Banner

Facebook Live Artık Canlı Yayınınıza Arkadaş Davet Etmenize İmkan Tanıyor

Facebook live, arkadaşlarınızı ortak canlı yayın gerçekleştirmek üzere davet edebilmenizi sağlayan yeni bir fonksiyon geliştirmiş bulunmakta. Bunu Youtube Live’deki canlı Hangouts’a benzetebilirsiniz. Yani aynı mekanda bulunmasanız da Facebook arkadaşlarınızdan canlı yayın akışınıza katılmalarını veya bunu paylaşmaları isteyebilirsiniz. Facebook bu özelliği ilk olarak sadece meşhur/tanınmış kişilere arzetmişti ve artık şimdi tüm kullanıcıların hizmetine sunmuş bulunmakta.

[wp_ad_camp_1]

Facebook Live hem portait hem de landscape modlarında kullanılabilmekte. Portrait modunda evsahibi/davet eden kullanıcı ekranın bütününü kaplamakta ve katılımcı arkadaşları resim içindeki resim olarak görülmekte. Landscape modunda ise, her iki kullanıcının görüntü çerçeveleri ekranın ortasında ikiye ayrılmakta.

Bu özellik halihazırda iOS cihazlar için kullanıma hazır, ancak Android cihazlar için ne zaman hizmete açılacağını Facebook henüz duyurmuş değil.

Facebook’un bu hizmetinde yapılan yeni bir güncelleme, canlı yayın kullanıcılarına izleyenleriyle direk mesajlaşma imkanı sunmakta ve bu sayede yayın boyunca özel sohbet etme opsiyonu da sağlanmış oluyor. Bu Facebook Live’e eklenen eğlence ve sosyal boyutlu yeni özelliklerden bazıları.

Söylememiz gerekir ki, Facebook’taki bu özellik dikkate alındığında, ardarda yaşanan canlı yayın cinayetleri nedeniyle Nisan ayı en korkunç ve ürpertici aylardan biri haline geldi. Bu münferit olaylar üzerine Facebook CEO’su Mark Zukerberg video yayınlarının gözetimi için ilave 3000 moderatör temin etme sözünü vermiş bulunuyor.  

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu