıyla Cihaz Yöneticilerini (Güvenlik seçeneğinin altında bulabilirsiniz) ve Android Cihaz Yöneticilerini Devredışı Bırak’ı seçin.   
  • Google Play Hizmetleri’ni uninstall etmek için Uygulama Yöneticisi’ni açın. Uygulama listesinden Google Play Hizmetleri’ni seçin ve Güncellemeleri Kaldır’ı tıklayın.
  • Şimdi Google Play Hizmetleri’nin kullanılmasını gerektiren cihazınızdaki herhangi bir uygulamayı başlatın. Uygulama Google Play Hizmetleri’nin eksikliğini hemen farkederek, yeniden yüklemeye yönlendirecektir.
  • Google Play Hizmetleri’nin son sürümü tekrar yüklendikten sonra, Android Cihaz Yöneticisi’ni yeniden devreye sokmak için Ayarlar>Güvenlik Cihaz Yöneticileri’ni sırasıyla seçin.
  • Android Cihaz Yöneticisi’ni tekrar aktif hale getirin ve cihazınızı yeniden başlatın.
  • Bu Yöntemde google play hizmetleri durduruldu hatasını almanızı direk engelleyen yöntemlerdendir.


    5.Yöntem: Google Hizmetleri Çerçevesi’nin Önbelleği’ni Silme

Google Play Hizmetleri düzgün bir şekilde çalışmak için Google Hizmetleri Çerçevesi’ne ihtiyaç duymaktadır. Google Hizmetleri Çerçevesi bazı verileri muhafaza eden ve Google sürücüleriyle düzenli ve senkronize bir şekilde veri alışverişinin devam ettirilmesini sağlayan bir sistem uygulamasıdır. Burada bir sorun vaki ise, Google Play Hizmetleri de arzulandığı gibi çalışmayacaktır. Bunun için şu işlemi yapın. Ayarlar’ı açın, Uygulama Yöneticisi’ni tıklayın, Hepsi sekmesini seçin ve uygulamaların sıralandığı listeden Google Hizmetleri Çerçevesi’ni tıklayın. Bu sistem uygulamasındaki Önbelleği Temizle seçeneğini tıklayın. Şimdi cihazınızı yeniden başlatın.    

Bu Yöntemlerden herhangi biri ile Google Play Hizmetleri Durduruldu hatasını çözmüş olmanızı umarız.  play store güncelleme işlemlerinizi de düzenli yaparak bu hatayı daha az görmeye çalışabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu