Mobil Dünya

Dosya Şifreleme Programları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır

Dosya Şifreleme Programları, dosyalarınızı koruma altına almanın en iyi yöntemlerindendir. Muhtemelen çoğumuzun bildiği üzere, şifreleme/encryption çok gerekli bir yöntemdir. Bu imkan mobil cihazlarımızda sakladığımız/kaydettiğimiz dosyalarımız için de mümkün. Zira son zamanlarda sosyal hayatımızı aşacak derecede mobil cihazlarımızdan yararlanmaya başladık. İşimizle alakalı görsel veya yazılı çeşitli dokümanları mobil cihazlarımızdan oluşturup, paylaşıp incelemekteyiz çoğumu itibarıyla. Bu bilgiler mahrem tutulması gereken nitelikte olabiliyor. Bunların yanısıra şahsi hayatımızın mahremiyetini korumak için de mobil cihazlarımızda dosya şifreleme yapmamız gerekebilir. Bu yazımızda mobil cihazlarda dosya şifreleme yapmamıza yarayan uygulamalardan en iyileri olduğunu düşündüklerimizi sizinle paylaşacağız.   

[wp_ad_camp_1]

En İyi Dosya Şifreleme Programları Nelerdir

Cryptonite Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

 

Cryptonite orijinal ENcFS kodu temelinde açık kaynak dosya şifreleme uygulamasıdır. Ücretsizdir. Android 4.2 sürümlü mobil cihazları istisna tutarsak çok iyi iş gördüğünü söyleyebiliriz.

 

Birçok özelliğini kullanma yönetici erişim yetkisi gerektirmemekte olup, ENcFS disk bölümlerini yerleştirmek ve Kernal FUSE desteği kullanıcı yetkisi ile gerçekleşmektedir.

 

Basitten güçlüye doğru değişen 4 farklı şifreleme seçeneği sunar. Şifreli dosyanızı Dropbox’da konumlandırmanızı da sağlar.  

 

Android cihazlarda kullanılabilrmektedir.

 

Bu uygulamanın kullanım açıklamalarına erişmek için bu linki  kullanabilirsiniz.

 

(İndirme linki)

 

 

Secret Space Encyrptor Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

 

Bu uygulama dosya şifrelemenin yanısıra, metin kriptolama, şifre yönetimi (vault), şifre geliştirici ve pano/clipboard temizleme özelliklerine da sahiptir. Kullanıcı arayüzü eski android görünümünü andırır.

 

Bu uygulama AES/256 Bit, RC6/256 Bit, Serpent/256 Bit, Twofish/256 Bit, GOST28147/256 Bit ve Blofish/448 Bit şifreleme algoritmalarını desteklemektedir.   

 

(İndirme linki)

 

 

Encrypt File Free Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

 

İlginizi Çekebilir:
iPhone Safari Geçmişi Silme ve Görüntüleme, Resimli Anlatım

Basit bir şifreleme aygıtı olan bu uygulamayla her istediğiniz dosyayı şifreleyebilirsiniz. Uygulamanın otomatik ve manuel olmak üere iki şifreleme modu vardır. Otomatik şifreleme modunu seçtiğinizde dosyaları şifreleme ve şifreyi açma işleminde tek bir master şifre kullanmanız yeterlidir. Manuel modunda ise her dosyayı şifreleme ve deşifre etmeye yeni bir şifre girmeniz gerekir.   

 

(İndirme linki)

 

 

Crypt4All Lite Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

 

AES 256 Bit algoritmasıyla dosya şifreleme işlemi yapmanızı sağlayan bir ücretsiz uygulamadır. Şİfreleme ve deşifre etme işleminden sonra orijinal dosyayı silme ayarı yapma imkanı sunar. Unicode dahil hemen hemen her tür şifreyi kullanmaya izin verir.

 

(İndirme linki)

 

 

EDS Lite Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

 

Bu uygulama yetkisiz erişimleri engellemek için dosyalarınızı şifreli bir alanda depolamanızı sağlar. AES, Serpent ve Twofish şifreleme algortimalarını desteklemektedir.

 

Galeri ya da medya oynatıcılardan görsel dosyaları şifrelemek için paylaşma özelliğini kullanmanıza imkan sağlar.  

 

(İndirme linki)

 

 

Andrognito 2 Dosya Şifreleme Programı

Dosya Şifreleme Programları
Dosya Şifreleme Programları

 

Tüm türdeki dosyalarınızı sanal olarak kırılamaz bir şekilde askeri şifreleme mantığıyla gizlemenizi ve kriptolamanızı sağlar. Zaman bazlı şifre özelliği olan Timely-PIN, cihaza sızmaya çalışanları aldatmayı sağlayan Fake Account özelliği, uygulama ikonunu gizlemeyi sağlayan Invisible Mode özelliği, etrafınızdaki meraklı nazarları kandırmak için sizin etkinizle uygulamanın çökmesi izlenimi vermenizi sağlayan Fake Force Close özelliği, gizli dosya ve diğer öğelerin otomatik olarak yedeklenmesini sağlayan Automatic Backup özelliği gibi kendine özgü işlevleri de ihtiva etmektedir.

 

(İndirme linki)

 

 

İOS cihazlar için Dosya Şifreleme Programı işlevi olan uygulama önerileri

 

Folder Lock (indirme linki)

Dosya Şifreleme Programları hakkında detaylı bilgi sunmaya çalıştık. Bundan sonraki yazımızda dosya yöneticisi programlarını tanıtmak amacı ile

Dosya Yöneticisi Uygulamaları, Es Dosya Yöneticisi

konu başlıklı yazımızdan bahsedeceğiz. İyi okumalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu