Banner

Google Android’deki En Büyük Sorunu (Yavaşça) Çözüyor

Google Android’deki En Büyük Sorunu (Yavaşça) Çözüyor

Google’ın Android işletim sistemi ile ilgili büyük sorunu hala ciddiyetini korumakta ve maalesef bu konuda çok yavaş bir ilerleme kaydedilmekte.

[wp_ad_camp_1]

En azından Google’ın Android Güvenliği Yıllık Derlemesi’nden edinilen işe yarar bir bilgi buna işaret ediyor: Mobil telefon üreticilerinin güvenlik konusundaki güncellemelerin kullanıcılara daha hızlı aktarılmasını sağlayabilmelerine ilişkin olarak şirketin halen bir proje sürdürmekte olduğu belirtiliyor.

Android hayranları, Android’in çok tercih edilmesi hususuna, bu sistemin temel cazibesi olarak sık sık atıfta bulunsalar da, bu durum Android’in en büyük zaafı olmaya da devam etmekte. Zira bir çok cihaz üreticisi yazılım güncellemelerine ve hassas güvenlik yamalarına uyum sağlama hususunda olağanüstü derece yavaş kalıyorlar.

Google bu meseleye çare bulmak için yıllardır çaba harcamakta, (bu meyanda güncellemelere uyum sağlama konusunda çok yavaş kalan üretici ve telefon operatörlerini kamuoyu önünde ayıplamayı da en azından bir defa göz önünde bulundurabilirdi) Android’e ilişkin aynı sorun bağlamında da bu meyanda adımlar atmakta.

Peki Google’ın bu çabaları bir işe yarıyor mu? Bir ölçüde. Bu hususta Google’ın güvenlik ekibinden Adrian Ludwig, 2016 yıl sonu itibarıyla Kuzey Amerika piyasasına hakim cihazların yüzde 78’inin güvenlik yamaları bağlamında en güncel seviyede olduklarını aktarıyor. Bu durum makul görünebilir ancak Kuzey Amerika’da hakim durumda olmayan cihazları dikkate aldığınızda tatminkar bir gelişme olmadığı görülüyor.

Ludwig bir blog yazısında ise “2016’da kullanımda olan cihazların yaklaşık yarısı, bir önceki yılda güvenlik güncellemesi almamıştı” diyor.

Aynen öyle, bir önceki yıl Android cihazların yarısı tek bir güvenlik güncellemesi almadı. Son derece ürkütücü değil mi?

Fakat Ludwig’e göre Google iş ortaklarının daha hızlı ve kolay bir şekilde güncelleme ihracında bulunabilmelerini sağlamaya yönelik çözümler üzerinde çalışmaya devam etmekte. Bu husus Ludwig’in yazısında şöyle ifade ediliyor: “Üretici firmaların güvenlik yamalarını daha kolay bir şekilde hazır edebilmelerini ve kullanıcıların bu yamaları kullanmalarını daha kolay hale getirecek kusursuz güncellemeleri piyasaya sürmelerini sağlamaya yönelik olarak, güvenlik güncellemeleri programımızı düzene koymak suretiyle cihaz güvenliği güncellemelerini artırmaya çaba sarf ediyoruz.”

Bu çabanın tatmin edici olup olmadığını takdir edebilmek çok zor. Daha elverişli/düzenli bir süreç büyük şirketleri muhtemelen daha hızlı uyum sağlamaya özendirecektir. Peki ya küçük firmalar ve düşük kaliteli cihaz üretimi yapanlar: Google’dan daha atılgan tedbirler gelene kadar oyalanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

Ayrıca üretici firmalar güncelleme meselesini düzene koysalar bile, güncellemelerin vakitlice kendilerine ulaşması bakımından cep telefonu kullanıcıları hala operatör firmalara bağimlı kalmaya devam edecekler. Bu sebeple, bu tablonun yakın gelecekte kesin bir şekilde düzeldiğini görmek zor olacak ve güvenlik yamalarının ele alınma ciddiyetinde büyük bir değişiklik gözlenemeyecek.

Her zaman olduğu üzere, Android sistemini güncel tutabilmenin en güvenilir yolu Nexus veya Pixel marka cihazları kullanmaktan geçiyor; çünkü bu cihazlardaki güncellemeleri Google bizzat takip ediyor.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu