Kişisel Gelişim

Göbek Bağı Düştükten Sonra Kanama Olursa Ne Yapmalı

Merhaba Arkadaşlar, kendi başımıza geldiği için bu olayın detaylarını yazmaya çalışacağım. Bu yazıda Göbek bağı düştükten sonra kanama olursa neler yapabileceğinize ilişkin detaylar aktaracağız.

[wp_ad_camp_1]

Öncelikle şunu söylemeliyim, göbek bağı ciddi bir durum olduğundan erken kopması ya da düşmesi sonrası kanama da ciddi problemlere yol açabilir, bu yüzden dikkatli olmanızı öneririm.

Bebeklerin göbek bağını kestiklerinde, doktorlar çok az bir kısmını bebek üzerinde bırakır ve kendiliğinden kuruyarak 1-3 hafta içerisinde düşmesini beklerler. Çocuğun bezini ya da elbiselerini değişirken bir de bakarsınız göbek bağı kopmuş ve kanama başlamış. Veya normal olarak kendiliğinden düşen göbek bağından sonra kanama başlarsa neler yapılabilir söylemeye çalışalım;

Göbek Bağı Düştükten Sonra Kanama Olursa Ne Yapmalı

Öncelikle şunu bilmelisiniz, hemen panik yapmayın, önce kanama ve ardından beyaz yapışkan bir madde çıkabilir, İlk kanama sırasında kanayan bölgeyi steril tutup üzerine gazlı bez koyabilirsiniz. Ardından o bölgeyi açık tutmanız gerekir. Üzerine herhangi bir bant ya da bez yapıştırmayın.

İkinci olarak kanama belli bir süreden sonra yine gerçekleşirse, yine panik yapmayın ve çocuğunuzu bir çocuk doktoruna götürün, Orada öncelikle çocuk o bölgeden enfeksiyon kapmış mı diye ateşine bakacaklar ardından K vitamini iğnesi yapacaklar çocuğa ki kanama varsa yavaşlasın veya engellesin diye. Fakat prosedür icabı küçücük çocuktan 3 tüp kan almak isteyecekler enfeksiyon kana karışmış mı diye, şahsen ben o kadar kan vermesine karşıyım yenidoğan bir bebeğin, bu yüzden ateşi yoksa kan vermeyi reddederim. Fakat bu tamamen kişisel tercihtir ve doğru olan çocuğun kanına baktırmaktır, enfeksiyon olup olmadığı ile ilgili.

Sonuç:

Hastaneye gidin ya da gitmeyin özetle kanayan bölge açık tutulmalı ve mümkünse serum suyu ve gazlı bezle günde 4-5 kez o bölge strelize edilmeli. Kanama devam ediyorsa da doktorunuza başvurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu